Wyszukaj produkt

Pikopil

Sodium picosulfate

tabl.
7,5 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
19,00
Pikopil
krople doustne [roztw.]
7,5 mg/ml
1 op. 15 ml
Doustnie
OTC
100%
19,00

Wskazania do stosowania

Pikopil jest lekiem wskazanym do krótkotrwałego leczenia przewlekłego lub nawykowego zaparcia u dorosłych i dzieci powyżej 4 roku życia. Lek dostępny jest w postaci tabletek oraz kropli doustnych.

Pikopil działa jako środek przeczyszczający poprzez pobudzenie błony śluzowej jelita grubego i odbytnicy. Prowadzi to do przyspieszenia perystaltyki, zwiększenia zawartości wody i elektrolitów w świetle jelita oraz ułatwienia defekacji.

Dawkowanie i sposób podawania

Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej skutecznej dawki, którą można stopniowo zwiększać do uzyskania regularnego wypróżnienia, nie przekraczając maksymalnej zalecanej dawki dobowej. Lek należy przyjmować raz na dobę, najlepiej wieczorem, aby efekt nastąpił rano następnego dnia.

Krople doustne:
Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli 8-12 kropli (4-6 mg) jednorazowo
Dzieci >6 lat 8-12 kropli (4-6 mg) jednorazowo
Dzieci 4-6 lat 6 kropli (3 mg) jednorazowo

Krople można przyjmować z płynem lub bez. Produkt dostarczany jest w pojemnikach z kroplomierzem dla precyzyjnego dawkowania.

Tabletki:
Grupa wiekowa Dawkowanie
Dorośli 5-7,5 mg przed snem
Dzieci 10-18 lat 5-7,5 mg przed snem
Dzieci 4-10 lat Nie stosować tabletek 7,5 mg

Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu.

U dzieci poniżej 4 lat pikosiarczan sodu jest mniej skuteczny ze względu na niedostatecznie rozwiniętą mikroflorę jelitową, niezbędną do przekształcenia substancji czynnej w aktywny metabolit.

Warto zapamiętać
  • Pikopil nie powinien być stosowany dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem
  • Podczas leczenia należy zapewnić odpowiednią podaż płynów, szczególnie u dzieci i osób starszych

Przeciwwskazania

Stosowanie Pikopilu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na pikosiarczan sodu, inne triarylometany lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zaburzenia pasażu treści pokarmowej przez jelita (np. niedrożność)
  • Ostre choroby zapalne jelit
  • Ciężkie, bolesne i/lub przebiegające z gorączką ostre stany w obrębie jamy brzusznej (np. zapalenie wyrostka robaczkowego)
  • Ciężkie odwodnienie

Przeciwwskazania te mają na celu ochronę pacjenta przed potencjalnie niebezpiecznymi powikłaniami związanymi ze stosowaniem leku w określonych stanach chorobowych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Pikopilu należy zachować szczególną ostrożność:

  • Przedłużone lub nadmierne stosowanie może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, hipokaliemii i odwodnienia
  • U pacjentów stosujących pikosiarczan sodu notowano zawroty głowy i omdlenia, często związane z bólem brzucha podczas defekacji
  • Lek powinien być stosowany u dzieci wyłącznie po konsultacji z lekarzem
  • Nie należy kontynuować leczenia, jeśli nie wystąpi wypróżnienie
  • Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni stosować kropli ze względu na zawartość sorbitolu
  • Tabletki zawierają laktozę i nie powinny być stosowane u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Należy poinformować pacjentów o możliwości wystąpienia zawrotów głowy lub omdleń, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Pikopil może wchodzić w interakcje z innymi lekami:

  • Jednoczesne stosowanie z lekami moczopędnymi lub adrenokortykosteroidami może zwiększać ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitowej
  • Zaburzenia równowagi elektrolitowej mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości na glikozydy nasercowe
  • Antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą zmniejszać działanie przeczyszczające Pikopilu

Interakcje te mogą mieć istotne znaczenie kliniczne, dlatego należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu wymienionych leków.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania pikosiarczanu sodu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego, ale obserwowano szkodliwe działanie na zarodki po zastosowaniu dużych dawek. Pikopil może być stosowany w ciąży tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Dane kliniczne wskazują, że ani czynna cząsteczka pikosiarczanu sodu, ani jej metabolity nie przenikają do mleka matki. Jednak ze względów bezpieczeństwa, Pikopil nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią, chyba że jest to absolutnie konieczne.

W obu przypadkach - ciąży i karmienia piersią - stosowanie leku powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarza.

Działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane związane ze stosowaniem Pikopilu to:

  • Bardzo często: biegunka
  • Często: skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból brzucha, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej
  • Niezbyt często: zawroty głowy, omdlenie, wymioty, nudności, reakcje nadwrażliwości, reakcje skórne (obrzęk naczynioruchowy, wykwity polekowe, wysypka, świąd)

Zawroty głowy i omdlenia mogą być związane z reakcją wazowagalną wywołaną skurczami w obrębie jamy brzusznej lub defekacją.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Pikopilu mogą wystąpić następujące objawy:

  • Wodnisty stolec (biegunka)
  • Skurcze w obrębie jamy brzusznej
  • Klinicznie istotna utrata płynów, potasu i innych elektrolitów
  • W skrajnych przypadkach - niedokrwienie błony śluzowej okrężnicy

Przewlekłe nadużywanie leku może prowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak przewlekła biegunka, hipokaliemia, wtórny hiperaldosteronizm, kamica nerkowa, uszkodzenie kanalików nerkowych, zasadowica metaboliczna i osłabienie mięśni.

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe, w tym wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Może być konieczne podanie leków o działaniu spazmolitycznym.

Właściwości farmakologiczne

Pikosiarczan sodu jest miejscowo działającą substancją przeczyszczającą z grupy triarylometanów. Po rozkładzie przez florę bakteryjną jelita grubego, wywiera podwójne działanie poprzez pobudzenie błony śluzowej jelita grubego i odbytnicy. Prowadzi to do przyspieszenia perystaltyki okrężnicy, zwiększenia zawartości wody i elektrolitów w świetle jelita oraz ułatwienia defekacji.

Skład produktu

Krople: 1 ml zawiera sodu pikosiarczan jednowodny, w ilości odpowiadającej 7,5 mg sodu pikosiarczanu bezwodnego (1 ml = 15 kropli).

Tabletki: 1 tabletka zawiera sodu pikosiarczan jednowodny, w ilości odpowiadającej 5 mg sodu pikosiarczanu bezwodnego.

Pikopil jest skutecznym lekiem w krótkotrwałym leczeniu zaparć, jednak jego stosowanie wymaga ostrożności i przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania oraz czasu trwania terapii. Kluczowe jest monitorowanie pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych i interakcji z innymi lekami.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.