Wyszukaj produkt

Plavix®

Clopidogrel

tabl. powl.
75 mg
84 szt.
Doustnie
Rx
100%
292,26
Plavix®
tabl. powl.
75 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
97,31
Plavix®
tabl. powl.
300 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
827,91

Wskazania do stosowania klopidogrelu

Klopidogrel jest wskazany u dorosłych pacjentów w następujących przypadkach:

  • Zawał mięśnia sercowego (od kilku dni do mniej niż 35 dni)
  • Udar niedokrwienny (od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy)
  • Rozpoznana choroba tętnic obwodowych
  • Ostry zespół wieńcowy:
    • Bez uniesienia odcinka ST (niestabilna dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego bez załamka Q), w tym pacjenci poddawani zabiegowi angioplastyki wieńcowej z implantacją stentu
    • Z uniesieniem odcinka ST, w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (ASA) u pacjentów leczonych zachowawczo kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego/fibrynolitycznego
  • Umiarkowane do wysokiego ryzyko przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) lub niewielki udar niedokrwienny (IS) w ciągu 24h od wystąpienia objawów

Klopidogrel w skojarzeniu z ASA jest również wskazany w profilaktyce powikłań zakrzepowych w miażdżycy i zakrzepowo-zatorowych w migotaniu przedsionków u dorosłych pacjentów z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka powikłań naczyniowych, u których leczenie antagonistami witaminy K nie może być zastosowane.

Dawkowanie i sposób podawania

Dorośli i osoby w podeszłym wieku

Klopidogrel należy podawać w pojedynczej dawce 75 mg na dobę.

W ostrym zespole wieńcowym:

  • Bez uniesienia odcinka ST: leczenie należy rozpocząć od dawki nasycającej 300 mg, a następnie kontynuować dawką 75 mg raz na dobę (z ASA 75-325 mg na dobę)
  • Z uniesieniem odcinka ST: leczenie należy rozpocząć od dawki nasycającej 300 mg, a następnie kontynuować dawką 75 mg raz na dobę w skojarzeniu z ASA i lekami trombolitycznymi lub bez nich

U pacjentów powyżej 75. roku życia leczenie należy rozpocząć bez podawania dawki nasycającej.

Dawkowanie klopidogrelu w zależności od wskazania
Wskazanie Dawka nasycająca Dawka podtrzymująca
Ostry zespół wieńcowy bez uniesienia ST 300 mg 75 mg raz na dobę
Ostry zawał serca z uniesieniem ST 300 mg 75 mg raz na dobę
Pozostałe wskazania - 75 mg raz na dobę

Leczenie należy kontynuować przez okres zalecany dla danego wskazania, zwykle do 12 miesięcy.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby

Doświadczenie terapeutyczne u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i umiarkowanymi chorobami wątroby jest ograniczone. Należy zachować ostrożność podczas stosowania klopidogrelu w tych grupach pacjentów.

Dzieci i młodzież

Nie zaleca się stosowania klopidogrelu u dzieci ze względu na brak danych dotyczących skuteczności.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Czynne patologiczne krwawienie, takie jak wrzód trawienny lub krwotok wewnątrzczaszkowy

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Krwawienia i zaburzenia hematologiczne

Ze względu na ryzyko krwawienia i hematologicznych działań niepożądanych, należy natychmiast wykonać oznaczenie morfologii krwi i/lub inne odpowiednie badania, jeśli wystąpią objawy kliniczne sugerujące krwawienie w trakcie leczenia. Należy zachować ostrożność stosując klopidogrel u pacjentów z ryzykiem zwiększonego krwawienia.

Świeży udar niedokrwienny

U pacjentów z ostrym, niewielkim udarem niedokrwiennym lub z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem TIA należy rozpocząć podwójne leczenie przeciwpłytkowe (klopidogrel i ASA) nie później niż 24 godziny po wystąpieniu objawów.

Interakcje z innymi lekami

Należy zachować ostrożność stosując jednocześnie klopidogrel z lekami mogącymi zwiększać ryzyko krwawienia, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, heparyna, inhibitory glikoproteiny IIb/IIIa czy selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Zaburzenia czynności wątroby

Doświadczenie u pacjentów z umiarkowanymi chorobami wątroby jest ograniczone. Należy zachować ostrożność stosując klopidogrel w tej grupie pacjentów.

Warto zapamiętać:

Kluczowe informacje o klopidogrelu

  • Klopidogrel jest lekiem przeciwpłytkowym stosowanym w profilaktyce powikłań zakrzepowo-zatorowych
  • Główne działanie niepożądane to zwiększone ryzyko krwawień

Działania niepożądane

Najczęstszym działaniem niepożądanym jest krwawienie. Inne częste działania niepożądane to:

  • Krwiak
  • Krwawienie z nosa
  • Krwotok z przewodu pokarmowego
  • Biegunka
  • Bóle brzucha
  • Niestrawność

Rzadziej mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak małopłytkowość, neutropenia czy zakrzepowa plamica małopłytkowa.

Klopidogrel jest zazwyczaj dobrze tolerowany, ale wymaga monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych powikłań krwotocznych, zwłaszcza w początkowym okresie leczenia.

Mechanizm działania

Klopidogrel jest prolekiem, który po metabolizacji w wątrobie hamuje agregację płytek krwi poprzez selektywne i nieodwracalne blokowanie receptora płytkowego P2Y12 dla difosforanu adenozyny (ADP). Prowadzi to do zahamowania aktywacji i agregacji płytek, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.

Efekt przeciwpłytkowy klopidogrelu utrzymuje się przez cały okres życia płytek krwi (7-10 dni), a powrót prawidłowej czynności płytek następuje wraz z odnową puli płytek we krwi.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Warzywa kapustne i inne produkty żywnościowe zawierające dużo witaminy K. Dochodzi do zwiększonego wchłaniania wit. K z przewodu pokarmowego spowodowanego zwiększona podażą tej witaminy. W wyniku interakcji wzrasta ryzyko powstania zakrzepów i innych powikłań: zator tętnicy płucnej lub zatorowość płucna, udar mózgu, zawał serca.