Wyszukaj produkt

Panacit

Paracetamol

tabl.
500 mg
50 szt.
Doustnie
OTC
100%
X
Panacit
tabl.
500 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
X

Panacit to lek zawierający paracetamol, stosowany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączki. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie ma jednak właściwości przeciwzapalnych.

Wskazania

Panacit jest wskazany do objawowego leczenia:

  • Bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego
  • Gorączki

Lek może być stosowany u dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia. U dzieci w wieku 6-15 lat stosowanie leku powinno odbywać się pod nadzorem lekarza i z zachowaniem odpowiedniego dawkowania.

Paracetamol zawarty w leku Panacit wykazuje skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe porównywalne z kwasem acetylosalicylowym, przy mniejszej liczbie działań niepożądanych charakterystycznych dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dawkowanie

Grupa wiekowa Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i młodzież ≥15 lat 1-2 tabletki do 4 razy na dobę 4 g (8 tabletek)
12-15 lat 1 tabletka 4-6 razy na dobę 3 g (6 tabletek)
6-12 lat 0,5-1 tabletka 4-6 razy na dobę 1,25-2 g (2,5-4 tabletki)

Należy zachować minimum 4-godzinną przerwę między kolejnymi dawkami. W przypadku terapii długoterminowej (ponad 10 dni) dawka dobowa nie powinna przekraczać 2,5 g (5 tabletek).

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. W razie potrzeby można je również rozpuścić w wodzie przed przyjęciem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Przyjmowanie paracetamolu z jedzeniem i piciem nie wpływa na skuteczność leku.

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Panacit jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na paracetamol lub którykolwiek składnik leku
  • Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
  • Ostre zapalenie wątroby
  • Ciężka niedokrwistość hemolityczna

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania leku Panacit należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:

  • Niewydolność wątroby lub nerek
  • Długotrwałe stosowanie leku
  • Jednoczesne przyjmowanie innych leków zawierających paracetamol
  • Nadużywanie alkoholu
  • Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • Niedokrwistość hemolityczna
  • Odwodnienie i niedożywienie

Paracetamol może wykazywać działanie hepatotoksyczne już w dawkach powyżej 6 g na dobę. Ryzyko uszkodzenia wątroby wzrasta przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu lub stosowaniu leków indukujących enzymy wątrobowe.

W przypadku przedawkowania lub długotrwałego stosowania wysokich dawek może dojść do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Konieczna jest wtedy natychmiastowa pomoc medyczna, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze.

U pacjentów z astmą i nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy należy zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli po podaniu paracetamolu.

Warto zapamiętać
  • Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej paracetamolu (4 g dla dorosłych)
  • Podczas stosowania leku Panacit nie wolno spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby

Interakcje

Panacit może wchodzić w interakcje z następującymi lekami i substancjami:

  • Alkohol - zwiększa ryzyko hepatotoksyczności
  • Leki indukujące enzymy wątrobowe (np. barbiturany, karbamazepina, fenytoina) - mogą nasilać toksyczność paracetamolu
  • Probenecyd - może zmniejszać klirens paracetamolu
  • Warfaryna i inne pochodne kumaryny - paracetamol może nasilać ich działanie przeciwzakrzepowe
  • Zydowudyna - zwiększone ryzyko neutropenii
  • Metoklopramid i domperidon - mogą przyspieszać wchłanianie paracetamolu
  • Cholestyramina - może zmniejszać wchłanianie paracetamolu

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu paracetamolu z wymienionymi lekami i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli jest to konieczne ze względów klinicznych. Należy jednak stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy okres.

Lek przenika do mleka matki, ale może być stosowany podczas karmienia piersią w zalecanych dawkach. Nie zgłaszano działań niepożądanych u karmionych piersią niemowląt.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zaburzenia krwi (rzadko): agranulocytoza, trombocytopenia, neutropenia
  • Reakcje alergiczne (rzadko): wysypka, świąd, pokrzywka
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (rzadko): nudności, wymioty, bóle brzucha
  • Zaburzenia wątroby (rzadko): zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych lub objawów uszkodzenia wątroby należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby, a nawet zgonu. Pierwsze objawy przedawkowania (nudności, wymioty, nadmierne pocenie się) mogą pojawić się w ciągu 24 godzin od przyjęcia leku.

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast zgłosić się do szpitala, nawet jeśli nie występują żadne objawy. Leczenie obejmuje podanie antidotum (N-acetylocysteiny) oraz leczenie objawowe.

Mechanizm działania

Dokładny mechanizm działania paracetamolu nie został w pełni wyjaśniony. Przypuszcza się, że lek hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, co odpowiada za jego działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Działanie przeciwbólowe po pojedynczej dawce 0,5-1 g utrzymuje się przez 3-6 godzin, a działanie przeciwgorączkowe przez 3-4 godziny.

Skład

Jedna tabletka leku Panacit zawiera 500 mg paracetamolu jako substancję czynną.

Panacit stanowi skuteczną alternatywę dla innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych w leczeniu bólu i gorączki, szczególnie u pacjentów z przeciwwskazaniami do stosowania NLPZ. Lek charakteryzuje się dobrą tolerancją żołądkowo-jelitową i nie wpływa na krzepnięcie krwi ani poziom glukozy we krwi.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).