Wyszukaj produkt

Omvoh

Mirikizumab

inf. [konc. do sporz. roztw.]
300 mg/15 ml
1 fiol. 15 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
6868,80
(1)
bezpł.
Omvoh
inf. [konc. do sporz. roztw.]
100 mg/ml
2 wstrzyk. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
6868,80
(1)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Omvoh jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na leczenie konwencjonalne lub terapię biologiczną, utrata odpowiedzi na takie leczenie lub jego nietolerancja.

Lek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami i pod nadzorem lekarza mającego doświadczenie w diagnostyce i leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Dawkowanie i sposób podawania

Omvoh dostępny jest w dwóch postaciach:

  • Roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml w ampułko-strzykawce lub wstrzykiwaczu półautomatycznym
  • Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 300 mg/15 ml

Schemat dawkowania składa się z dwóch etapów:

1. Dawka indukcyjna:

300 mg w infuzji dożylnej trwającej co najmniej 30 minut w tygodniach 0, 4 i 8.

2. Dawka podtrzymująca:

200 mg (2 ampułko-strzykawki lub 2 wstrzykiwacze) podskórnie co 4 tygodnie, rozpoczynając po zakończeniu indukcji.

Etap leczenia Dawka Sposób podania Częstotliwość
Indukcja 300 mg Infuzja dożylna Tygodnie 0, 4, 8
Podtrzymanie 200 mg Wstrzyknięcie podskórne Co 4 tygodnie

Tabela 1. Schemat dawkowania produktu Omvoh w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Pacjenci powinni być oceniani po 12 tygodniach leczenia indukcyjnego. W przypadku wystarczającej odpowiedzi należy przejść do dawkowania podtrzymującego. U pacjentów bez dostatecznej korzyści terapeutycznej można rozważyć przedłużone leczenie indukcyjne, podając dodatkowo 300 mg dożylnie w tygodniach 12, 16 i 20.

W przypadku utraty odpowiedzi podczas leczenia podtrzymującego można zastosować ponowną indukcję, podając 300 mg dożylnie coącznie 3 dawki). Po uzyskaniu korzyści klinicznych można powrócić do dawkowania podtrzymującego.

Warto zapamiętać
  • Omvoh stosuje się w dwóch etapach: indukcja dożylna, następnie podtrzymanie podskórne
  • Ocena skuteczności powinna nastąpić po 12 tygodniach leczenia indukcyjnego

Właściwe dawkowanie i monitorowanie odpowiedzi na leczenie są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów terapeutycznych u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego leczonych mirikizumabem.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u osób starszych. Należy jednak zauważyć, że ilość danych dotyczących pacjentów w wieku ≥75 lat jest ograniczona.

Zaburzenia czynności nerek lub wątroby

Nie przeprowadzono specjalnych badań w tych grupach pacjentów. Nie oczekuje się jednak, aby zaburzenia czynności nerek lub wątroby miały istotny wpływ na farmakokinetykę przeciwciał monoklonalnych, dlatego nie jest konieczne dostosowanie dawki.

Dzieci i młodzież

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu Omvoh u dzieci i młodzieży w wieku od 2 do poniżej 18 lat. Brak dostępnych danych. Stosowanie produktu u dzieci poniżej 2 lat nie jest właściwe we wskazaniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Mirikizumab może być stosowany u osób starszych oraz pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby bez konieczności modyfikacji dawki. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Znaczące klinicznie aktywne infekcje (w tym czynna gruźlica)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Identyfikowalność: W celu poprawienia identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy czytelnie zapisać nazwę i numer serii podawanego produktu.

Reakcje nadwrażliwości: Zgłaszano reakcje nadwrażliwości, w większości o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji nadwrażliwości, w tym anafilaksji, należy natychmiast przerwać podawanie mirikizumabu i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zakażenia: Mirikizumab może zwiększać ryzyko ciężkich zakażeń. Nie należy rozpoczynać leczenia u pacjentów ze znaczącymi klinicznie aktywnymi zakażeniami. Przed rozpoczęciem terapii należy rozważyć zagrożenia i korzyści u pacjentów z przewlekłymi lub nawracającymi zakażeniami w wywiadzie.

Gruźlica: Przed rozpoczęciem leczenia należy zbadać pacjentów pod kątem zakażenia gruźlicą. Pacjentów otrzymujących mirikizumab należy monitorować pod kątem objawów czynnej gruźlicy w trakcie leczenia i po jego zakończeniu.

Polekowe uszkodzenie wątroby: Odnotowano przypadki polekowego uszkodzenia wątroby. Należy monitorować stężenie enzymów wątrobowych i bilirubiny przed rozpoczęciem leczenia i regularnie w jego trakcie.

Szczepienia: Przed rozpoczęciem leczenia mirikizumabem należy rozważyć wykonanie wszystkich odpowiednich szczepień profilaktycznych. U pacjentów leczonych mirikizumabem należy unikać stosowania szczepionek zawierających żywe drobnoustroje.

Warto zapamiętać
  • Konieczne jest monitorowanie pacjentów pod kątem zakażeń, w tym gruźlicy
  • Regularne badania enzymów wątrobowych są zalecane podczas terapii mirikizumabem

Stosowanie mirikizumabu wymaga ścisłego monitorowania pacjentów pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie infekcji i zaburzeń czynności wątroby. Kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie pacjenta przed rozpoczęciem terapii, w tym wykonanie niezbędnych szczepień.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących interakcji. Analizy farmakokinetyczne wykazały, że jednoczesne stosowanie kortykosteroidów, leków immunomodulujących (azatiopryna, merkaptopuryna, tioguanina, metotreksat) lub preparatów 5-ASA nie wpływa istotnie na klirens mirikizumabu u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Mirikizumab może być stosowany jednocześnie z konwencjonalnymi lekami stosowanymi w terapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego bez konieczności modyfikacji dawkowania.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania mirikizumabu u kobiet w ciąży. Jako środek ostrożności zaleca się unikanie stosowania produktu w czasie ciąży.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy mirikizumab przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Płodność: Nie oceniano wpływu mirikizumabu na płodność u ludzi.

Stosowanie mirikizumabu u kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno być starannie rozważone, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko i korzyści.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:

  • Zakażenia górnych dróg oddechowych (7,9%)
  • Bóle głowy (3,3%)
  • Wysypka (1,1%)
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (8,7% podczas leczenia podtrzymującego)

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje nadwrażliwości związane z infuzją (0,4%)
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AlAT i AspAT)
  • Rozwój przeciwciał przeciwlekowych (do 23% pacjentów po 12 miesiącach leczenia)

Profil bezpieczeństwa mirikizumabu jest generalnie akceptowalny, z przewagą łagodnych do umiarkowanych działań niepożądanych. Konieczne jest jednak monitorowanie pacjentów, szczególnie pod kątem infekcji i zaburzeń czynności wątroby.

Mechanizm działania

Mirikizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym klasy IgG4, które selektywnie wiąże się z podjednostką p19 interleukiny 23 (IL-23). Poprzez hamowanie interakcji IL-23 z jej receptorem, mirikizumab wpływa na różnicowanie, ekspansję i przeżycie subpopulacji limfocytów T (np. Th17 i Tc17) oraz komórek uczestniczących w mechanizmie odporności wrodzonej. W efekcie dochodzi do normalizacji wytwarzania cytokin prozapalnych, takich jak IL-17A, IL-17F i IL-22, co przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego w jelicie grubym.

Mirikizumab, poprzez selektywne blokowanie IL-23, wpływa na kluczowe mechanizmy immunologiczne zaangażowane w patogenezę wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy stanu klinicznego pacjentów.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.