Wyszukaj produkt

Ovestin®

Estriol

globulki dopochwowe
0,5 mg
15 szt.
Dopochwowo
Rx
100%
42,00
Ovestin®
krem dopochwowy
1 mg/g
1 tuba 15 g
Dopochwowo
Rx
100%
42,00

Ovestin® - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Ovestin jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) w leczeniu zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych spowodowanych niedoborem estrogenów
  • Leczenie przed- i pooperacyjne u kobiet po menopauzie poddawanych zabiegom pochwowym
  • Jako pomoc diagnostyczna w przypadku wątpliwego obrazu cytologicznego wymazu z szyjki macicy

Ovestin zawiera wyłącznie estrogen (estriol) i może być stosowany zarówno u kobiet z zachowaną macicą, jak i po histerektomii.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie
Zmiany zanikowe dróg moczowo-płciowych 1 globulka lub 1 aplikacja kremu/dobę przez pierwsze tygodnie (maks. 4 tyg.), następnie dawkę zmniejsza się do dawki podtrzymującej (np. 1 globulka lub 1 aplikacja 2x/tydz.)
Leczenie przed- i pooperacyjne 1 globulka lub 1 aplikacja kremu/dobę przez 2 tyg. przed zabiegiem; 1 globulka lub 1 aplikacja 2x/tydz. przez 2 tyg. po zabiegu
Pomoc diagnostyczna przy wątpliwym wymazie 1 globulka lub 1 aplikacja kremu co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie następnego wymazu

Produkt należy stosować dopochwowo przed snem. W przypadku kremu należy użyć kalibrowanego aplikatora.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy okres. W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że upłynęło ponad 12 godzin - wtedy należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy stosować podwójnej dawki.

Przeciwwskazania

Ovestin jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na estriol lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Rozpoznany lub podejrzewany rak piersi obecnie lub w przeszłości
  • Rozpoznane lub podejrzewane nowotwory estrogenozależne (np. rak endometrium)
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii
  • Nieleczona hiperplazja endometrium
  • Przebyta lub obecna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Rozpoznane zaburzenia krzepnięcia
  • Choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic w wywiadzie
  • Ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie do czasu normalizacji parametrów wątrobowych
  • Porfiria

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem HTZ należy zebrać dokładny wywiad, w tym rodzinny. Należy przeprowadzić badanie fizykalne oraz regularnie wykonywać badania kontrolne. Pacjentki powinny być poinformowane o konieczności zgłaszania zmian w obrębie piersi.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentek z czynnikami ryzyka chorób zakrzepowo-zatorowych, nowotworów estrogenozależnych, nadciśnieniem, chorobami wątroby, cukrzycą, migreną, toczniem rumieniowatym układowym, padaczką czy astmą.

Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia przeciwwskazań lub: żółtaczki, znaczącego wzrostu ciśnienia krwi, nowego bólu głowy typu migrenowego lub ciąży.

Interakcje

Metabolizm estrogenów może być nasilony przez induktory enzymów cytochromu P450, takie jak leki przeciwpadaczkowe, przeciwinfekcyjne oraz ziele dziurawca. Może to prowadzić do osłabienia działania estrogenów i zmian w profilu krwawienia.

Ciąża i laktacja

Ovestin jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią. W przypadku zajścia w ciążę należy natychmiast przerwać leczenie.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to: dyskomfort i ból piersi, pomenopauzalne plamienie, wydzielina z szyjki macicy, podrażnienie i świąd w miejscu podania. Mogą również wystąpić: nudności, zatrzymanie płynów, objawy grypopodobne.

Stosowanie HTZ wiąże się z niewielkim wzrostem ryzyka raka piersi, raka jajnika, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, udaru niedokrwiennego oraz prawdopodobnie demencji u kobiet powyżej 65 roku życia.

Warto zapamiętać
  • Ovestin zawiera estriol i jest przeznaczony do stosowania dopochwowego w leczeniu zmian zanikowych dróg moczowo-płciowych
  • Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy okres, oceniając stosunek korzyści do ryzyka przynajmniej raz w roku

Ovestin jest skutecznym preparatem w leczeniu objawów związanych z atrofią urogenitalną u kobiet po menopauzie. Jego miejscowe działanie pozwala na stosowanie niskich dawek estriolu, co minimalizuje ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Niemniej jednak, jak w przypadku każdej HTZ, należy starannie ocenić wskazania do leczenia i monitorować pacjentkę w trakcie terapii.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.