Piascledine - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Piascledine jest produktem leczniczym przeznaczonym dla dorosłych pacjentów w powolnym leczeniu (łagodzeniu) objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Lek należy do grupy objawowo, powolnie działających leków w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ang. SYSADOA).
Mechanizm działania substancji czynnych Piascledine został potwierdzony w badaniach in vitro oraz in vivo w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie | Czas trwania terapii |
---|---|---|
Dorośli | 300 mg (1 kapsułka) na dobę | 3-6 miesięcy |
Pacjenci w podeszłym wieku | 300 mg (1 kapsułka) na dobę | 3-6 miesięcy |
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat | Nie stosować | - |
Uwaga: W badaniach klinicznych średnia wieku pacjentów wynosiła powyżej 60 lat, ze znaczącym udziałem grupy pacjentów w wieku powyżej 65 lat.
Kapsułki należy połykać w całości, bez rozgryzania i żucia, popijając szklanką wody. Produkt leczniczy przyjmuje się w trakcie posiłku.
Brak konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Udokumentowana nadwrażliwość na orzechy ziemne - ze względu na ryzyko krzyżowych reakcji alergicznych między soją a orzechami ziemnymi
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie należy stosować produktu leczniczego u dzieci i młodzieży ze względu na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej.
Piascledine nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie prowadzono badań interakcji produktu leczniczego. Na podstawie profilu farmakodynamicznego substancji czynnych oraz doświadczenia po wprowadzeniu produktu do obrotu, nie należy spodziewać się klinicznie istotnych interakcji z innymi produktami leczniczymi.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Ciąża: Brak danych dotyczących stosowania Piascledine u kobiet w ciąży. U zwierząt, którym podawano duże dawki leku, stwierdzono objawy toksycznego wpływu na rozród. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących skutecznej antykoncepcji.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy produkt leczniczy jest wydzielany do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i niemowląt. Produktu leczniczego nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Płodność: Piascledine nie wpływa na płodność.
Działania niepożądane
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi w badaniach klinicznych były zaburzenia żołądka i jelit:
- Biegunka (0,8% pacjentów)
- Ból brzucha (0,8%)
- Ból żołądka (0,5%)
Niektóre działania niepożądane występowały nieznacznie częściej po stosowaniu Piascledine niż w grupie otrzymującej placebo:
- Wysypka skórna (0,18% vs 0%)
- Ból głowy (0,36% vs 0,25%)
- Nieprawidłowe zabarwienie moczu (0,36% vs 0%)
Około 87% działań niepożądanych miało nasilenie łagodne do umiarkowanego. W mniej niż 10% przypadków wystąpiła konieczność trwałego odstawienia produktu leczniczego z powodu wystąpienia działań niepożądanych.
Wydłużenie czasu leczenia do 36 miesięcy nie wpływało na zwiększenie częstości występowania reakcji niepożądanych ani stopnia ich nasilenia.
Dane z raportów spontanicznych zgłaszanych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu potwierdzają, że najczęstszymi działaniami niepożądanymi są zaburzenia żołądka i jelit. Bardzo rzadko raportowano o zaburzeniach skóry i tkanki podskórnej oraz zaburzeniach wątroby i dróg żółciowych.
Szczegółowe zestawienie działań niepożądanych:
Zaburzenia żołądka i jelit:
- Niezbyt często: biegunka, ból brzucha, ból żołądka
- Bardzo rzadko: nudności, wymioty
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
- Bardzo często: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych w surowicy (aminotransferaz, gamma-glutamylotranspeptydazy), zapalenie wątroby (w tym cytolityczne), żółtaczka
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
- Niezbyt często: wysypka
- Bardzo rzadko: świąd, wyprysk i/lub rumień
Zaburzenia układu nerwowego:
- Niezbyt często: ból głowy
Zaburzenia nerek i układu moczowego:
- Niezbyt często: nieprawidłowości dotyczące moczu (ciemny kolor moczu)
Zaburzenia mięśni szkieletowych i tkanki łącznej:
- Bardzo rzadko: ból stawów
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania:
- Bardzo rzadko: hipercholesterolemia
Powyższe dane pochodzą z badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego i/lub z raportów o działaniach niepożądanych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu. W przypadku, gdy pochodzą one z obu źródeł, uwzględniono jedynie działania o większej częstości występowania.
Przedawkowanie
Stosowanie w badaniach klinicznych dawek do 600 mg/dobę przez kilka miesięcy nie wykazało toksyczności zależnej od dawki. Po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu raportowano o 7 przypadkach nieumyślnego przedawkowania po stosowaniu w dawkach 600-1800 mg/dobę przez okres do 5 dni:
- W 4 przypadkach nie odnotowano wystąpienia działań niepożądanych
- W 3 przypadkach raportowano o występowaniu zaburzeń żołądka i jelit o nasileniu niewielkim lub umiarkowanym oraz zaburzeń wątroby i dróg żółciowych
Skład
Jedna kapsułka Piascledine zawiera 300 mg niezmydlających się frakcji oleju awokado i oleju sojowego, w tym:
- 100 mg oleju awokado frakcji niezmydlającej się
- 200 mg oleju sojowego frakcji niezmydlającej się
Warto zapamiętać
- Piascledine jest wskazany do stosowania u dorosłych w powolnym leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych
- Zalecana dawka dobowa wynosi 300 mg (1 kapsułka), a leczenie trwa zazwyczaj 3-6 miesięcy
Piascledine jest skutecznym i bezpiecznym lekiem w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, charakteryzującym się powolnym działaniem i korzystnym profilem bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia działań niepożądanych, głównie ze strony układu pokarmowego, oraz o konieczności monitorowania funkcji wątroby podczas długotrwałego stosowania.