Wyszukaj produkt

Paracetamol Zentiva

Paracetamol

tabl.
500 mg
50 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Paracetamol Zentiva
tabl.
500 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Paracetamol Zentiva
tabl.
500 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
X

Paracetamol Zentiva - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Paracetamol Zentiva jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączki. Produkt przeznaczony jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała powyżej 21 kg (w wieku 6 lat i powyżej).

Lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, natomiast nie posiada właściwości przeciwzapalnych. Mechanizm działania paracetamolu jest prawdopodobnie zbliżony do kwasu acetylosalicylowego i polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Efekt przeciwbólowy po pojedynczej dawce 0,5-1 g utrzymuje się przez 3-6 godzin, natomiast działanie przeciwgorączkowe trwa 3-4 godziny.

Dawkowanie i sposób podawania

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Tabletki nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 6 roku życia i o masie ciała mniejszej niż 21 kg.

Dawkę paracetamolu ustala się na podstawie masy ciała i wieku pacjenta. Dawka jednorazowa zwykle wynosi 10-15 mg/kg masy ciała, natomiast maksymalna dawka dobowa to 60 mg/kg masy ciała.

Wiek Masa ciała Dawka pojedyncza Maksymalna dawka dobowa
6-8 lat 21-24 kg 250 mg (1/2 tabletki) 1 g (2 tabletki)
9-10 lat 25-33 kg 250 mg (1/2 tabletki) 1,5 g (3 tabletki)
10-12 lat 34-41 kg 500 mg (1 tabletka) 2 g (4 tabletki)
12-15 lat 42-49 kg 500 mg (1 tabletka) 2,5 g (5 tabletek)
>15 lat 50-60 kg 500 mg (1 tabletka) 3 g (6 tabletek)
>15 lat >60 kg 500-1000 mg (1-2 tabletki) 3 g (6 tabletek)*

* Tylko po konsultacji lekarskiej, maksymalna dawka dobowa u pacjentów o masie ciała >60 kg może zostać zwiększona do 4 g paracetamolu.

W razie potrzeby pojedynczą dawkę można powtórzyć w odstępach co najmniej 4-6 godzin. Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy między dawkami. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg (maksymalnie 2 g/dobę). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

U osób w podeszłym wieku zwykle odpowiednia jest dawka zalecana dla osób dorosłych. Jednak u słabych, unieruchomionych pacjentów w podeszłym wieku lub z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, właściwe może być zmniejszenie dawki lub częstości dawkowania.

Warto zapamiętać
  • Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 60 mg/kg masy ciała (nie więcej niż 4 g)
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy między dawkami

Przeciwwskazania

Stosowanie paracetamolu jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkiej niewydolności wątroby
  • Ostrego zapalenia wątroby

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby, niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, niedokrwistością hemolityczną, przewlekłym niedożywieniem, przewlekłym alkoholizmem oraz odwodnieniem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjentów należy poinformować, aby nie stosowali jednocześnie innych produktów leczniczych zawierających paracetamol. Zgłaszano przypadki hepatotoksyczności wywołanej paracetamolem, w tym przypadki śmiertelne, u pacjentów przyjmujących paracetamol w dawkach terapeutycznych.

Czynniki ryzyka hepatotoksyczności obejmują:

  • Małą masę ciała (<50 kg)
  • Zaburzenia czynności nerek i wątroby
  • Przewlekły alkoholizm
  • Jednoczesne przyjmowanie leków hepatotoksycznych
  • Ostre i przewlekłe niedożywienie

Podczas leczenia należy unikać spożywania alkoholu. Długotrwałe spożywanie alkoholu znacznie zwiększa ryzyko hepatotoksyczności paracetamolu. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz otrzymujących duże dawki paracetamolu przez długi czas zaleca się regularne monitorowanie czynności wątroby.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu i flukloksacyliny ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową (HAGMA), szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Paracetamol wchodzi w interakcje z wieloma lekami, m.in.:

  • Metoklopramid i domperidon mogą zwiększać szybkość wchłaniania paracetamolu
  • Cholestyramina zmniejsza wchłanianie paracetamolu
  • Długotrwałe stosowanie z ASA lub innymi NLPZ może prowadzić do uszkodzenia nerek
  • Może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny i innych pochodnych kumaryny
  • Substancje hepatotoksyczne mogą zwiększać ryzyko przedawkowania paracetamolu
  • Probenecyd zmniejsza klirens paracetamolu
  • Induktory enzymów wątrobowych (np. ryfampicyna, fenobarbital) zmniejszają biodostępność paracetamolu
  • Jednoczesne stosowanie z zydowudyną zwiększa ryzyko neutropenii
  • Jednoczesne stosowanie z izoniazydą zwiększa ryzyko hepatotoksyczności

Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu paracetamolu z wymienionymi lekami i w razie potrzeby dostosować dawkowanie.

Wpływ na ciążę i laktację

Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny. Należy jednak stosować go w najmniejszej skutecznej dawce, przez jak najkrótszy czas i z możliwie najmniejszą częstotliwością. Paracetamol przenika do mleka matki, ale w dawkach terapeutycznych jest mało prawdopodobne, aby miał wpływ na karmione piersią dziecko.

Działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych paracetamolu należą:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego (bardzo rzadko): trombocytopenia
  • Zaburzenia układu immunologicznego (rzadko): reakcje nadwrażliwości skóry, w tym wysypka i obrzęk naczynioruchowy; (bardzo rzadko) anafilaksja
  • Zaburzenia układu oddechowego (bardzo rzadko): skurcz oskrzeli u pacjentów wrażliwych na ASA lub inne NLPZ
  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych (bardzo rzadko): nieprawidłowa czynność wątroby
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (bardzo rzadko): ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Lyella, zespół Stevens-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania paracetamolu konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, nawet jeśli nie występują objawy przedawkowania. Przedawkowanie może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, ostrej martwicy kanalików nerkowych, a w konsekwencji do niewydolności wątroby, kwasicy metabolicznej, encefalopatii, śpiączki i śmierci.

Leczenie przedawkowania obejmuje:

  • Hospitalizację
  • Monitorowanie stężenia paracetamolu w osoczu
  • Płukanie żołądka (jeśli paracetamol został przyjęty mniej niż 4 godziny wcześniej)
  • Podanie N-acetylocysteiny jako antidotum
  • W ciężkich przypadkach - hemodializę lub hemoperfuzję
  • Leczenie objawowe

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia ma kluczowe znaczenie dla rokowania pacjenta.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).