Wyszukaj produkt

Persen® forte

Melissa extract + Mint extract + Valeriana extract

kaps. twarde
87,5 mg+ 17,5 mg+ 17,5 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
16,42
Persen® forte
kaps. twarde
87,5 mg+ 17,5 mg+ 17,5 mg
40 szt.
Doustnie
OTC
100%
22,00

Persen® forte - Tradycyjny produkt leczniczy roślinny o działaniu uspokajającym

Persen® forte to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, którego zastosowanie opiera się na długotrwałym doświadczeniu w stosowaniu. Lek wykazuje działanie uspokajające i jest stosowany w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz w przypadku trudności z zasypianiem.

Skład i mechanizm działania

Każda kapsułka twarda Persen® forte zawiera:

  • 87,5 mg wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego
  • 17,5 mg wyciągu z liści melisy lekarskiej
  • 17,5 mg wyciągu z liści mięty pieprzowej

Korzeń kozłka lekarskiego stanowi główny składnik aktywny preparatu, wykazujący działanie uspokajające oraz poprawiające jakość i długość snu. Melisa, działając uspokajająco i wiatropędnie, wspomaga efekt kozłka. Liście mięty pieprzowej wykazują działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, żółciopędne i wiatropędne. Kombinacja tych trzech składników zapewnia synergistyczne działanie uspokajające, co pozwala na zastosowanie w łagodzeniu codziennego stresu, pobudzenia oraz okresowych trudności w zasypianiu.

Skuteczność skojarzonego działania kozłka, melisy i mięty opiera się na tradycyjnym zastosowaniu tych ziół leczniczych, których działanie wzajemnie się uzupełnia.

Wskazania

Persen® forte jest stosowany w następujących przypadkach:

  • Łagodne stany napięcia nerwowego
  • Trudności w zasypianiu

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Wskazanie Dawkowanie
Młodzież powyżej 12 lat, dorośli i osoby w podeszłym wieku Łagodne stany napięcia nerwowego 1-2 kapsułki 2-3 razy na dobę
Młodzież powyżej 12 lat, dorośli i osoby w podeszłym wieku Trudności w zasypianiu 2 kapsułki 30-60 minut przed snem

Maksymalna dawka dobowa: 6 kapsułek. Działanie lecznicze obserwuje się w okresie 2-4 tygodni.

Kapsułki można przyjmować niezależnie od posiłków, popijając niewielką ilością wody.

Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Stosowanie Persen® forte jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci z kamicą żółciową i innymi chorobami dróg żółciowych: Zaleca się ostrożność podczas stosowania preparatów zawierających liście mięty pieprzowej lub ich przetwory.

Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym: Powinni unikać stosowania mięty, gdyż może ona nasilić zgagę.

Pacjenci z nietolerancją laktozy: Kapsułki zawierają laktozę i nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn: Lek może zaburzać te zdolności. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań interakcji lekowych z zastosowaniem Persen® forte. Dostępne dane dotyczące interakcji farmakologicznych wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego z innymi produktami leczniczymi są ograniczone. Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji z lekami metabolizowanymi z udziałem izoenzymów CYP2D6, CYP3A4/5, CYP1A2 lub CYP2E1.

Uwaga: Nie zaleca się jednoczesnego stosowania produktu leczniczego i syntetycznych leków uspokajających. Podczas stosowania produktu leczniczego nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania produktu u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Działania niepożądane

Po zażyciu preparatów korzenia kozłka lekarskiego mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, skurcze brzucha). Częstość tych zaburzeń nie jest znana.

Po zażyciu preparatów zawierających liście mięty pieprzowej mogą nasilić się objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, w tym zgagi.

W razie wystąpienia innych, niewymienionych wyżej działań niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

Przedawkowanie korzenia kozłka (około 20 g, co odpowiada w przybliżeniu 40 kapsułkom) może powodować łagodne objawy, takie jak:

  • Uczucie zmęczenia
  • Kurcze brzucha
  • Ucisk w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy
  • Drżenie rąk
  • Rozszerzenie źrenic

Objawy te ustępują w ciągu 24 godzin. W razie nasilenia objawów należy zastosować leczenie podtrzymujące. Nie ma doniesień o przedawkowaniu liści melisy lub liści mięty.

Warto zapamiętać
  • Persen® forte to tradycyjny produkt leczniczy roślinny o działaniu uspokajającym, stosowany w łagodnych stanach napięcia nerwowego i trudnościach w zasypianiu.
  • Działanie lecznicze obserwuje się w okresie 2-4 tygodni stosowania, a maksymalna dawka dobowa wynosi 6 kapsułek.

Persen® forte, jako tradycyjny produkt leczniczy roślinny, stanowi wartościową opcję terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na łagodne stany napięcia nerwowego i trudności w zasypianiu. Jego skład oparty na wyciągach z korzenia kozłka lekarskiego, liści melisy i mięty pieprzowej zapewnia kompleksowe działanie uspokajające i łagodzące objawy stresu. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zalecanego dawkowania i uwzględnieniu potencjalnych interakcji z innymi lekami oraz przeciwwskazań.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).