Wyszukaj produkt

Pedicetamol®

Paracetamol

roztw. doust.
100 mg/ml
1 but. 60 ml
Doustnie
OTC
100%
21,90
Pedicetamol®
roztw. doust.
100 mg/ml
1 but. 30 ml
Doustnie
OTC
100%
13,55

Pedicetamol® - informacje dla lekarza

Wskazania

Pedicetamol jest wskazany do leczenia objawowego gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego u dzieci.

Dawkowanie

Produkt przeznaczony jest dla dzieci o masie ciała do 32 kg (w przybliżeniu od 0 miesięcy do 10 lat). Kluczowe jest stosowanie dawkowania określonego na podstawie masy ciała dziecka, aby ustalić odpowiednią dawkę w ml roztworu doustnego.

Zalecana dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg masy ciała/dobę, podawana w 4-6 dawkach na dobę, np.:

  • 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin
  • 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny

Szczegółowe dawkowanie przy podawaniu 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin:

Masa ciała Wiek Dawka
Do 4 kg 0-3 miesiące 0,6 ml (60 mg) - 15 kropli
Do 7 kg 4-8 miesięcy 1,0 ml (100 mg) - 25 kropli
Do 8 kg 9-11 miesięcy 1,2 ml (120 mg) - 30 kropli
Do 10,5 kg 12-23 miesiące 1,6 ml (160 mg) - 40 kropli
Do 13 kg 2-3 lata 2,0 ml (200 mg)
Do 18,5 kg 4-5 lat 2,8 ml (280 mg)
Do 24 kg 6-8 lat 3,6 ml (360 mg)
Do 32 kg 9-10 lat 4,8 ml (480 mg)

Dawkowanie przedstawione w tabeli oparte jest na masie ciała dziecka i przybliżonym wieku.

Dawka może być powtarzana co 6 godzin. Jeśli pożądane działanie nie zostanie osiągnięte w ciągu 3-4 godzin, produkt można podawać co 4 godziny w dawce 10 mg/kg masy ciała.

U niemowląt o masie ciała poniżej 7 kg (6 miesięcy) zaleca się stosowanie czopków, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn klinicznych (np. biegunka). U dzieci poniżej 3 lat paracetamol powinien być stosowany wyłącznie z zalecenia lekarza.

Maksymalna zalecana dawka

Dawka całkowita paracetamolu nie powinna przekraczać 80 mg/kg masy ciała u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg.

Częstość podawania

Systematyczne podawanie leku pozwala uniknąć wahań bólu lub temperatury. U dzieci lek powinien być podawany w stałych odstępach czasu, włączając godziny nocne, najlepiej co 6 godzin, ale z zachowaniem przerw między dawkami nie krótszych niż 4 godziny.

Szczególne grupy pacjentów

Niewydolność nerek: W przypadku ostrej niewydolności nerek (klirens kreatyniny <10 ml/min) należy zwiększyć minimalną przerwę między dawkami do 8 godzin.

Niewydolność wątroby: W przypadku niewydolności wątroby zaleca się zmniejszenie dawki i wydłużenie przerw między kolejnymi dawkami.

Systematyczne podawanie leku pozwala uniknąć wahań bólu lub temperatury, co jest szczególnie istotne w pediatrii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (paracetamol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Pedicetamolu w następujących przypadkach:

  • Przedawkowanie - ze względu na ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze
  • Długotrwałe lub częste stosowanie nie jest zalecane
  • Nie należy stosować jednocześnie innych produktów zawierających paracetamol
  • Przyjęcie jednorazowo wielokrotności dawki dobowej może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby
  • Dawka całkowita paracetamolu nie powinna przekraczać 80 mg/kg masy ciała/dobę u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg i 3 g/dobę dla dorosłych oraz dzieci o masie ciała 41-50 kg

Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów z:

  • Przewlekłym niedożywieniem
  • Masą ciała poniżej 50 kg
  • Lekką do umiarkowanej niewydolnością wątroby (w tym zespołem Gilberta)
  • Ciężką niewydolnością wątroby
  • Ostrą niewydolnością wątroby
  • Przewlekłą chorobą alkoholową
  • Ciężką niewydolnością nerek
  • Zaburzeniami czynności nerek
  • Ciężką niewydolnością serca
  • Chorobami płuc
  • Niedokrwistością
  • Niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • Odwodnieniem

U dzieci leczonych paracetamolem w dawce 60 mg/kg masy ciała/dobę, jednoczesne podawanie innych leków przeciwgorączkowych jest nieuzasadnione, z wyjątkiem przypadków, gdy dotychczasowa terapia nie przynosi rezultatów.

W przypadku nawracającej gorączki, wysokiej gorączki (>39°C), objawów infekcji wtórnej lub utrzymywania się objawów przez ponad 3 dni, lekarz powinien ponownie ocenić zastosowane leczenie.

Należy zachować ostrożność u astmatyków z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy ze względu na możliwość wystąpienia reakcji typu bronchospastycznego.

Warto zapamiętać
  • Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dzieci o masie ciała poniżej 40 kg wynosi 80 mg/kg masy ciała
  • W przypadku przedawkowania paracetamolu, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ze względu na ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia wątroby

Interakcje

Paracetamol może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Alkohol etylowy - zwiększa toksyczność paracetamolu
  • Doustne leki przeciwzakrzepowe (acenokumarol, warfaryna) - mogą nasilać działanie przeciwzakrzepowe
  • Leki przeciwcholinergiczne - mogą zmniejszać wchłanianie paracetamolu
  • Hormonalne środki antykoncepcyjne/estrogeny - mogą zmniejszać stężenie paracetamolu w osoczu
  • Leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, fenobarbital, metylofenobarbital, prymidon) - mogą zmniejszać biodostępność paracetamolu i zwiększać hepatotoksyczność przy przedawkowaniu
  • Chloramfenikol - paracetamol może zwiększać jego toksyczność
  • Izoniazyd - może zmniejszać klirens paracetamolu
  • Metoklopramid i domperydon - mogą zwiększać wchłanianie paracetamolu
  • Probenecyd - może wydłużać czas półtrwania paracetamolu w osoczu
  • Ryfampicyna - może zwiększać klirens paracetamolu i tworzenie hepatotoksycznych metabolitów

Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań diagnostycznych, w tym oznaczenia glukozy, aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej i bilirubiny we krwi oraz kwasu 5-hydroksyindolooctowego w moczu.

Ciąża i laktacja

Paracetamol można stosować w okresie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy jednak podawać najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas i możliwie najrzadziej. W czasie karmienia piersią można stosować dawki lecznicze tego produktu.

Działania niepożądane

Działania niepożądane występują rzadko lub bardzo rzadko i mogą obejmować:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego (bardzo rzadko): małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, neutropenia, niedokrwistość hemolityczna
  • Zaburzenia metabolizmu (bardzo rzadko): hipoglikemia
  • Zaburzenia serca (rzadko): niedociśnienie
  • Zaburzenia żołądka i jelit (rzadko): zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych; (bardzo rzadko): hepatotoksyczność (żółtaczka)
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (bardzo rzadko): poważne zaburzenia skórne
  • Zaburzenia nerek i dróg moczowych (bardzo rzadko): ropomocz jałowy, działania niepożądane ze strony nerek
  • Zaburzenia ogólne (rzadko): ogólne złe samopoczucie; (bardzo rzadko): objawy nadwrażliwości od wysypki skórnej do wstrząsu anafilaktycznego

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie.

Przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym niewydolności wątroby i nerek. Objawy przedawkowania mogą nie pojawić się natychmiast, ale dopiero po 3 dniach. Minimalna dawka toksyczna to 6 g u dorosłych i powyżej 100 mg/kg masy ciała u dzieci. Dawki większe niż 20-25 g są potencjalnie śmiertelne.

W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z ośrodkiem zdrowia, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy. Leczenie przedawkowania obejmuje płukanie żołądka oraz podanie specyficznego antidotum - N-acetylocysteiny.

Mechanizm działania

Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania przeciwbólowego nie jest w pełni poznany, ale prawdopodobnie polega głównie na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Działanie przeciwgorączkowe wiąże się z bezpośrednim wpływem na podwzgórzowy ośrodek termoregulacji, powodując rozszerzenie naczyń obwodowych i zwiększone pocenie.

Skład

1 ml roztworu doustnego zawiera 100 mg paracetamolu.

Pedicetamol jest skutecznym i bezpiecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym dla dzieci, pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami. Kluczowe jest przestrzeganie dawkowania opartego na masie ciała dziecka oraz monitorowanie całkowitej dobowej dawki paracetamolu, szczególnie w przypadku stosowania innych leków zawierających tę substancję czynną.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).