Wyszukaj produkt

Paricalcitol Fresenius

Paricalcitol

inj. [roztw.]
5 µg/ml
5 fiol. 1 ml
Iniekcje
Lz
CHB
167,43
(1)
bezpł.
Paricalcitol Fresenius
inj. [roztw.]
2 µg/ml
5 fiol. 1 ml
Iniekcje
Lz
CHB
66,97
(1)
bezpł.

Paricalcitol Fresenius - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Paricalcitol Fresenius jest wskazany w zapobieganiu i leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, poddawanych hemodializie.

Lek ten pozwala na skuteczne kontrolowanie stężenia parathormonu (PTH) u pacjentów dializowanych, co ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu powikłaniom kostnym w przebiegu przewlekłej choroby nerek.

Dawkowanie i sposób podawania

Dorośli

Dawka początkowa: Obliczana na podstawie wyjściowego stężenia parathormonu (PTH) według wzoru:

  • Początkowe stężenie natywnego PTH (pmol/l) / 8
  • lub
  • Początkowe stężenie natywnego PTH (pg/ml) / 80

Dawkę podaje się we wstrzyknięciu dożylnym (bolusie) nie częściej niż co 2 dni, w dowolnym momencie podczas dializy. Maksymalna bezpieczna dawka w badaniach klinicznych wynosiła 40 µg.

Dostosowanie dawki: Docelowy zakres stężeń PTH u dializowanych pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek nie powinien przekraczać 1,5-3 x górnej granicy normy (GGN) u osób bez mocznicy, co odpowiada 15,9-31,8 pmol/l (150-300 pg/ml) dla natywnego PTH.

Stężenie iPTH w stosunku do wartości początkowych Zmiana dawki parykalcytolu
Bez zmian lub zwiększone, zmniejszone o <30% Zwiększyć o 2-4 µg
Zmniejszone o ≥30%, ≤60% Nie zmieniać
Zmniejszone o >60%, iPTH <150 pg/ml (15,9 pmol/l) Zmniejszyć o 2-4 µg

Dawkę należy dostosowywać co 2-4 tygodnie na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Po ustaleniu dawki, stężenie wapnia i fosforanu w surowicy należy oznaczać co najmniej raz w miesiącu. Zaleca się oznaczanie stężenia iPTH w surowicy co 3 miesiące. W okresie dostosowywania dawki może być wymagane częstsze wykonywanie badań laboratoryjnych.

Szczególne grupy pacjentów

Zaburzenia czynności wątroby: U pacjentów z łagodnym i umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby nie ma konieczności zmiany dawki. Brak danych dla pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby.

Dzieci i młodzież: Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu u dzieci. Brak danych dla dzieci poniżej 5 roku życia.

Pacjenci w podeszłym wieku: Doświadczenie u pacjentów ≥65 lat jest ograniczone, ale nie zaobserwowano różnic w skuteczności lub bezpieczeństwie stosowania w porównaniu do młodszych pacjentów.

Warto zapamiętać
  • Paricalcitol Fresenius jest skuteczny w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanych
  • Dawkowanie leku wymaga indywidualnego dostosowania na podstawie stężenia PTH i parametrów gospodarki wapniowo-fosforanowej

Przeciwwskazania

Stosowanie Paricalcitol Fresenius jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na parykalcytol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zatrucie witaminą D
  • Hiperkalcemia

Należy zachować szczególną ostrożność przy kwalifikacji pacjentów do leczenia i wykluczyć powyższe stany przed rozpoczęciem terapii.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Nadmierne zahamowanie PTH: Może prowadzić do zwiększenia stężenia wapnia w surowicy i choroby metabolicznej kości. Konieczne jest ścisłe monitorowanie i indywidualne dostosowywanie dawki.

Hiperkalcemia: W przypadku wystąpienia istotnej klinicznie hiperkalcemii u pacjenta przyjmującego lek wiążący fosforany zawierający wapń, należy zmniejszyć dawkę lub przerwać podawanie tego leku.

Interakcja z glikozydami naparstnicy: Hiperkalcemia nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu.

Zawartość etanolu: Produkt zawiera 11% (v/v) etanolu, co należy uwzględnić u pacjentów z grup ryzyka (choroba alkoholowa, choroby wątroby, padaczka, kobiety w ciąży lub karmiące piersią).

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: Nie badano wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ketokonazol: Może zwiększać stężenie parykalcytolu w osoczu. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu.

Związki fosforu i pochodne witaminy D: Nie należy stosować jednocześnie ze względu na zwiększone ryzyko hiperkalcemii.

Preparaty wapnia i tiazydowe leki moczopędne: Mogą zwiększać ryzyko hiperkalcemii.

Preparaty glinu: Unikać długotrwałego jednoczesnego stosowania ze względu na ryzyko toksycznego działania glinu na kości.

Preparaty magnezu: Nie stosować jednocześnie ze względu na ryzyko hipermagnezemii.

Glikozydy naparstnicy: Zachować ostrożność ze względu na nasilenie toksycznego działania w przypadku hiperkalcemii.

Wpływ na ciążę i laktację

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania parykalcytolu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na rozród. Stosować tylko w przypadku wyraźnej konieczności.

Karmienie piersią: Parykalcytol przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Należy podjąć decyzję o kontynuacji/przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Hiperkalcemia (4,7% pacjentów)
  • Niedoczynność przytarczyc
  • Hiperfosfatemia
  • Bóle głowy
  • Zaburzenia smaku
  • Świąd

Rzadziej występują m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Przedawkowanie

Przedawkowanie parykalcytolu może prowadzić do hiperkalcemii. W przypadku przedawkowania należy monitorować objawy hiperkalcemii i wdrożyć odpowiednie leczenie. Parykalcytol nie jest w istotnym stopniu usuwany drogą dializy.

Leczenie hiperkalcemii obejmuje: zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia, dietę niskowowapniową, odstawienie preparatów wapnia, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, ocenę EKG (szczególnie u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy) oraz w razie potrzeby hemodializę z użyciem płynu dializacyjnego bez wapnia.

Mechanizm działania

Parykalcytol jest syntetycznym analogiem kalcytriolu, wykazującym selektywną aktywację receptorów witaminy D (VDR) w przytarczycach. Prowadzi to do zmniejszenia stężenia parathormonu (PTH) poprzez hamowanie proliferacji przytarczyc oraz zmniejszenie syntezy i wydzielania PTH. Parykalcytol wykazuje minimalny wpływ na wchłanianie wapnia w jelitach i resorpcję kości.

Działanie parykalcytolu pozwala na skuteczną kontrolę wtórnej nadczynności przytarczyc przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Właściwości farmakokinetyczne

Parykalcytol charakteryzuje się szybkim wchłanianiem po podaniu dożylnym. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest w ciągu kilku minut po podaniu. Lek wiąże się w wysokim stopniu z białkami osocza (>99%). Metabolizowany jest głównie w wątrobie przez enzymy cytochromu P450. Okres półtrwania wynosi około 4-6 godzin u pacjentów hemodializowanych.

Skład

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 5 µg parykalcytolu jako substancję czynną.

Produkt zawiera również etanol (11% v/v) i glikol propylenowy (39% v/v) jako substancje pomocnicze.

Paricalcitol Fresenius stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanych. Wymaga jednak ścisłego monitorowania parametrów biochemicznych i indywidualnego dostosowywania dawki w celu osiągnięcia optymalnej skuteczności przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.