Wyszukaj produkt

Paxlovid

Ritonavir

tabl. powl.
150 mg+ 100 mg
10 szt.+ 20 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Wskazania

Paxlovid jest wskazany w leczeniu COVID-19 u dorosłych pacjentów, którzy nie wymagają tlenoterapii i u których występuje zwiększone ryzyko progresji do ciężkiej postaci choroby. Lek należy podać jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19, w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów.

Zastosowanie leku Paxlovid we wczesnej fazie choroby może zapobiec rozwojowi ciężkiej postaci COVID-19 u pacjentów z grup ryzyka, zmniejszając tym samym ryzyko hospitalizacji i zgonu.

Mechanizm działania

Paxlovid zawiera dwie substancje czynne:

  • PF-07321332 - inhibitor głównej proteazy (Mpro) wirusa SARS-CoV-2
  • Rytonawir - inhibitor CYP3A, zwiększający stężenie PF-07321332 w osoczu

PF-07321332 hamuje proteazę Mpro wirusa SARS-CoV-2, uniemożliwiając przetwarzanie prekursorów poliproteinowych i zapobiegając replikacji wirusa. Rytonawir hamuje metabolizm PF-07321332, zapewniając jego wyższe stężenie w osoczu.

Połączenie tych dwóch substancji zapewnia silne działanie przeciwwirusowe, hamując namnażanie SARS-CoV-2 we wczesnej fazie infekcji.

Dawkowanie

Substancja czynna Dawka Częstotliwość Czas trwania terapii
PF-07321332 300 mg (2 tabl. po 150 mg) Co 12 godzin 5 dni
Rytonawir 100 mg (1 tabl.) Co 12 godzin 5 dni

Tabletki należy przyjmować jednocześnie, doustnie. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać w całości, nie należy ich żuć, łamać ani kruszyć.

Modyfikacja dawkowania w zaburzeniach czynności nerek

  • eGFR ≥60 ml/min: bez modyfikacji dawki
  • eGFR 30-60 ml/min: 150 mg PF-07321332 + 100 mg rytonawiru co 12h
  • eGFR <30 ml/min: nie stosować

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek należy przyjmować tylko 1 tabletkę PF-07321332 razem z tabletką rytonawiru co 12 godzin.

Zaburzenia czynności wątroby

  • Łagodne/umiarkowane (klasa A/B wg Child-Pugh): bez modyfikacji dawki
  • Ciężkie (klasa C wg Child-Pugh): nie stosować

Należy zachować ostrożność u pacjentów z istniejącymi chorobami wątroby lub zaburzeniami aktywności enzymów wątrobowych ze względu na ryzyko hepatotoksyczności.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania leku Paxlovid obejmują:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze
  • Jednoczesne stosowanie leków silnie metabolizowanych przez CYP3A, których zwiększone stężenia mogą prowadzić do ciężkich reakcji
  • Jednoczesne stosowanie silnych induktorów CYP3A
  • Ciężkie zaburzenia czynności nerek (eGFR <30 ml/min)
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby

Szczegółowa lista leków przeciwwskazanych do jednoczesnego stosowania z Paxlovidem obejmuje m.in. niektóre leki przeciwbólowe, przeciwarytmiczne, przeciwpsychotyczne, pochodne alkaloidów sporyszu oraz statyny.

Interakcje lekowe

Paxlovid jest silnym inhibitorem CYP3A i może znacząco zwiększać stężenia leków metabolizowanych przez ten izoenzym. Jednocześnie rytonawir indukuje niektóre izoenzymy CYP, co może prowadzić do zmniejszenia stężeń niektórych leków. Najważniejsze potencjalne interakcje obejmują:

  • Zwiększenie stężeń leków metabolizowanych przez CYP3A
  • Zmniejszenie stężeń leków metabolizowanych przez CYP1A2, CYP2C8, CYP2C9 i CYP2C19
  • Zmniejszenie skuteczności hormonalnych środków antykoncepcyjnych

Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia Paxlovidem należy dokładnie przeanalizować wszystkie stosowane przez pacjenta leki pod kątem potencjalnych interakcji.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane Paxlovidu to:

  • Zaburzenia smaku (5,6%)
  • Biegunka (3,1%)
  • Ból głowy (1,4%)
  • Wymioty (1,1%)

Działania te mają zwykle nasilenie łagodne do umiarkowanego i ustępują po zakończeniu terapii.

Warto zapamiętać
  • Paxlovid należy podać jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19, w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów
  • Lek może wchodzić w istotne interakcje z wieloma powszechnie stosowanymi lekami - konieczna jest dokładna analiza wszystkich przyjmowanych przez pacjenta preparatów

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania Paxlovidu u kobiet w ciąży. Lek nie jest zalecany w okresie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 7 dni po jego zakończeniu.

Nie wiadomo, czy składniki Paxlovidu przenikają do mleka kobiecego. Podczas leczenia i przez 7 dni po jego zakończeniu zaleca się przerwanie karmienia piersią.

Podsumowanie

Paxlovid jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu COVID-19 u pacjentów z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Jego zastosowanie we wczesnej fazie infekcji może zapobiec hospitalizacji i zgonom. Kluczowe jest odpowiednie kwalifikowanie pacjentów do terapii oraz uważne monitorowanie potencjalnych interakcji lekowych.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.