Wyszukaj produkt

Paclitaxel Kabi

Paclitaxel

inf. [konc. do przyg. roztw.]
6 mg/ml
1 fiol. 50 ml
Iniekcje
Rx
CHB
141,38
(1)
bezpł.
Paclitaxel Kabi
inf. [konc. do przyg. roztw.]
6 mg/ml
1 fiol. 5 ml
Iniekcje
Rx
CHB
26,33
(1)
bezpł.
Paclitaxel Kabi
inf. [konc. do przyg. roztw.]
6 mg/ml
1 fiol. 16,7 ml
Iniekcje
Rx
CHB
53,46
(1)
bezpł.
Paclitaxel Kabi
inf. [konc. do przyg. roztw.]
6 mg/ml
1 fiol. 25 ml
Iniekcje
Rx
CHB
70,98
(1)
bezpł.
Paclitaxel Kabi
inf. [konc. do przyg. roztw.]
6 mg/ml
1 fiol. 100 ml
Iniekcje
Rx
100%
223,97
Oto przetworzony tekst medyczny dla paclitaxel Kabi:

Wskazania do stosowania

Paclitaxel Kabi jest wskazany w leczeniu następujących nowotworów:

Rak jajnika

Leczenie pierwszego rzutu: W skojarzeniu z cisplatyną u pacjentek z zaawansowanym rakiem jajnika lub resztkowym nowotworem (>1 cm) po laparotomii.

Leczenie drugiego rzutu: W monoterapii raka jajnika z przerzutami, gdy standardowe leczenie schematami zawierającymi platynę okazało się nieskuteczne.

Rak piersi

Leczenie uzupełniające: U pacjentek z przerzutami do węzłów chłonnych po standardowej terapii antracykliną i cyklofosfamidem (AC). Może być rozważane jako alternatywa do przedłużonej terapii AC.

Leczenie pierwszego rzutu: - W skojarzeniu z antracykliną u pacjentek kwalifikujących się do leczenia antracyklinami - W skojarzeniu z trastuzumabem u pacjentek ze zwiększoną ekspresją HER-2 (3+ w IHC), gdy antracykliny są przeciwwskazane

Monoterapia: W leczeniu raka piersi z przerzutami, gdy antracykliny okazały się nieskuteczne lub są przeciwwskazane.

Niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP)

W skojarzeniu z cisplatyną u pacjentów niekwalifikujących się do leczenia operacyjnego i/lub radioterapii.

Mięsak Kaposi'ego w przebiegu AIDS

W leczeniu pacjentów z zaawansowanym mięsakiem Kaposi'ego w przebiegu AIDS, u których terapia antracyklinami liposomalnymi okazała się nieskuteczna.

Paclitaxel Kabi ma szerokie zastosowanie w onkologii, szczególnie w leczeniu zaawansowanych postaci raka jajnika, piersi, płuca oraz mięsaka Kaposi'ego.

Dawkowanie i sposób podawania

Przed rozpoczęciem leczenia paklitakselem należy zastosować premedykację kortykosteroidami, lekami przeciwhistaminowymi i antagonistami receptora H2.

Wskazanie Dawkowanie Schemat podawania
Rak jajnika (1. rzut) 175 mg/m2 pc. lub 135 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 3 tygodnie lub 24-godzinny wlew co 3 tygodnie
Rak jajnika (2. rzut) 175 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 3 tygodnie
Rak piersi (leczenie uzupełniające) 175 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 3 tygodnie, 4 cykle
Rak piersi (1. rzut, z doksorubicyną) 220 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 3 tygodnie, 24h po doksorubicynie
Rak piersi (1. rzut, z trastuzumabem) 175 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 3 tygodnie
Rak piersi (2. rzut) 175 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 3 tygodnie
NDRP 175 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 3 tygodnie
Mięsak Kaposi'ego w AIDS 100 mg/m2 pc. 3-godzinny wlew co 2 tygodnie

Kolejne dawki paklitakselu należy podawać po uzyskaniu liczby neutrofili ≥1500/mm3 (≥1000/mm3 w mięsaku Kaposi'ego) i płytek krwi ≥100 000/mm3 (≥75 000/mm3 w mięsaku Kaposi'ego). W przypadku ciężkiej neutropenii lub neuropatii obwodowej należy zmniejszyć dawkę o 20% (25% w mięsaku Kaposi'ego) w kolejnych cyklach.

Dawkowanie paklitakselu zależy od wskazania i schematu leczenia. Kluczowe jest monitorowanie parametrów hematologicznych i dostosowywanie dawki w razie toksyczności.

Przeciwwskazania

Paclitaxel Kabi jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na paklitaksel lub którąkolwiek substancję pomocniczą, zwłaszcza makrogologlicerolu rycynooleinian
  • Początkowa liczba neutrofili <1500/mm3 (<1000/mm3 w mięsaku Kaposi'ego)
  • Ciężkie, niepoddające się leczeniu zakażenia u pacjentów z mięsakiem Kaposi'ego
  • Okres karmienia piersią

Główne przeciwwskazania do stosowania paklitakselu obejmują nadwrażliwość na lek, ciężką neutropenię oraz aktywne zakażenia u pacjentów z mięsakiem Kaposi'ego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje nadwrażliwości

Przed podaniem paklitakselu konieczna jest premedykacja kortykosteroidami, lekami przeciwhistaminowymi i antagonistami receptora H2. Ciężkie reakcje nadwrażliwości (np. niedociśnienie, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia oddychania) występują u <1% pacjentów mimo premedykacji. W razie wystąpienia ciężkiej reakcji należy natychmiast przerwać wlew i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Mielosupresja

Głównym objawem toksyczności ograniczającym dawkę jest neutropenia. Należy regularnie monitorować morfologię krwi. Nie podawać kolejnej dawki do czasu uzyskania liczby neutrofili ≥1500/mm3 (≥1000/mm3 w mięsaku Kaposi'ego) i płytek krwi ≥100 000/mm3 (≥75 000/mm3 w mięsaku Kaposi'ego).

Kardiotoksyczność

Rzadko obserwowano ciężkie zaburzenia przewodzenia. Podczas leczenia paklitakselem zaleca się ciągłe monitorowanie EKG. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności serca w wywiadzie.

Neurotoksyczność

Często występuje neuropatia obwodowa, zwykle o charakterze czuciowym. W ciężkich przypadkach zaleca się zmniejszenie dawki o 20% (25% w mięsaku Kaposi'ego) w kolejnych cyklach.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby może zwiększać się ryzyko toksyczności, szczególnie mielosupresji. Zaleca się ścisłe monitorowanie. Nie zaleca się stosowania paklitakselu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Ciąża i karmienie piersią

Paklitaksel może powodować uszkodzenie płodu. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 6 miesięcy po jego zakończeniu. Stosowanie paklitakselu w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Stosowanie paklitakselu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem reakcji nadwrażliwości, mielosupresji, kardiotoksyczności i neurotoksyczności. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz kobiet w wieku rozrodczym.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane paklitakselu obejmują:

  • Zahamowanie czynności szpiku kostnego (neutropenia, niedokrwistość, małopłytkowość)
  • Neuropatia obwodowa
  • Bóle stawów i mięśni
  • Łysienie
  • Nudności i wymioty
  • Biegunka
  • Zapalenie błon śluzowych
  • Reakcje w miejscu podania

Rzadziej obserwowano ciężkie reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czynności serca, infekcje oraz hepatotoksyczność.

Profil działań niepożądanych paklitakselu jest typowy dla cytostatyków, z dominującą mielosupresją i neurotoksycznością. Większość działań niepożądanych jest odwracalna i poddaje się leczeniu objawowemu.

Warto zapamiętać
  • Paklitaksel wymaga premedykacji kortykosteroidami i lekami przeciwhistaminowymi w celu zmniejszenia ryzyka reakcji nadwrażliwości.
  • Głównym objawem toksyczności ograniczającym dawkę jest neutropenia - konieczne jest regularne monitorowanie morfologii krwi.

Interakcje lekowe

Paklitaksel jest metabolizowany głównie przez izoenzymy CYP2C8 i CYP3A4 cytochromu P450. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z inhibitorami lub induktorami tych enzymów.

Ważne interakcje:

  • Cisplatyna: Paklitaksel należy podawać przed cisplatyną, aby uniknąć nasilenia mielosupresji
  • Doksorubicyna: Paklitaksel należy podawać 24h po doksorubicynie, aby uniknąć kumulacji doksorubicyny i jej metabolitów
  • Inhibitory proteazy HIV: Mogą zmniejszać klirens paklitakselu

Najważniejsze interakcje paklitakselu dotyczą innych leków przeciwnowotworowych stosowanych w schematach skojarzonych oraz leków wpływających na jego metabolizm.

Mechanizm działania

Paklitaksel jest lekiem przeciwnowotworowym z grupy taksanów. Jego mechanizm działania polega na:

  • Promowaniu powstawania mikrotubuli z dimerów tubuliny
  • Stabilizacji mikrotubuli poprzez zapobieganie ich depolimeryzacji
  • Zahamowaniu prawidłowej dynamicznej reorganizacji sieci mikrotubuli

W efekcie paklitaksel zaburza prawidłowy przebieg mitozy i interfazy, prowadząc do śmierci komórki nowotworowej.

Unikalne działanie paklitakselu na mikrotubule komórkowe stanowi podstawę jego skuteczności przeciwnowotworowej, szczególnie w przypadku szybko dzielących się komórek.


1) Chemioterapia
Załącznik: C.47.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.