Wyszukaj produkt

Onglyza

Saxagliptin

tabl. powl.
5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
209,19

Onglyza - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Onglyza (saksagliptyna) jest wskazana w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych (>18 lat) w celu poprawy kontroli glikemii. Lek może być stosowany:

  • W skojarzeniu z metforminą, gdy monoterapia metforminą wraz z dietą i wysiłkiem fizycznym nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii
  • W skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika, gdy monoterapia tymi lekami wraz z dietą i wysiłkiem fizycznym jest niewystarczająca, a stosowanie metforminy jest niewłaściwe
  • W skojarzeniu z tiazolidynodionem, gdy monoterapia tym lekiem wraz z dietą i wysiłkiem fizycznym nie zapewnia odpowiedniej kontroli glikemii, a stosowanie tiazolidynodionu jest właściwe

Onglyza poprawia kontrolę glikemii poprzez zmniejszenie stężenia glukozy na czczo i po posiłku.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 5 mg raz na dobę
Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat) Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z umiarkowaną do ciężkiej niewydolnością nerek 2,5 mg raz na dobę
Pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek wymagający hemodializy Nie zaleca się stosowania
Pacjenci z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby Nie ma konieczności dostosowania dawki
Pacjenci z ciężką niewydolnością wątroby Nie zaleca się stosowania

Onglyza może być przyjmowana niezależnie od posiłków, o dowolnej porze dnia. W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Nie należy stosować podwójnej dawki tego samego dnia.

Podczas stosowania Onglyzy w skojarzeniu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika może być konieczne zmniejszenie dawki tych leków w celu zminimalizowania ryzyka hipoglikemii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na saksagliptynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Onglyza nie powinna być stosowana u pacjentów z cukrzycą typu 1 ani w leczeniu kwasicy ketonowej. Należy zachować ostrożność u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością wątroby. Nie zaleca się stosowania u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Należy monitorować czynność nerek przed rozpoczęciem leczenia i okresowo w trakcie terapii. U pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej niewydolnością nerek doświadczenie kliniczne jest ograniczone.

Stosowanie inhibitorów DPP-4 wiąże się z ryzykiem wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Pacjentów należy poinformować o charakterystycznych objawach ostrego zapalenia trzustki.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością serca (klasa I-II wg NYHA). Brak doświadczenia u pacjentów z klasą III-IV wg NYHA.

U pacjentów leczonych inhibitorami DPP-4 zgłaszano przypadki pemfigoidu pęcherzowego. W przypadku podejrzenia pemfigoidu należy rozważyć przerwanie leczenia Onglyzą.

Warto zapamiętać
  • Onglyza jest inhibitorem DPP-4 stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2
  • Standardowa dawka to 5 mg raz na dobę, niezależnie od posiłków

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Metabolizm saksagliptyny zachodzi głównie przy udziale cytochromu CYP3A4/5. Silne inhibitory CYP3A4/5 (np. ketokonazol) mogą zwiększać ekspozycję na saksagliptynę. Silne induktory CYP3A4/5 (np. ryfampicyna) mogą zmniejszać działanie hipoglikemizujące leku.

Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji z metforminą, glibenklamidem, pioglitazonem, digoksyną, simwastatyną, diltiazemem, omeprazolem, lekami zobojętniającymi czy famotydyną.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Brak danych dotyczących stosowania saksagliptyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję przy wysokich dawkach. Nie zaleca się stosowania w czasie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Nie wiadomo, czy saksagliptyna przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy odstawić lek, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥5%) to:

  • Zakażenia górnych dróg oddechowych
  • Zakażenia układu moczowego
  • Bóle głowy

Często obserwowano także hipoglikemię (szczególnie w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika), zawroty głowy i zmęczenie.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Saksagliptyna jest silnym, wybiórczym i odwracalnym inhibitorem enzymu DPP-4. Hamowanie DPP-4 prowadzi do zwiększenia stężenia aktywnych inkretyn (GLP-1, GIP), co skutkuje zwiększonym wydzielaniem insuliny i zmniejszeniem wydzielania glukagonu w sposób zależny od stężenia glukozy.

Po podaniu doustnym saksagliptyna jest szybko wchłaniana, osiągając maksymalne stężenie w osoczu w ciągu 2 godzin. Biodostępność bezwzględna wynosi 75%. Wiązanie z białkami osocza jest nieistotne. Metabolizm zachodzi głównie przy udziale CYP3A4/5. Główny metabolit jest również aktywnym inhibitorem DPP-4. Eliminacja zachodzi zarówno przez nerki, jak i wątrobę.

Przedawkowanie

Onglyza wykazywała dobrą tolerancję przy dawkach do 400 mg dziennie przez 2 tygodnie. W przypadku przedawkowania należy wdrożyć odpowiednie leczenie podtrzymujące. Saksagliptyna i jej główny metabolit mogą być usuwane za pomocą hemodializy.

Właściwe monitorowanie pacjenta i wczesne rozpoznanie objawów przedawkowania są kluczowe dla skutecznego postępowania.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.