Wyszukaj produkt

Paracetamol Zentiva

Paracetamol

tabl.
500 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Paracetamol Zentiva
tabl.
500 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Paracetamol Zentiva
tabl.
500 mg
50 szt.
Doustnie
OTC
100%
X

Paracetamol Zentiva - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Paracetamol Zentiva jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz/lub gorączki. Tabletki są przeznaczone dla dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała powyżej 21 kg (w wieku 6 lat i powyżej).

Lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, natomiast nie posiada właściwości przeciwzapalnych. Mechanizm działania paracetamolu jest prawdopodobnie zbliżony do kwasu acetylosalicylowego i polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Efekt przeciwbólowy po pojedynczej dawce 0,5-1 g utrzymuje się przez 3-6 godzin, natomiast działanie przeciwgorączkowe trwa 3-4 godziny.

Dawkowanie i sposób podawania

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Tabletki nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 6 roku życia i o masie ciała mniejszej niż 21 kg.

Dawkę paracetamolu ustala się na podstawie masy ciała i wieku pacjenta. Dawka jednorazowa zwykle wynosi 10-15 mg/kg masy ciała, natomiast maksymalna dawka dobowa to 60 mg/kg masy ciała.

Wiek Masa ciała Dawka pojedyncza Maksymalna dawka dobowa
6-8 lat 21-24 kg 250 mg (1/2 tabletki) 1 g (2 tabletki)
9-10 lat 25-33 kg 250 mg (1/2 tabletki) 1,5 g (3 tabletki)
10-12 lat 34-41 kg 500 mg (1 tabletka) 2 g (4 tabletki)
12-15 lat 42-49 kg 500 mg (1 tabletka) 2,5 g (5 tabletek)
>15 lat 50-60 kg 500 mg (1 tabletka) 3 g (6 tabletek)
>15 lat >60 kg 500-1000 mg (1-2 tabletki) 3 g (6 tabletek)*

* Tylko po konsultacji lekarskiej, maksymalna dawka dobowa u pacjentów o masie ciała >60 kg może zostać zwiększona do 4 g paracetamolu.

W razie potrzeby pojedynczą dawkę można powtórzyć w odstępach co najmniej 4-6 godzin. Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, paracetamol powinien być stosowany ostrożnie. W przypadku łagodnych do umiarkowanych zaburzeń czynności wątroby lub zespołu Gilberta, dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy między dawkami. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg (maksymalnie 2 g/dobę). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane u pacjentów wątroby.

U osób w podeszłym wieku zwykle odpowiednia jest dawka zalecana dla osób dorosłych. Jednak u słabych, unieruchomionych osób starszych lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, właściwe może być zmniejszenie dawki lub częstości dawkowania.

Przeciwwskazania

Stosowanie paracetamolu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Ostre zapalenie wątroby

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy poinformować pacjentów, aby nie stosowali jednocześnie innych produktów leczniczych zawierających paracetamol. U pacjentów przyjmujących paracetamol w dawkach terapeutycznych zgłaszano przypadki hepatotoksyczności, w tym przypadki śmiertelne.

Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów z:

  • Niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • Niedokrwistością hemolityczną
  • Niedoborem glutationu
  • Przewlekłym niedożywieniem
  • Przewlekłym alkoholizmem
  • Odwodnieniem
  • Łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz otrzymujących duże dawki paracetamolu przez długi czas zaleca się regularne monitorowanie czynności wątroby. Podczas leczenia należy unikać spożywania alkoholu.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania paracetamolu i flukloksacyliny, ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową (HAGMA), szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka.

Warto zapamiętać

1. Paracetamol Zentiva jest wskazany do krótkotrwałego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączki.

2. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 60 mg/kg masy ciała lub 4 g u dorosłych o masie ciała powyżej 60 kg (tylko po konsultacji lekarskiej).

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Paracetamol może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Metoklopramid i domperidon - mogą zwiększać szybkość wchłaniania paracetamolu
  • Cholestyramina - zmniejsza wchłanianie paracetamolu
  • ASA i inne NLPZ - długotrwałe jednoczesne stosowanie może prowadzić do uszkodzenia nerek
  • Warfaryna i inne pochodne kumaryny - może nasilać działanie przeciwzakrzepowe
  • Substancje hepatotoksyczne - mogą zwiększać ryzyko kumulacji i przedawkowania paracetamolu
  • Chloramfenikol - paracetamol może wpływać na jego farmakokinetykę
  • Probenecyd - zmniejsza klirens paracetamolu
  • Substancje indukujące enzymy mikrosomalne (np. ryfampicyna, fenobarbital, karbamazepina) - zmniejszają biodostępność paracetamolu
  • Zydowudyna - zwiększone ryzyko neutropenii
  • Izoniazyd - zwiększone ryzyko toksyczności dla wątroby
  • Flukloksacylina - ryzyko rozwoju kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową

Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu paracetamolu z wymienionymi lekami i w razie potrzeby dostosować dawkowanie.

Ciąża i laktacja

Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny. Należy jednak stosować go w najmniejszej skutecznej dawce, przez jak najkrótszy czas i z możliwie najmniejszą częstotliwością. Paracetamol przenika do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby stosowany w dawkach terapeutycznych miał wpływ na dziecko. Nie ma konieczności przerywania karmienia piersią podczas krótkotrwałego leczenia zalecanymi dawkami.

Działania niepożądane

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą:

  • Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (bardzo rzadko) trombocytopenia
  • Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje nadwrażliwości skóry, w tym wysypka i obrzęk naczynioruchowy; (bardzo rzadko) anafilaksja
  • Zaburzenia układu oddechowego: (bardzo rzadko) skurcz oskrzeli u pacjentów wrażliwych na ASA lub inne NLPZ
  • Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (bardzo rzadko) nieprawidłowa czynność wątroby
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Lyella, zespół Stevens-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania paracetamolu konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, nawet jeśli nie występują objawy przedawkowania. Przedawkowanie może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, ostrej martwicy kanalików nerkowych, a w konsekwencji do niewydolności wątroby, kwasicy metabolicznej, encefalopatii, śpiączki i śmierci.

Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje:

  • Hospitalizację
  • Pobranie próbek krwi w celu określenia stężenia paracetamolu w osoczu
  • Płukanie żołądka (jeśli paracetamol został przyjęty mniej niż 4 godziny wcześniej)
  • Podanie metioniny (2,5 g doustnie)
  • Podanie N-acetylocysteiny jako specyficznego antidotum
  • W ciężkich przypadkach - hemodializę lub hemoperfuzję
  • Leczenie objawowe

Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie przedawkowania paracetamolu ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania poważnym powikłaniom.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).