Ovixan
Mometasone furoate
Ovixan - silny glikokortykosteroid do miejscowego leczenia chorób skóry
Ovixan to preparat zawierający mometazonu furoinian - silny glikokortykosteroid należący do III grupy. Wykazuje on działanie przeciwzapalne,owe. Lek jest przeznaczony do miejscowego stosowania w leczeniu objawowym zapalnych chorób skóry.
Wskazania
Ovixan jest wskazany w leczeniu objawowym zapalnych chorób skóry reagujących na miejscowe leczenie glikokortykosteroidami, takich jak:
- Atopowe zapalenie skóry
- Łuszczyca (z wyjątkiem rozległej łuszczycy zwykłej)
Preparat jest przeznaczony głównie do leczenia zmian skórnych na skórze głowy, ale może być również stosowany na inne części ciała. Należy jednak unikać stosowania na skórę twarzy bez ścisłego nadzoru lekarza.
Ovixan wykazuje silne działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne, dzięki czemu skutecznie łagodzi objawy zapalnych chorób skóry. Jego zastosowanie pozwala na szybkie opanowanie stanu zapalnego i złagodzenie dolegliwości towarzyszących chorobom skóry.
Dawkowanie
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) i dzieci powyżej 6 lat | Cienka warstwa raz na dobę na zmienione chorobowo obszary skóry |
Dzieci poniżej 6 lat | Nie zaleca się stosowania |
Tabela 1. Dawkowanie preparatu Ovixan w zależności od grupy wiekowej pacjentów
Po uzyskaniu poprawy klinicznej należy stopniowo zmniejszać częstość stosowania leku. Często zaleca się przejście na kortykosteroid o słabszym działaniu. Nie należy stosować preparatu przez dłuższy czas (ponad 3 tygodnie) lub na duże powierzchnie skóry (ponad 20% powierzchni ciała). U dzieci można leczyć maksymalnie 10% powierzchni ciała.
Właściwe dawkowanie i czas trwania terapii są kluczowe dla uzyskania optymalnych efektów leczniczych przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka działań niepożądanych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania preparatu Ovixan.
Przeciwwskazania
Stosowanie preparatu Ovixan jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub którykolwiek składnik preparatu
- Trądzik różowaty twarzy
- Trądzik pospolity
- Zanik skóry
- Okołoustne zapalenie skóry
- Świąd okołoodbytniczy i narządów płciowych
- Pieluszkowe zapalenie skóry
- Zakażenia bakteryjne (np. liszajec)
- Zakażenia wirusowe (np. opryszczka pospolita, półpasiec, ospa wietrzna)
- Zakażenia grzybicze (np. kandydoza, dermatofitoza)
- Gruźlica
- Kiła
- Reakcje poszczepienne
Nie należy stosować preparatu Ovixan na rany lub owrzodzoną skórę. Znajomość przeciwwskazań jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania leku i uniknięcia potencjalnych powikłań. W przypadku występowania któregokolwiek z wymienionych stanów, należy poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem terapii.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania preparatu Ovixan należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać następujących zaleceń:
- W przypadku wystąpienia podrażnienia lub uczulenia należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem
- Jeśli pojawi się zakażenie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia przeciwgrzybiczego lub przeciwbakteryjnego
- Należy unikać długotrwałego ciągłego leczenia, szczególnie u dzieci
- Nie stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry, w zgięciach i pod opatrunkiem okluzyjnym
- W przypadku stosowania na skórę twarzy, nie należy stosować okluzji, a okres leczenia powinien być ograniczony do 5 dni
- Unikać nagłego przerywania leczenia, szczególnie po długotrwałym stosowaniu
- Nie stosować na powieki ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy
- Zachować ostrożność u dzieci ze względu na większe ryzyko działań ogólnoustrojowych
Przestrzeganie powyższych środków ostrożności pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i zapewnić bezpieczne stosowanie preparatu Ovixan. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Warto zapamiętać
- Ovixan to silny glikokortykosteroid (grupa III) do miejscowego leczenia zapalnych chorób skóry
- Nie należy stosować preparatu długotrwale (ponad 3 tygodnie) lub na duże powierzchnie skóry (ponad 20% powierzchni ciała)
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu Ovixan z innymi lekami. Jednakże, ze względu na miejscowe działanie leku, ryzyko istotnych klinicznie interakcji jest stosunkowo niskie. Niemniej jednak, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aby uniknąć potencjalnych niekorzystnych interakcji.
Ciąża i laktacja
Stosowanie preparatu Ovixan w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności:
- Ciąża: Lek może być stosowany jedynie po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. W okresie ciąży zaleca się stosowanie słabiej działających kortykosteroidów
- Karmienie piersią: Stosowanie możliwe wyłącznie po dokładnym rozważeniu ryzyka i korzyści. Nie należy stosować leku na piersi lub sąsiednie obszary skóry podczas karmienia
Wpływ preparatu Ovixan na płodność nie jest znany. W przypadku planowania ciąży lub podejrzenia ciąży, należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Działania niepożądane
Podczas stosowania preparatu Ovixan mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: zakażenie wtórne, czyraczność, zapalenie mieszków włosowych
- Zaburzenia układu nerwowego: parestezje, pieczenie
- Zaburzenia naczyniowe: teleangiektazje
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienia, nadmierne owłosienie, rozstępy, maceracja skóry, potówki, reakcje trądzikowate, miejscowy zanik skóry, podrażnienie, zapalenie skóry podobne do trądziku różowatego, kruchość naczyń włosowatych, suchość skóry, nadwrażliwość, świąd
- Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: pieczenie w miejscu podania, reakcje w miejscu podania
Zwiększone ryzyko działań niepożądanych występuje przy częstym stosowaniu leku, aplikacji na duże powierzchnie skóry, długotrwałym leczeniu oraz stosowaniu w fałdach skóry lub pod opatrunkiem okluzyjnym. U dzieci może wystąpić większa podatność na zahamowanie czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej i zespół Cushinga.
Przedawkowanie
Nadmierne, długotrwałe miejscowe stosowanie preparatu Ovixan może prowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (HPA) i zwiększać ryzyko wtórnych zaburzeń czynności kory nadnerczy. W przypadku stwierdzenia zahamowania czynności osi HPA, należy zmniejszyć częstość aplikacji leku lub przerwać leczenie, zachowując odpowiednią ostrożność.
Zawartość steroidów w opakowaniu jest na tyle mała, że przypadkowe połknięcie produktu nie powinno powodować istotnych działań toksycznych. Niemniej jednak, w przypadku podejrzenia przedawkowania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub centrum toksykologicznym.
Mechanizm działania
Mometazonu furoinian, substancja czynna preparatu Ovixan, jest syntetycznym, niefluorowanym glikokortykosteroidem z estrem furoinianowym w pozycji 17. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwuczuleniowe. Mechanizm działania obejmuje hamowanie uwalniania mediatorów zapalnych, zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz hamowanie migracji komórek zapalnych. Dzięki temu Ovixan skutecznie łagodzi objawy zapalnych chorób skóry i przynosi ulgę pacjentom.
Skład
Substancją czynną preparatu Ovixan jest mometazonu furoinian. 1 gram kremu lub roztworu na skórę zawiera 1 mg mometazonu furoinianu. Preparat zawiera również substancje pomocnicze, które zapewniają odpowiednią konsystencję i stabilność leku.
Znajomość składu preparatu jest istotna ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych na którykolwiek ze składników. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.