Wyszukaj produkt

Pirfenidon Stada

Pirfenidone

tabl. powl.
267 mg
63 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
577,70
(1)
bezpł.
Pirfenidon Stada
tabl. powl.
801 mg
84 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
2310,80
(1)
bezpł.
Pirfenidon Stada
tabl. powl.
267 mg
252 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
2310,80
(1)
bezpł.

Pirfenidon Stada - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Pirfenidon Stada jest wskazany w leczeniu łagodnej do umiarkowanej postaci idiopatycznego włóknienia płuc (IPF) u osób dorosłychkowanie i sposób podawania

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz specjalista z doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu IPF. Dawkę należy stopniowo zwiększać przez 14 dni do zalecanej dawki dobowej 2403 mg/dobę według następującego schematu:

Okres Dawka Dawka dobowa
Dni 1-7 267 mg 3x/dobę 801 mg/dobę
Dni 8-14 534 mg 3x/dobę 1602 mg/dobę
Od dnia 15 801 mg 3x/dobę 2403 mg/dobę

Tabletki należy przyjmować z pokarmem, popijając wodą. Nie zaleca się stosowania dawek większych niż 2403 mg/dobę.

W przypadku przerwania leczenia na okres dłuższy niż 14 dni, należy ponownie rozpocząć od 2-tygodniowego okresu dostosowywania dawki. Przy krótszej przerwie można powrócić do poprzedniej dawki.

Dawkowanie pirfenidonu wymaga stopniowego zwiększania dawki przez 2 tygodnie, aby osiągnąć zalecaną dawkę podtrzymującą. Lek należy przyjmować z pokarmem w 3 dawkach podzielonych.

Dostosowanie dawki

W przypadku działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego można zmniejszyć dawkę do 267-534 mg 2-3x/dobę. Przy reakcjach nadwrażliwości na światło lub wysypce można zmniejszyć dawkę do 801 mg/dobę. Konieczne może być czasowe przerwanie leczenia.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby o nasileniu łagodnym do umiarkowanego należy zachować ostrożność. Nie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek. Zachować ostrożność przy umiarkowanych zaburzeniach. Nie stosować przy ciężkiej niewydolności nerek.

Dawkowanie pirfenidonu może wymagać modyfikacji w zależności od występujących działań niepożądanych oraz stanu wątroby i nerek pacjenta.

Przeciwwskazania

Stosowanie pirfenidonu jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na substancję czynną lub pomocnicze
  • Obrzęku naczynioruchowego po pirfenidonie w wywiadzie
  • Jednoczesnego stosowania fluwoksaminy
  • Ciężkich zaburzeń czynności wątroby lub krańcowej niewydolności wątroby
  • Ciężkiej niewydolności nerek (ClCr <30 ml/min) lub krańcowej niewydolności nerek wymagającej dializoterapii

Pirfenidon jest przeciwwskazany głównie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek oraz w przypadku nadwrażliwości na lek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania pirfenidonu należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Monitorowanie czynności wątroby - wykonywać testy przed rozpoczęciem leczenia, co miesiąc przez pierwsze 6 miesięcy, następnie co 3 miesiące
  • Unikanie ekspozycji na światło słoneczne i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych
  • Ryzyko reakcji nadwrażliwości, w tym zespołu Stevens-Johnsona i toksycznej nekrolizy naskórka
  • Możliwość wystąpienia zawrotów głowy i zmęczenia
  • Kontrolę masy ciała pacjentów
  • Monitorowanie stężenia sodu we krwi

Stosowanie pirfenidonu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie w zakresie czynności wątroby, reakcji skórnych i ogólnego stanu zdrowia.

Warto zapamiętać
  • Pirfenidon należy przyjmować z pokarmem, stopniowo zwiększając dawkę do 2403 mg/dobę
  • Konieczne jest regularne monitorowanie czynności wątroby podczas leczenia

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Pirfenidon jest metabolizowany głównie przez CYP1A2. Należy unikać jednoczesnego stosowania:

  • Silnych inhibitorów CYP1A2 (np. fluwoksamina, enoksacyna)
  • Umiarkowanych inhibitorów CYP1A2 (np. cyprofloksacyna) - może być konieczne zmniejszenie dawki pirfenidonu
  • Silnych induktorów CYP1A2 (np. palenie tytoniu, ryfampicyna)

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków metabolizowanych przez CYP1A2 oraz inne izoenzymy CYP.

Interakcje pirfenidonu dotyczą głównie leków wpływających na aktywność enzymu CYP1A2, co może wymagać modyfikacji dawkowania lub unikania jednoczesnego stosowania niektórych leków.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Brak danych dotyczących stosowania pirfenidonu u kobiet w ciąży. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania w okresie ciąży.

Nie wiadomo, czy pirfenidon przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

W badaniach przedklinicznych nie zaobserwowano wpływu na płodność.

Stosowanie pirfenidonu w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być ograniczone ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (występujące u >10% pacjentów) to:

  • Nudności (32,4%)
  • Wysypka (26,2%)
  • Biegunka (18,8%)
  • Zmęczenie (18,5%)
  • Niestrawność (16,1%)
  • Zmniejszenie apetytu (20,7%)
  • Ból głowy (10,1%)

Inne istotne działania niepożądane obejmują reakcje nadwrażliwości na światło, zaburzenia czynności wątroby, zawroty głowy i bezsenność.

Pirfenidon może powodować szereg działań niepożądanych, głównie ze strony przewodu pokarmowego i skóry, które wymagają monitorowania i ewentualnej modyfikacji leczenia.

Mechanizm działania

Mechanizm działania pirfenidonu nie jest w pełni poznany. Dane sugerują, że lek wykazuje działanie antyfibrotyczne i przeciwzapalne poprzez:

  • Zmniejszanie syntezy i uwalniania cytokin prozapalnych (TNF-α, IL-1β)
  • Hamowanie proliferacji fibroblastów
  • Zmniejszanie wytwarzania białek i cytokin związanych z włóknieniem
  • Hamowanie biosyntezy i gromadzenia macierzy zewnątrzkomórkowej

Pirfenidon działa wielokierunkowo, wpływając na procesy zapalne i włóknienia w płucach, co przekłada się na jego skuteczność w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.