Wyszukaj produkt

Plofed® 1%

Propofol

inj. doż. [emulsja]
10 mg/ml
5 fiol. 20 ml
Iniekcje
Lz
100%
-

Plofed® 1% - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Plofed® 1% jest krótko działającym, dożylnym środkiem znieczulającym stosowanym:

  • W celu wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego u dorosłych i dzieci powyżej 1 miesiąca życia
  • Jako lek uspokajający podczas oddychania kontrolowanego u pacjentów powyżej 16 lat wymagających intensywnej terapii
  • W celu wywołania uspokojenia z zachowaniem świadomości u pacjentów poddawanych zabiegom diagnostycznym i chirurgicznym, w monoterapii lub w skojarzeniu ze znieczuleniem miejscowym lub regionalnym, u dorosłych i dzieci powyżej 1 miesiąca życia

Dawkowanie i sposób podawania

Wprowadzenie do znieczulenia ogólnego

Dorośli: Zaleca się podawanie propofolu we wstrzyknięciach (bolus) lub w infuzji dożylnej, dawkując zależnie od reakcji pacjenta, aż do wystąpienia klinicznych cech znieczulenia. U przeciętnie zdrowego pacjenta zazwyczaj wystarcza około 40 mg (4 ml) co 10 sekund.

Dla większości pacjentów dorosłych w wieku poniżej 55 lat wystarczającą dawką jest 1,5-2,5 mg/kg mc. Dawkę całkowitą można zmniejszyć, redukując szybkość infuzji do około 20-50 mg/min (2-5 ml/min).

Pacjenci powyżej 55 lat: Zapotrzebowanie na propofol jest mniejsze. U pacjentów z 3 lub 4 grupy według klasyfikacji ASA należy stosować mniejsze dawki, około 20 mg (2 ml) co 10 sekund.

Osoby w podeszłym wieku: Podczas wprowadzania do znieczulenia ogólnego dawki propofolu powinny być mniejsze. Zmniejszając dawki należy uwzględnić stan kliniczny pacjenta oraz wiek. Zmniejszoną dawkę należy podawać z mniejszą szybkością oraz dostosować do odpowiedzi klinicznej pacjenta.

Dzieci i młodzież: Nie zaleca się stosowania propofolu w celu wprowadzenia do znieczulenia ogólnego u dzieci poniżej 1 miesiąca życia. U dzieci powyżej 1 miesiąca życia propofol należy podawać powoli, do momentu pojawienia się klinicznych objawów znieczulenia. Dawkę należy dostosować do wieku i/lub masy ciała dziecka.

U większości dzieci powyżej 8 lat do wprowadzenia do znieczulenia zazwyczaj wystarcza dawka około 2,5 mg/kg mc. U dzieci młodszych, szczególnie w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, dawka ta może być większa (2,5 do 4 mg/kg mc.).

U dzieci i młodzieży zakwalifikowanych do 3 lub 4 grupy według ASA zaleca się stosowanie mniejszych dawek.

Podtrzymywanie znieczulenia ogólnego

Dorośli: Znieczulenie można podtrzymywać podając propofol w infuzji ciągłej lub w powtarzanych wstrzyknięciach (bolus).

Metoda podawania Dawkowanie
Ciągła infuzja dożylna 4-12 mg/kg mc./godz.
Powtarzane pojedyncze wstrzyknięcia (bolus) 25-50 mg w zależności od zapotrzebowania klinicznego

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do odpowiedzi klinicznej pacjenta.

Osoby w podeszłym wieku: Podczas podtrzymywania znieczulenia ogólnego należy zmniejszyć szybkość infuzji oraz docelowe stężenie propofolu. Pacjenci z 3 i 4 grupy ASA wymagają dalszego zmniejszenia dawek i szybkości podawania. Nie zaleca się podawania propofolu w postaci pojedynczych lub powtarzanych wstrzyknięć u osób w podeszłym wieku.

Dzieci i młodzież: Nie zaleca się stosowania propofolu w celu podtrzymywania znieczulenia ogólnego u dzieci poniżej 1 miesiąca życia. U dzieci powyżej 1 miesiąca życia propofol można podawać w ciągłej infuzji dożylnej lub w pojedynczych powtarzanych wstrzyknięciach. Szybkość infuzji zazwyczaj mieści się w granicach 9-15 mg/kg mc./godz. Młodsze dzieci (1 miesiąc - 3 lata) mogą wymagać większych dawek.

U dzieci i młodzieży z 3 lub 4 grupy ASA zaleca się stosowanie mniejszych dawek.

Wywołanie uspokojenia podczas intensywnej terapii

Dorośli: Zaleca się podawanie propofolu w ciągłej infuzji dożylnej. Szybkość infuzji należy dostosować do pożądanego stopnia sedacji. U większości pacjentów wystarczający poziom uspokojenia osiągany jest po zastosowaniu 0,3-4,0 mg/kg mc./godz. propofolu.

Stosowanie propofolu w celu wywołania uspokojenia podczas intensywnej terapii u pacjentów w wieku 16 lat i młodszych jest przeciwwskazane.

Osoby w podeszłym wieku: Należy zmniejszyć szybkość infuzji propofolu. Pacjenci z 3 i 4 grupy ASA wymagają dalszego zmniejszenia dawek i szybkości podawania. Nie zaleca się podawania propofolu w postaci pojedynczych lub powtarzanych wstrzyknięć.

Wywołanie uspokojenia podczas zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych

Dorośli: Dawkę należy dobrać indywidualnie w zależności od odpowiedzi klinicznej pacjenta. Do wywoływania sedacji u większości pacjentów konieczne jest podanie dawki 0,5-1,0 mg/kg mc. w czasie 1-5 minut. Podtrzymanie żądanej głębokości uspokojenia osiąga się dobierając odpowiednio szybkość infuzji propofolu - większość pacjentów będzie wymagała 1,5-4,5 mg/kg mc./godz.

W razie konieczności szybkiego pogłębienia uspokojenia można dodatkowo podać pojedyncze wstrzyknięcie (bolus) propofolu w dawce 10-20 mg.

Osoby w podeszłym wieku: Należy zmniejszyć szybkość infuzji i docelowe stężenie propofolu. Pacjenci z 3 i 4 grupy ASA wymagają dalszego zmniejszenia dawek i szybkości podawania. Nie zaleca się podawania propofolu w postaci pojedynczych lub powtarzanych wstrzyknięć.

Dzieci i młodzież: Nie zaleca się stosowania propofolu w celu wywołania uspokojenia podczas zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych u dzieci poniżej 1 miesiąca życia. U dzieci powyżej 1 miesiąca życia dawki i szybkość podawania powinny być dostosowane do pożądanego stopnia sedacji i odpowiedzi klinicznej.

U większości dzieci w celu wywołania sedacji stosuje się zwykle 1-2 mg/kg mc. propofolu. W celu podtrzymania uspokojenia propofol należy podawać w infuzji, dostosowując dawkę do pożądanego poziomu uspokojenia. U większości pacjentów stosuje się 1,5 do 9 mg/kg/godz. propofolu.

W razie konieczności szybkiego pogłębienia uspokojenia można dodatkowo podać pojedyncze wstrzyknięcie (bolus) propofolu w dawce do 1 mg/kg mc.

U dzieci i młodzieży z 3 lub 4 grupy ASA może zaistnieć konieczność stosowania mniejszych dawek.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Stosowanie w celu wywołania uspokojenia w oddziałach intensywnej terapii u pacjentów w wieku 16 lat i młodszych
  • Nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję (produkt zawiera olej sojowy)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Propofol może być podawany tylko przez specjalistów w zakresie anestezjologii lub lekarzy wyspecjalizowanych w intensywnej terapii. Podczas stosowania propofolu należy zapewnić możliwość tlenoterapii i prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Niewydolnością nerek
  • Niewydolnością wątroby
  • Niewydolnością układu oddechowego
  • Niewydolnością układu krążenia
  • Hipowolemią
  • Pacjentów w podeszłym wieku
  • Osłabionych pacjentów

Podczas wprowadzania lub podtrzymywania znieczulenia ogólnego należy rozważyć dożylne podanie leku antycholinergicznego, szczególnie w przypadkach, gdy może przeważać napięcie nerwu błędnego lub gdy propofol stosuje się z lekami, które mogą wywołać bradykardię.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu tłuszczów oraz innymi schorzeniami wymagającymi uwagi podczas stosowania emulsji tłuszczowych.

Interakcje

Propofol stosowano w skojarzeniu ze znieczuleniem podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym, rutynowo używanymi lekami do premedykacji, środkami blokującymi przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, środkami podawanymi wziewnie i przeciwbólowymi. Nie odnotowano istotnych niezgodności farmakologicznych.

Jednoczesne stosowanie propofolu z substancjami działającymi hamująco na OUN (np. leki stosowane w premedykacji, środki wziewne, leki przeciwbólowe) może nasilać ich działanie uspokajające i zwiększać ryzyko wystąpienia depresji oddechowej i/lub krążeniowej.

U pacjentów przyjmujących walproinian może być konieczne stosowanie mniejszych dawek propofolu.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane to:

  • Niedociśnienie tętnicze
  • Ból głowy podczas wybudzania
  • Bradykardia
  • Przemijający bezdech podczas wprowadzenia do znieczulenia
  • Nudności i wymioty podczas wybudzania
  • Ból w miejscu wstrzyknięcia podczas indukcji znieczulenia

Rzadziej mogą wystąpić: ruchy padaczkopodobne, zaburzenia rytmu serca, obrzęk płuc, zapalenie trzustki, rabdomioliza, zmiany w EKG.

Wnioski

Plofed® 1% (propofol) jest skutecznym i szybko działającym środkiem do znieczulenia ogólnego i sedacji. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego dostosowania dawkowania, szczególnie u osób starszych i obciążonych chorobami współistniejącymi. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i środków ostrożności w celu zminimalizowania ryzyka działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Propofol charakteryzuje się bardzo szybkim początkiem działania (około 30 sekund) i krótkim czasem działania
  • Dawkowanie propofolu należy zawsze dostosować indywidualnie, uwzględniając wiek, stan kliniczny pacjenta i rodzaj zabiegu


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.