Penester®
Finasteride
Finasteryd w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
Finasteryd jest skutecznym lekiem stosowanym w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH). Jego działanie opiera się na hamowaniu enzymu 5-α-reduktazy typu II, co prowadzi do zmniejszenia stężenia dihydrotestosteronu i w konsekwencji do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego.
Wskazania do stosowania
Finasteryd jest wskazany w leczeniu BPH w celu:
- Złagodzenia objawów
- Zmniejszenia ryzyka ostrego zatrzymania moczu
- Zmniejszenia ryzyka konieczności przeprowadzenia zabiegu TURP lub prostatektomii
- Zmniejszenia powiększonego gruczołu krokowego
- Usprawnienia przepływu moczu
- Zmniejszenia objawów związanych z rozrostem gruczołu krokowego
Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego.
Finasteryd jest wszechstronnym lekiem w terapii BPH, wpływającym zarówno na objawy, jak i na przebieg choroby, zmniejszając ryzyko powikłań i konieczności interwencji chirurgicznej.
Dawkowanie
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Standardowe | 5 mg raz na dobę |
Osoby w podeszłym wieku | 5 mg raz na dobę (bez modyfikacji) |
Pacjenci z niewydolnością nerek | 5 mg raz na dobę (bez modyfikacji) |
Pacjenci z niewydolnością wątroby | Brak danych o konieczności modyfikacji |
Dawkowanie finasterydu jest niezależne od posiłków.
Dawkowanie finasterydu jest proste i nie wymaga modyfikacji u większości pacjentów, co ułatwia stosowanie leku i zwiększa compliance.
Działanie leku
Finasteryd działa jako kompetytywny inhibitor enzymu 5-α-reduktazy testosteronu typu II. Tworzy on powoli stabilny kompleks z enzymem, co prowadzi do zmniejszenia stężenia dihydrotestosteronu. Efekt ten jest odwracalny, ale powolny (T0,5 wynosi 30 dni). Lek nie wykazuje powinowactwa do receptorów androgenowych.
Pełne działanie leku, obejmujące zmniejszenie objętości gruczołu krokowego i objętości moczu zalegającego w pęcherzu, występuje po około sześciu miesiącach stosowania. Jednakże, złagodzenie niektórych objawów (np. nokturia, bolesne lub nagłe parcie na mocz) może nastąpić już na początku leczenia.
Mechanizm działania finasterydu jest specyficzny i ukierunkowany na przyczynę BPH, co przekłada się na jego skuteczność w leczeniu tej choroby.
Przeciwwskazania
Finasteryd jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ciąża - stosowanie u kobiet w ciąży lub w wieku rozrodczym
Lek nie jest wskazany do stosowania u kobiet ani dzieci.
Przeciwwskazania do stosowania finasterydu są ograniczone, co umożliwia jego szerokie zastosowanie u mężczyzn z BPH.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania finasterydu należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- U pacjentów z dużą objętością zalegającego moczu i/lub znacznie zmniejszonym odpływem moczu konieczne jest uważne monitorowanie w celu uniknięcia powikłań spowodowanych niedrożnością dróg moczowych
- Finasteryd wpływa na stężenie PSA, co należy uwzględnić w diagnostyce raka gruczołu krokowego
- Przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w jego trakcie zaleca się przeprowadzenie badania gruczołu krokowego per rectum oraz innych badań służących do wykrywania raka stercza
- U pacjentów leczonych finasterydem przez co najmniej 6 miesięcy należy podwoić wartości stężenia PSA w porównaniu do normalnych wartości u osób nieleczonych
- Zgłaszano przypadki raka piersi u mężczyzn przyjmujących finasteryd - pacjenci powinni niezwłocznie zgłaszać wszelkie zmiany w tkance gruczołów sutkowych
Stosowanie finasterydu wymaga świadomości jego wpływu na diagnostykę raka prostaty oraz monitorowania potencjalnych działań niepożądanych.
Warto zapamiętać
- Finasteryd zmniejsza stężenie PSA o około 50%, co należy uwzględnić w diagnostyce raka prostaty
- Pełne działanie leku, obejmujące zmniejszenie objętości gruczołu krokowego, występuje po około 6 miesiącach stosowania
Interakcje
Finasteryd nie wykazuje istotnych klinicznie interakcji lekowych. Metabolizowany jest głównie przez układ cytochromu P450 3A4, ale jego wpływ na ten układ jest nieznaczny. Przebadano interakcje z następującymi lekami: propranolol, digoksyna, glibenklamid, warfaryna, teofilina i fenazon, nie stwierdzając istotnych klinicznie interakcji.
Niskie ryzyko interakcji lekowych finasterydu zwiększa bezpieczeństwo jego stosowania, szczególnie u pacjentów przyjmujących wiele leków.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane finasterydu to:
- Impotencja
- Obniżone libido
Te działania niepożądane zwykle pojawiają się na wczesnym etapie leczenia i u większości pacjentów przemijają w czasie kontynuacji terapii.
Inne działania niepożądane obejmują:
- Zaburzenia psychiczne: depresja
- Zaburzenia serca: uczucie kołatania serca
- Zaburzenia wątroby: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
- Zaburzenia skóry: wysypka, świąd, pokrzywka
- Zaburzenia układu rozrodczego: zaburzenia ejakulacji, powiększenie i tkliwość gruczołów sutkowych, ból jąder
Profil działań niepożądanych finasterydu jest dobrze poznany, a najczęstsze efekty uboczne mają tendencję do ustępowania w trakcie leczenia.
Wpływ na płodność i ciążę
Finasteryd jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub w wieku rozrodczym ze względu na ryzyko zaburzeń rozwoju zewnętrznych narządów płciowych płodu męskiego. Kobiety w ciąży nie powinny dotykać rozkruszonych lub połamanych tabletek finasterydu.
U mężczyzn stosujących finasteryd wykryto niewielkie ilości leku w nasieniu. Jeśli partnerka seksualna pacjenta jest w ciąży lub może być w ciąży, zaleca się ograniczenie do minimum narażenia jej na kontakt z nasieniem.
Stosowanie finasterydu wymaga szczególnej ostrożności w kontekście planowania rodziny i potencjalnego wpływu na płód.
Podsumowanie
Finasteryd jest skutecznym i bezpiecznym lekiem w terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jego stosowanie wymaga jednak świadomości potencjalnych działań niepożądanych oraz wpływu na diagnostykę raka prostaty. Regularne monitorowanie pacjenta i dostosowanie interpretacji wyników badań PSA są kluczowe dla optymalizacji terapii i minimalizacji ryzyka.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.