Wyszukaj produkt

Paracetamol Zentiva

Paracetamol

tabl.
500 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Paracetamol Zentiva
tabl.
500 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Paracetamol Zentiva
tabl.
500 mg
50 szt.
Doustnie
OTC
100%
X

Paracetamol Zentiva - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Paracetamol Zentiva jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączki. Produkt przeznaczony jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała powyżej 21 kg (w wieku 6 lat i powyżej).

Lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, natomiast nie posiada właściwości przeciwzapalnych. Mechanizm działania paracetamolu prawdopodobnie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, podobnie jak w przypadku kwasu acetylosalicylowego.

Dawkowanie i sposób podawania

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Tabletki nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 6 roku życia i o masie ciała mniejszej niż 21 kg.

Dawkę paracetamolu ustala się na podstawie masy ciała i wieku pacjenta. Dawka jednorazowa zwykle wynosi 10-15 mg/kg masy ciała, natomiast maksymalna dawka dobowa to 60 mg/kg masy ciała.

Wiek Masa ciała Dawka pojedyncza Maksymalna dawka dobowa
6-8 lat 21-24 kg 250 mg (1/2 tabletki) 1 g (2 tabletki)
9-10 lat 25-33 kg 250 mg (1/2 tabletki) 1,5 g (3 tabletki)
10-12 lat 34-41 kg 500 mg (1 tabletka) 2 g (4 tabletki)
12-15 lat 42-49 kg 500 mg (1 tabletka) 2,5 g (5 tabletek)
>15 lat 50-60 kg 500 mg (1 tabletka) 3 g (6 tabletek)
>15 lat >60 kg 500-1000 mg (1-2 tabletki) 3 g (6 tabletek)*

* Tylko po konsultacji lekarskiej, maksymalna dawka dobowa u pacjentów o masie ciała >60 kg może zostać zwiększona do 4 g paracetamolu.

W razie potrzeby pojedynczą dawkę można powtórzyć w odstępach co najmniej 4-6 godzin. Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu.

Działanie przeciwbólowe paracetamolu po pojedynczej dawce 0,5-1 g utrzymuje się przez 3-6 godzin, natomiast działanie przeciwgorączkowe trwa 3-4 godziny.

Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów:

Zaburzenia czynności wątroby: U pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta paracetamol należy stosować ostrożnie. Dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy między dawkami. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg (maksymalnie 2 g/dobę). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Osoby w podeszłym wieku: Zwykle odpowiednia jest dawka paracetamolu zalecana dla osób dorosłych. Jednak u słabych, unieruchomionych osób w podeszłym wieku lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, właściwe może być zmniejszenie dawki lub częstości dawkowania.

Dawkowanie paracetamolu wymaga indywidualnego dostosowania do wieku, masy ciała oraz stanu klinicznego pacjenta. Szczególną ostrożność należy zachować u osób z zaburzeniami czynności wątroby oraz w podeszłym wieku.

Przeciwwskazania

Stosowanie paracetamolu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Ostre zapalenie wątroby

Przed zastosowaniem leku należy wykluczyć powyższe przeciwwskazania, ze szczególnym uwzględnieniem stanu wątroby pacjenta.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosując paracetamol należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Pacjenci z małą masą ciała (<50 kg)
  • Zaburzenia czynności nerek i wątroby
  • Przewlekły alkoholizm
  • Jednoczesne przyjmowanie leków hepatotoksycznych
  • Ostre i przewlekłe niedożywienie
  • Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • Niedokrwistość hemolityczna
  • Niedobór glutationu
  • Odwodnienie
  • Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz otrzymujących duże dawki paracetamolu przez długi czas zaleca się regularne monitorowanie czynności wątroby. Podczas leczenia należy unikać spożywania alkoholu.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu i flukloksacyliny ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową (HAGMA), szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka.

Stosowanie paracetamolu wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z czynnikami ryzyka hepatotoksyczności oraz zaburzeniami metabolicznymi. Konieczne jest monitorowanie czynności wątroby w przypadku długotrwałego stosowania leku.

Warto zapamiętać
  • Paracetamol należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas.
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby konieczne jest dostosowanie dawkowania i regularne monitorowanie czynności wątroby.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Paracetamol wchodzi w interakcje z wieloma lekami, co może wpływać na jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania:

  • Metoklopramid i domperidon mogą zwiększać szybkość wchłaniania paracetamolu
  • Cholestyramina zmniejsza wchłanianie paracetamolu
  • Długotrwałe jednoczesne stosowanie z kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ może prowadzić do uszkodzenia nerek
  • Warfaryna i inne pochodne kumaryny - możliwe nasilenie działania przeciwzakrzepowego
  • Substancje hepatotoksyczne mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby
  • Probenecyd zmniejsza klirens paracetamolu
  • Substancje indukujące enzymy mikrosomalne (np. ryfampicyna, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, ziele dziurawca) zmniejszają biodostępność paracetamolu
  • Zydowudyna - zwiększone ryzyko neutropenii
  • Izoniazyd - zwiększone ryzyko hepatotoksyczności
  • Flukloksacylina - ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową

Przed zastosowaniem paracetamolu należy dokładnie przeanalizować listę leków przyjmowanych przez pacjenta, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych interakcji.

Wpływ na ciążę i laktację

Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny. Należy jednak stosować go w najmniejszej skutecznej dawce, przez jak najkrótszy czas i z możliwie najmniejszą częstotliwością. Badania epidemiologiczne dotyczące wpływu na rozwój neurologiczny dzieci narażonych na paracetamol w okresie płodowym wykazują niejednoznaczne wyniki.

Paracetamol przenika do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby stosowany w dawkach terapeutycznych miał wpływ na dziecko. Nie ma konieczności przerywania karmienia piersią podczas krótkotrwałego leczenia zalecanymi dawkami tego produktu leczniczego.

Paracetamol może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią, ale zawsze po konsultacji z lekarzem i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Działania niepożądane

Podczas stosowania paracetamolu mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (bardzo rzadko) trombocytopenia
  • Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje nadwrażliwości skóry, w tym wysypka i obrzęk naczynioruchowy; (bardzo rzadko) anafilaksja
  • Zaburzenia układu oddechowego: (bardzo rzadko) skurcz oskrzeli u pacjentów wrażliwych na ASA lub inne NLPZ
  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (bardzo rzadko) nieprawidłowa czynność wątroby
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) ciężkie reakcje skórne, takie jak toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zespół Lyella), zespół Stevens-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa

Mimo że paracetamol jest uważany za lek względnie bezpieczny, mogą wystąpić poważne działania niepożądane. Pacjenci powinni być poinformowani o możliwych objawach i konieczności natychmiastowego zgłoszenia ich lekarzowi.

Przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu, nawet w stosunkowo małych dawkach, może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, a czasami ostrej martwicy kanalików nerkowych. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, nawet jeśli nie występują objawy przedawkowania.

Objawy przedawkowania mogą obejmować:

  • Nudności, wymioty, letarg, anoreksję, bladość i pocenie się (w ciągu pierwszych 24 godzin)
  • Ból brzucha (po 1-2 dniach)
  • Podwyższony poziom transaminaz wątrobowych, dehydrogenazy mleczanowej i bilirubiny
  • Wydłużony czas protrombinowy

Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:

  • Hospitalizację
  • Monitorowanie stężenia paracetamolu w osoczu
  • Podanie N-acetylocysteiny jako antidotum
  • W ciężkich przypadkach - hemodializę lub hemoperfuzję

Przedawkowanie paracetamolu stanowi stan zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Kluczowe znaczenie ma wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).