Wyszukaj produkt

Pioglitazone Bioton

Pioglitazone

tabl.
30 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
39,90
Pioglitazone Bioton
tabl.
45 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
45,90
Pioglitazone Bioton
tabl.
15 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
29,90

Pioglitazone Bioton - informacje dla lekarza

stosowania

Pioglitazon jest wskazany jako lek drugiego lub trzeciego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych pacjentów w następujących schematach:

  • Monoterapia - u pacjentów (zwłaszcza z nadwagą) z niedostateczną kontrolą glikemii za pomocą diety i aktywności fizycznej, gdy metformina jest przeciwwskazana lub źle tolerowana
  • Terapia dwulekowa w skojarzeniu z:
    • Metforminą - u pacjentów (zwłaszcza z nadwagą) z niedostateczną kontrolą glikemii pomimo stosowania maksymalnych tolerowanych dawek metforminy
    • Pochodną sulfonylomocznika - tylko u pacjentów z nietolerancją metforminy lub przeciwwskazaniami do jej stosowania, gdy monoterapia pochodnymi sulfonylomocznika w maksymalnych dawkach jest nieskuteczna
  • Terapia trójlekowa w skojarzeniu z metforminą i pochodną sulfonylomocznika - u pacjentów (zwłaszcza z nadwagą) z niedostateczną kontrolą glikemii pomimo stosowania terapii dwulekowej
  • W skojarzeniu z insuliną - u pacjentów z niedostateczną kontrolą glikemii za pomocą insuliny, którzy nie mogą stosować metforminy

Po rozpoczęciu leczenia pioglitazonem należy ocenić skuteczność terapii po 3-6 miesiącach (np. poprzez ocenę spadku stężenia HbA1c). W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi, leczenie należy przerwać. Ze względu na potencjalne zagrożenia związane z długotrwałym stosowaniem, lekarz powinien regularnie potwierdzać utrzymywanie się korzyści ze stosowania pioglitazonu.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli Rozpoczynać od 15 mg lub 30 mg raz na dobę. Dawkę można zwiększyć do maksymalnie 45 mg raz na dobę.
Osoby w podeszłym wieku Nie jest konieczna zmiana dawki. Rozpoczynać od najmniejszej dostępnej dawki i stopniowo zwiększać, zwłaszcza w skojarzeniu z insuliną.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Nie jest konieczna zmiana dawki przy klirensie kreatyniny >4 ml/min. Brak danych u pacjentów dializowanych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Nie stosować.
Dzieci i młodzież <18 lat Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności. Brak dostępnych danych.

Tabletki należy przyjmować doustnie raz na dobę, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.

Przeciwwskazania

Pioglitazon jest przeciwwskazany u pacjentów:

  • Z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Z niewydolnością serca lub niewydolnością serca w wywiadzie (klasa I-IV wg NYHA)
  • Z zaburzeniami czynności wątroby
  • Z kwasicą ketonową
  • Z rakiem pęcherza moczowego lub rakiem pęcherza moczowego w wywiadzie
  • Z makroskopowym krwiomoczem o nieustalonej etiologii

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu pioglitazonu u pacjentów z czynnikami ryzyka niewydolności serca, zaburzeniami czynności wątroby oraz u osób w podeszłym wieku. Konieczne jest monitorowanie pacjentów pod kątem retencji płynów, zwiększenia masy ciała i wystąpienia objawów niewydolności serca.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania pioglitazonu należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Ryzyko retencji płynów i zaostrzenia niewydolności serca, zwłaszcza u pacjentów z czynnikami ryzyka
  • Zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu maksymalnych dawek
  • Możliwość wystąpienia zaburzeń czynności wątroby - konieczne okresowe monitorowanie enzymów wątrobowych
  • Ryzyko zwiększenia masy ciała
  • Możliwość wystąpienia lub nasilenia obrzęku plamki żółtej
  • Zwiększone ryzyko złamań kości u kobiet
  • Ryzyko hipoglikemii w terapii skojarzonej z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną

Należy regularnie oceniać korzyści i ryzyko stosowania pioglitazonu u każdego pacjenta, szczególnie w kontekście długotrwałej terapii.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Pioglitazon nie wpływa istotnie na farmakokinetykę i farmakodynamikę digoksyny, warfaryny, fenprokumonu i metforminy. Jednoczesne stosowanie z gemfibrozylem (inhibitor CYP2C8) może zwiększać ekspozycję na pioglitazon, natomiast ryfampicyna (induktor CYP2C8) może ją zmniejszać. W takich przypadkach może być konieczna modyfikacja dawki pioglitazonu.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Pioglitazonu nie należy stosować w okresie ciąży ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa. Lek jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują: zwiększenie masy ciała, obrzęki, niedokrwistość, zaburzenia widzenia, bóle kończyn, złamania kości (u kobiet). Rzadko obserwowano zaburzenia czynności wątroby.

W przypadku wystąpienia objawów niewydolności serca, znacznego zwiększenia masy ciała lub obrzęków należy rozważyć przerwanie leczenia pioglitazonem.

Warto zapamiętać
  • Pioglitazon może powodować retencję płynów i zwiększać ryzyko niewydolności serca
  • Stosowanie pioglitazonu wiąże się z niewielkim zwiększeniem ryzyka raka pęcherza moczowego

Właściwości farmakologiczne

Pioglitazon jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy tiazolidynedionów. Działa poprzez aktywację receptorów PPAR-γ, zwiększając wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę oraz zmniejszając wytwarzanie glukozy w wątrobie. Efektem jest poprawa kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Dane farmaceutyczne

Pioglitazone Bioton jest dostępny w postaci tabletek zawierających 15 mg, 30 mg lub 45 mg pioglitazonu w postaci chlorowodorku. Tabletki zawierają laktozę jednowodną, co należy uwzględnić u pacjentów z nietolerancją galaktozy.

Lekarz powinien regularnie oceniać skuteczność i bezpieczeństwo terapii pioglitazonem, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację kliniczną pacjenta oraz potencjalne długoterminowe ryzyko związane ze stosowaniem leku.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.