Wyszukaj produkt

Orkambi

Lumacaftor + Ivacaftor

granulat w sasz.
150 mg+ 188 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
50671,44
(1)
bezpł.
Orkambi
granulat w sasz.
100 mg+ 125 mg
56 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
50671,44
(1)
bezpł.

Orkambi - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Orkambi w postaci granulatu jest wskazany w leczeniu mukowiscydozy u pacjentów w wieku 2 lat i starszych z homozygotyczną mutacją F508del genu mukowiscydozowego błonowego regulatora przewodnictwa (CFTR).

Dawkowanie i sposób podawania

Produkt leczniczy powinien być przepisywany jedynie przez lekarzy doświadczonych w leczeniu mukowiscydozy. Przed rozpoczęciem leczenia należy potwierdzić obecność mutacji F508del na obu allelach genu CFTR za pomocą dokładnej metody oznaczania genotypu.

Zalecane dawkowanie u pacjentów w wieku 6 lat i starszych:

Wiek Dawkowanie Całkowita dawka dobowa
6-11 lat 2 tabletki zawierające po 100 mg lumakaftoru i 125 mg iwakaftoru co 12 h 400 mg lumakaftoru / 500 mg iwakaftoru
12 lat i starsi 2 tabletki zawierające po 200 mg lumakaftoru i 125 mg iwakaftoru co 12 h 800 mg lumakaftoru / 500 mg iwakaftoru

Lek należy przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Leczenie można rozpocząć w dowolnym dniu tygodnia.

Pominięcie dawki

Jeśli od czasu planowanego przyjęcia pominiętej dawki upłynęło mniej niż 6 godzin, należy ją przyjąć z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Jeśli upłynęło więcej niż 6 godzin, należy poczekać do planowanego czasu przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Dostosowanie dawki w szczególnych przypadkach

U pacjentów przyjmujących silne inhibitory CYP3A przez pierwszy tydzień leczenia należy zmniejszyć dawkę do 1 tabletki na dobę. Po tym czasie należy powrócić do zalecanej dawki dobowej.

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby zaleca się zmniejszenie dawki. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność i rozważyć stosowanie zmniejszonej dawki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Lumakaftor w skojarzeniu z iwakaftorem nie jest skuteczny u pacjentów z mukowiscydozą z mutacją F508del na jednym allelu oraz z mutacją na drugim allelu, która może prowadzić do braku wytwarzania CFTR lub która in vitro prowadzi do braku odpowiedzi na podawanie iwakaftoru.

U niektórych pacjentów po rozpoczęciu leczenia obserwowano przejściowy spadek wartości FEV1. Należy zachować ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia u pacjentów z zaostrzeniem objawów ze strony płuc.

U pacjentów leczonych lumakaftorem w skojarzeniu z iwakaftorem często zgłaszano podwyższoną aktywność aminotransferaz. Zaleca się przeprowadzenie oceny wyników testów czynnościowych wątroby przed rozpoczęciem leczenia, co 3 miesiące w trakcie pierwszego roku leczenia, a następnie raz na rok.

Zgłaszano przypadki niewrodzonego zmętnienia soczewki bez wpływu na ostrość widzenia u dzieci i młodzieży leczonych lumakaftorem w skojarzeniu z iwakaftorem. Zaleca się przeprowadzanie badań okulistycznych przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia u dzieci i młodzieży.

Warto zapamiętać
  • Orkambi należy przyjmować z posiłkiem zawli>
  • Konieczne jest monitorowanie czynności wątroby w trakcie leczenia

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Lumakaftor jest silnym induktorem CYP3A. Nie zaleca się jednoczesnego podawania z czułymi substratami CYP3A lub substratami CYP3A o wąskim indeksie terapeutycznym. Hormonalne środki antykoncepcyjne nie są uznawane za skuteczną metodę zapobiegania ciąży podczas stosowania Orkambi.

Nie zaleca się jednoczesnego podawania Orkambi z silnymi induktorami CYP3A (np. ryfampicyną, zielem dziurawca).

Ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania lumakaftoru w skojarzeniu z iwakaftorem u kobiet w ciąży. Jako środek ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku w okresie ciąży. Nie wiadomo, czy lumakaftor i/lub iwakaftor przenikają do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych należą: duszność, biegunka, nudności, ból głowy, ból brzucha, wzmożone wydzielanie plwociny, podwyższona aktywność aminotransferaz wątrobowych. Ciężkie działania niepożądane obejmują objawy ze strony wątroby i dróg żółciowych.

U pacjentów z zaawansowaną chorobą płuc częściej obserwowano działania niepożądane ze strony układu oddechowego. U niektórych pacjentów występowały zaburzenia miesiączkowania.

Przedawkowanie

Nie istnieje specjalne antidotum w przypadku przedawkowania. Leczenie przedawkowania polega na zastosowaniu ogólnego leczenia podtrzymującego obejmującego monitorowanie czynności życiowych oraz obserwację stanu klinicznego pacjenta.

Mechanizm działania

Lumakaftor usprawnia przetwarzanie i transport komórkowy białka CFTR, zwiększając jego ilość na powierzchni komórki. Iwakaftor nasila transport jonów chlorkowych poprzez zwiększenie prawdopodobieństwa otwarcia kanału tworzonego przez białko CFTR. Wynikiem skojarzonego działania obu substancji jest zwiększony transport jonów chlorkowych.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lumakaftoru oraz 125 mg iwakaftoru.

Orkambi jest skutecznym lekiem w leczeniu mukowiscydozy u pacjentów z homozygotyczną mutacją F508del genu CFTR. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie w zakresie czynności wątroby i układu oddechowego. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu podawania leku.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy silnie upośledzający sprawność psychomotoryczną; bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu przez 24 h po zastosowaniu.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.