Wyszukaj produkt

Ozempic®

Semaglutide

inj. [roztw.]
0,5 mg
1 wstrzyk. 1,5 ml (+4 igły)
Iniekcje
Rx
100%
403,55
30% (1)
127,55
(2)
bezpł.
Ozempic®
inj. [roztw.]
1 mg
1 wstrzyk. 3 ml (+4 igły)
Iniekcje
Rx
100%
403,55
30% (1)
127,55
(2)
bezpł.
Ozempic®
inj. [roztw.]
0,25 mg
1 wstrzyk. 1,5 ml (+4 igły)
Iniekcje
Rx
100%
403,55
30% (1)
127,55
(2)
bezpł.

Ozempic® (semaglutyd) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Ozempic® jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2, jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych:

  • W monoterapii, gdy stosowanie metforminy jest niewskazane z powodu nietolerancji lub przeciwwskazań
  • W skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi

Szczegółowe informacje dotyczące leczenia skojarzonego, wpływu na kontrolę glikemii, incydenty sercowo-naczyniowe oraz badane populacje znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Semaglutyd wykazuje korzystny wpływ na kontrolę glikemii poprzez stymulację wydzielania insuliny i hamowanie wydzielania glukagonu w sposób zależny od stężenia glukozy we krwi. Dodatkowo spowalnia opróżnianie żołądka, co przyczynia się do lepszej kontroli poposiłkowej glikemii.

Dawkowanie i sposób podawania

Etap leczenia Dawka Czas trwania
Dawka początkowa 0,25 mg raz w tygodniu 4 tygodnie
Dawka podtrzymująca 0,5 mg raz w tygodniu Co najmniej 4 tygodnie
Dawka maksymalna 1 mg raz w tygodniu W celu dodatkowej poprawy kontroli glikemii

Dawka 0,25 mg nie jest dawką podtrzymującą. Nie zaleca się stosowania dawek większych niż 1 mg tygodniowo.

Lek należy podawać podskórnie raz w tygodniu o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Można wstrzykiwać w brzuch, udo lub ramię. Miejsce wstrzyknięcia można zmieniać bez konieczności dostosowywania dawki.

W przypadku pominięcia dawki, należy ją podać jak najszybciej w ciągu 5 dni. Jeśli upłynęło więcej niż 5 dni, należy pominąć dawkę i przyjąć kolejną zgodnie z ustalonym schematem.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z łagodnymi, umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby ze względu na ograniczone doświadczenie.

Warto zapamiętać
  • Ozempic® jest analogiem GLP-1 o długim czasie działania, podawanym raz w tygodniu
  • Lek wykazuje korzystny wpływ na kontrolę glikemii oraz redukcję masy ciała u pacjentów z cukrzycą typu 2

Podczas rozpoczynania leczenia Ozempic® w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną należy rozważyć zmniejszenie dawki tych leków w celu zmniejszenia ryzyka hipoglikemii. Samodzielne monitorowanie stężenia glukozy we krwi może być konieczne w celu dostosowania dawki pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Semaglutydu nie należy stosować u pacjentów z cukrzycą typu 1 ani w leczeniu cukrzycowej kwasicy ketonowej. Lek nie jest zamiennikiem insuliny.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z:

  • Zastoinową niewydolnością serca klasy IV wg NYHA (brak doświadczenia)
  • Zaburzeniami czynności nerek (ryzyko odwodnienia)
  • Zapaleniem trzustki w wywiadzie
  • Retinopatią cukrzycową leczoną insuliną

Podczas stosowania semaglutydu obserwowano zwiększone ryzyko powikłań retinopatii cukrzycowej u pacjentów leczonych insuliną. Należy ściśle monitorować tych pacjentów i prowadzić leczenie zgodnie z wytycznymi klinicznymi.

Interakcje

Semaglutyd opóźnia opróżnianie żołądka, co może wpływać na wchłanianie jednocześnie podawanych doustnych leków. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leków wymagających szybkiego wchłaniania w przewodzie pokarmowym.

Nie zaobserwowano klinicznie istotnych interakcji z paracetamolem, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, atorwastatyną, digoksyną, metforminą czy warfaryną. Jednakże zaleca się częstsze monitorowanie INR po rozpoczęciu leczenia semaglutydem u pacjentów przyjmujących warfarynę lub inne pochodne kumaryny.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania semaglutydu w okresie ciąży i karmienia piersią. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie antykoncepcji podczas leczenia. Należy przerwać stosowanie leku co najmniej 2 miesiące przed planowaną ciążą.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to zaburzenia żołądka i jelit, w tym:

  • Nudności (bardzo często)
  • Biegunka (bardzo często)
  • Wymioty (często)

Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane oraz krótkotrwałe. Inne częste działania niepożądane obejmują hipoglikemię (przy stosowaniu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika), zmniejszenie apetytu, zawroty głowy, powikłania retinopatii cukrzycowej, ból brzucha, zaparcia, zmęczenie.

W badaniach klinicznych obserwowano zwiększone ryzyko powikłań retinopatii cukrzycowej u pacjentów z istniejącą retinopatią leczonych insuliną. Należy zachować ostrożność i ściśle monitorować tych pacjentów.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Semaglutyd jest analogiem GLP-1 o 94% homologii z ludzkim GLP-1. Działa jako agonista receptora GLP-1, selektywnie wiążąc się i aktywując receptor. Mechanizm działania obejmuje zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu w sposób zależny od stężenia glukozy, opóźnienie opróżniania żołądka oraz zmniejszenie apetytu i spożycia kalorii.

Lek wykazuje korzystny wpływ na stężenie lipidów w osoczu, obniża skurczowe ciśnienie krwi i zmniejsza stan zapalny. W badaniach na zwierzętach semaglutyd zmniejszał rozwój miażdżycy tętnic.

Semaglutyd charakteryzuje się długim okresem półtrwania wynoszącym około tygodnia, co umożliwia podawanie raz w tygodniu.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.