Wyszukaj produkt

Pelgraz

Pegfilgrastim

inj. [roztw.]
6 mg/0,6 ml
1 amp.-strzyk.
Iniekcje
Rx-z
CHB
1373,76
(1)
bezpł.

Pelgraz - informacje dla lekarza

Wskazania

Pelgraz jest wskazany do stosowania w celu skrócenia czasu trwania neutropenii i zmniejszenia częstości występowania gorączki neutropenicznej u dorosłych pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej (z wyjątkiem przewlekłej białołów mielodysplastycznych).

Pelgraz znajduje zastosowanie w leczeniu wspomagającym u pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii, w celu redukcji ryzyka powikłań związanych z neutropenią.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Zalecane dawkowanie
Dorośli 1 dawka 6 mg (1 amp.-strzyk. lub wstrzykiwacz) w każdym cyklu chemioterapii, co najmniej 24 h po zakończeniu chemioterapii cytotoksycznej
Dzieci i młodzież Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Nie zaleca się zmiany dawkowania

Podanie podskórne w udo, brzuch lub ramię. Leczenie powinno być wdrożone i nadzorowane przez lekarzy z doświadczeniem w dziedzinie onkologii i/lub hematologii.

Dawkowanie Pelgrazu jest proste i nie wymaga modyfikacji u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Kluczowe jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od zakończenia chemioterapii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Identyfikowalność: W celu poprawienia identyfikowalności należy wyraźnie zanotować nazwę handlową i numer serii podawanego produktu.

Ostra białaczka szpikowa (AML): Stosować ostrożnie ze względu na ograniczone dane dotyczące długotrwałych skutków działania pegfilgrastymu w AML.

Inne nowotwory hematologiczne: Nie stosować u pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi, przewlekłą białaczką szpikową i wtórną AML.

Działania niepożądane w obrębie płuc: Monitorować pacjentów pod kątem objawów płucnych, takich jak kaszel, gorączka i duszność. W przypadku ARDS rozważyć przerwanie leczenia.

Kłębuszkowe zapalenie nerek: Monitorować wyniki badania moczu.

Zespół przesiąkania włośniczek: Obserwować pacjentów pod kątem objawów i zapewnić odpowiednie leczenie.

Powiększenie i pęknięcie śledziony: Kontrolować wielkość śledziony. Rozważyć pęknięcie śledziony u pacjentów zgłaszających ból w lewym nadbrzuszu lub na szczycie barku.

Trombocytopenia i niedokrwistość: Monitorować liczbę płytek krwi i hematokryt.

Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa: Zachować ostrożność u pacjentów z cechą lub chorobą sierpowatokrwinkową.

Leukocytoza: Regularnie oznaczać liczbę białych krwinek. Przerwać leczenie, jeśli liczba leukocytów przekroczy 50 × 109/l.

Reakcje nadwrażliwości: Zaprzestać podawania w przypadku ciężkich reakcji alergicznych.

Zapalenie aorty: Monitorować pacjentów pod kątem objawów, takich jak gorączka, ból brzucha, złe samopoczucie, ból pleców.

Sorbitol: Produkt zawiera 30 mg sorbitolu na dawkę 6 mg.

Lateks: Osłonka na igłę zawiera gumę naturalną (lateks), która może powodować reakcje alergiczne.

Stosowanie Pelgrazu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie w zakresie układu oddechowego, nerek i układu krwiotwórczego.

Interakcje

Pegfilgrastym należy podawać co najmniej 24 h po zakończeniu chemioterapii cytotoksycznej. Nie analizowano szczegółowo interakcji z innymi lekami, jednak w badaniach klinicznych nie stwierdzono istotnych interakcji.

Ryzyko interakcji lekowych przy stosowaniu Pelgrazu jest niskie, kluczowe jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od chemioterapii.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania w ciąży. Pegfilgrastym nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Brak danych o przenikaniu do mleka ludzkiego - należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia.

Należy unikać stosowania Pelgrazu u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.

Działania niepożądane

Bardzo często: ból kości, ból głowy, nudności

Często: bóle mięśniowo-szkieletowe, trombocytopenia, leukocytoza, ból w miejscu wstrzyknięcia, ból w klatce piersiowej (niekardiologiczny)

Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości, zespół przesiąkania włośniczek, powiększenie i pęknięcie śledziony, działania niepożądane płucne (w tym ARDS), kłębuszkowe zapalenie nerek, zwiększenie stężenia kwasu moczowego, zapalenie naczyń skórnych, zespół Sweeta

Rzadko: zapalenie aorty, krwotok płucny

Profil bezpieczeństwa Pelgrazu jest akceptowalny, jednak wymaga monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie ze strony układu kostno-mięśniowego i krwiotwórczego.

Warto zapamiętać
  • Pelgraz podaje się co najmniej 24 godziny po zakończeniu chemioterapii cytotoksycznej
  • Kluczowe jest monitorowanie pacjenta pod kątem działań niepożądanych, szczególnie ze strony układu oddechowego i krwiotwórczego

Mechanizm działania

Pegfilgrastym jest pegylowaną formą ludzkiego czynnika wzrostu kolonii granulocytów (G-CSF). Powoduje znaczące zwiększenie liczby granulocytów obojętnochłonnych w krwi obwodowej w ciągu 24 h od podania. Granulocyty wytwarzane pod wpływem pegfilgrastymu wykazują prawidłową lub wzmożoną aktywność chemotaktyczną i fagocytarną.

Pegfilgrastym skutecznie stymuluje produkcję i funkcjonowanie granulocytów obojętnochłonnych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka powikłań związanych z neutropenią u pacjentów onkologicznych.

Skład

Każda ampułko-strzykawka zawiera 6 mg pegfilgrastymu w 0,6 ml roztworu do wstrzykiwań. Stężenie białka wynosi 10 mg/ml, a po uwzględnieniu cząsteczek glikolu polietylenowego - 20 mg/ml.

Pelgraz ma skoncentrowaną formułę, co umożliwia podanie skutecznej dawki w małej objętości.


1) Chemioterapia
Załącznik: C.0.10.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.