Onureg
Azacitidine
Onureg - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Onureg jest wskazany do leczenia podtrzymującego u dorosłych pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML), którzy są w całkowitej remisji (CR) lub całkowitej remisji z niepełną regeneracją morfologii krwi (CRi) po terapii indukującej lub indukującej i konsolidującej. Lek stosuje się u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia macierzystych komórek krwiotwórczych (HSCT) lub nie wyrazili zgody na taką procedurę.
Leczenie Onuregiem powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu chemioterapii przeciwnowotworowej.
Dawkowanie i sposób podawania
Zalecana dawka Onuregu to 300 mg azacytydyny podawanej doustnie raz na dobę. Każdy cykl leczenia składa się z 14-dniowego okresu przyjmowania leku, po którym następuje 14-dniowa przerwa (28-dniowy cykl leczenia). Leczenie należy kontynuować do czasu zaobserwowania nie więcej niż 15% blastów we krwi obwodowej lub szpiku kostnym, bądź do wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności.
Przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie należy regularnie monitorować morfologię krwi pacjenta. W pierwszych 2 cyklach zaleca się kontrolę co 2 tygodnie, następnie co miesiąc przed rozpoczęciem kolejnych cykli.
Okres leczenia | Częstotliwość monitorowania morfologii |
---|---|
Pierwsze 2 cykle (56 dni) | Co 2 tygodnie |
Kolejne 2 cykle po dostosowaniu dawki | Co 2 tygodnie |
Następne cykle | Co miesiąc przed rozpoczęciem cyklu |
Schemat monitorowania morfologii krwi w trakcie leczenia Onuregiem
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych może być konieczne dostosowanie dawki, przerwanie lub zaprzestanie leczenia. Szczegółowe wytyczne dotyczące modyfikacji dawkowania w zależności od rodzaju i nasilenia działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Sposób podawania
Onureg można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Nie wolno ich dzielić, kruszyć, rozpuszczać ani żuć.
Przez pierwsze 2 cykle leczenia zaleca się profilaktyczne podawanie leków przeciwwymiotnych na 30 minut przed każdą dawką Onuregu. Profilaktykę można pominąć po 2 cyklach, jeśli nie wystąpiły nudności i wymioty.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (azacytydynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu Onureg.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie Onuregu wiąże się z ryzykiem wystąpienia toksyczności hematologicznej, w tym neutropenii, małopłytkowości i gorączki neutropenicznej. Należy ściśle monitorować parametry morfologii krwi i w razie potrzeby modyfikować dawkowanie lub przerwać leczenie.
Częstymi działaniami niepożądanymi są objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i biegunka. Może być konieczne zastosowanie leków przeciwwymiotnych i odpowiednie leczenie objawowe.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez 6 miesięcy po jego zakończeniu. Mężczyźni powinni stosować antykoncepcję podczas leczenia i przez 3 miesiące po jego zakończeniu.
Onureg zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy.
Warto zapamiętać
- Onureg jest doustnym lekiem stosowanym w leczeniu podtrzymującym AML u dorosłych pacjentów w remisji.
- Kluczowe jest regularne monitorowanie morfologii krwi i odpowiednie dostosowywanie dawki w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.
Stosowanie Onuregu może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwe wystąpienie zmęczenia. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania tych czynności.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przeprowadzono formalnych badań klinicznych dotyczących interakcji Onuregu z innymi lekami. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi ze względu na możliwe interakcje farmakodynamiczne.
Jednoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazolu) ma minimalny wpływ na ekspozycję na Onureg i nie wymaga modyfikacji dawki.
Azacytydyna nie jest metabolizowana przez enzymy cytochromu P450, więc interakcje z induktorami lub inhibitorami CYP są mało prawdopodobne. Nie przewiduje się również istotnych klinicznie interakcji z substratami glikoproteiny P, BCRP, OAT1, OAT3, OATP1B1, OATP1B3 lub OCT2.
Wpływ na ciążę i laktację
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania Onuregu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję i rozwój. Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka w każdym indywidualnym przypadku.
Nie wiadomo, czy azacytydyna lub jej metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane u karmionego dziecka, karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia Onuregiem.
Brak danych dotyczących wpływu azacytydyny na płodność u ludzi. U zwierząt obserwowano niekorzystny wpływ na płodność samców. Pacjentom planującym posiadanie potomstwa należy doradzić konsultację w zakresie rozrodu i rozważenie kriokonserwacji komórek rozrodczych przed rozpoczęciem leczenia.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (występujące u ≥10% pacjentów) związane ze stosowaniem Onuregu to:
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności (64,8%), wymioty (59,7%), biegunka (50,4%), zaparcia (38,6%), ból brzucha (21,6%)
- Zaburzenia hematologiczne: neutropenia (44,5%), małopłytkowość (33,5%), gorączka neutropeniczna (11,9%), leukopenia (10,6%)
- Inne: zmęczenie/osłabienie (44,1%), zakażenie dróg oddechowych (17%), ból stawów (13,6%), zmniejszenie łaknienia (12,7%), ból pleców (11,9%), ból kończyn (10,6%), zapalenie płuc (10,2%)
Ciężkie działania niepożądane wystąpiły u 16,1% pacjentów, najczęściej gorączka neutropeniczna (6,8%) i zapalenie płuc (5,1%). U 6,8% pacjentów konieczne było trwałe przerwanie leczenia z powodu działań niepożądanych.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania Onuregu należy monitorować stan pacjenta, wykonując odpowiednie badania krwi i stosując leczenie wspomagające zgodnie z lokalnymi wytycznymi. Nie jest znane specyficzne antidotum na przedawkowanie tego leku.
Mechanizm działania
Azacytydyna, substancja czynna Onuregu, jest inhibitorem metylotransferaz DNA i modyfikatorem epigenetycznym. Po wniknięciu do komórek i biotransformacji enzymatycznej, azacytydyna jest włączana do DNA i RNA. Włączenie do DNA komórek AML powoduje modyfikację szlaków epigenetycznych poprzez hamowanie metylotransferaz DNA i redukcję metylacji DNA. Prowadzi to do zmiany ekspresji genów, w tym ponownej ekspresji genów supresorowych nowotworów, genów regulujących odpowiedź immunologiczną, cykl komórkowy i różnicowanie komórek.
Włączenie azacytydyny do RNA komórek AML hamuje metylotransferazę RNA oraz zmniejsza metylację RNA, stabilność RNA i syntezę białek. Te mechanizmy przyczyniają się do przeciwnowotworowego działania leku.
Skład
Substancja czynna: azacytydyna. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg lub 300 mg azacytydyny.
Onureg jest dostępny w postaci tabletek powlekanych do podawania doustnego.