Wyszukaj produkt

Omeprazol Medreg

Omeprazole

kaps. dojelitowe twarde
20 mg
30 szt. w blistrze
Doustnie
Rx
100%
9,21
50% (1)
4,61
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Omeprazol Medreg - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Omeprazol Medreg 40 mg jest wskazany do stosowania u dorosłych w następujących przypadkach:

  • Leczenie owrzodzenia dwunastnicy
  • Zapobieganie nawrotom owrzodzenia dwunastnicy
  • Leczenie owrzodzeń żołądka
  • Zapobieganie nawrotom owrzodzenia żołądka
  • Eradykacja Helicobacter pylori w chorobie wrzodowej (w skojarzeniu z antybiotykami)
  • Leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych z przyjmowaniem NLPZ
  • Zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy związanym z przyjmowaniem NLPZ u pacjentów z grupy ryzyka
  • Leczenie refluksowego zapalenia przełyku
  • Długoterminowe leczenie podtrzymujące pacjentów po wygojeniu refluksowego zapalenia przełyku
  • Leczenie objawowej choroby refluksowej przełyku
  • Leczenie zespołu Zollingera-Ellisona

U dzieci i młodzieży omeprazol jest wskazany w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku, objawowym leczeniu zgagi i zarzucania treści żołądkowej w chorobie refluksowej przełyku (powyżej 1. roku życia) oraz w eradykacji H. pylori w chorobie wrzodowej dwunastnicy (powyżej 4. roku życia).

Dawkowanie

Wskazanie Dawkowanie u dorosłych
Leczenie owrzodzenia dwunastnicy 20 mg raz/dobę przez 2-4 tygodnie
Zapobieganie nawrotom owrzodzenia dwunastnicy 10-20 mg raz/dobę
Leczenie owrzodzeń żołądka 20 mg raz/dobę przez 4-8 tygodni
Zapobieganie nawrotom owrzodzenia żołądka 20 mg raz/dobę
Eradykacja H. pylori 20 mg 2x/dobę przez 1 tydzień w skojarzeniu z antybiotykami
Leczenie owrzodzeń związanych z NLPZ 20 mg raz/dobę przez 4-8 tygodni
Zapobieganie owrzodzeniom związanym z NLPZ 20 mg raz/dobę
Leczenie refluksowego zapalenia przełyku 20 mg raz/dobę przez 4-8 tygodni
Leczenie podtrzymujące refluksowego zapalenia przełyku 10-20 mg raz/dobę
Objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku 20 mg raz/dobę
Zespół Zollingera-Ellisona Dawka początkowa 60 mg/dobę, indywidualne dostosowanie

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby może być konieczne zmniejszenie dawki. U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na omeprazol, podstawione benzoimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować jednocześnie z nelfinawirem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy wykluczyć obecność zmian nowotworowych przed rozpoczęciem leczenia owrzodzenia żołądka. Omeprazol może maskować objawy nowotworu i opóźnić rozpoznanie.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z atazanawirem. Omeprazol może zmniejszać wchłanianie witaminy B12. Należy monitorować pacjentów długotrwale leczonych pod kątem niedoboru witaminy B12.

Omeprazol jest inhibitorem CYP2C19. Należy wziąć pod uwagę możliwość interakcji z lekami metabolizowanymi przez ten enzym.

Opisywano przypadki ciężkiej hipomagnezemii u pacjentów leczonych inhibitorami pompy protonowej przez co najmniej 3 miesiące. Należy rozważyć monitorowanie stężenia magnezu przed rozpoczęciem i okresowo w trakcie długotrwałego leczenia.

Inhibitory pompy protonowej mogą nieznacznie zwiększać ryzyko złamań kości, zwłaszcza przy stosowaniu w dużych dawkach i długotrwale (>1 rok).

Stosowanie omeprazolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek.

Interakcje

Omeprazol może wpływać na wchłanianie leków, których biodostępność zależy od pH żołądka (np. ketokonazol, itrakonazol). Zmniejsza stężenie atazanawiru i nelfinawiru w osoczu. Może zwiększać stężenie digoksyny, metotreksatu i takrolimusu. Może zmniejszać skuteczność klopidogrelu.

Klarytromycyna i worykonazol mogą zwiększać stężenie omeprazolu w osoczu. Ryfampicyna i ziele dziurawca mogą zmniejszać stężenie omeprazolu.

Ciąża i laktacja

Omeprazol może być stosowany w ciąży. Przenika do mleka matki, ale wpływ na dziecko jest mało prawdopodobny przy stosowaniu dawek terapeutycznych.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (1-10% pacjentów): bóle głowy, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, wzdęcia, nudności/wymioty. Rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna nekroliza naskórka.

Mechanizm działania

Omeprazol jest inhibitorem pompy protonowej. Hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku poprzez blokowanie H+/K+-ATP-azy w komórkach okładzinowych. Działanie jest zależne od dawki i zapewnia skuteczne hamowanie wydzielania kwasu zarówno podstawowego, jak i stymulowanego.

Warto zapamiętać:

Kluczowe informacje o omeprazolu

  • Skuteczny inhibitor pompy protonowej o szerokim zastosowaniu w chorobach związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego
  • Dawkowanie raz na dobę zapewnia 24-godzinną kontrolę wydzielania kwasu

Omeprazol jest skutecznym i bezpiecznym lekiem z grupy inhibitorów pompy protonowej, szeroko stosowanym w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Jego unikalna farmakokinetyka pozwala na wygodne dawkowanie raz na dobę, zapewniając 24-godzinną kontrolę wydzielania kwasu. Należy jednak pamiętać o możliwych interakcjach lekowych oraz potencjalnych działaniach niepożądanych przy długotrwałym stosowaniu.


1) Wskazania pozarejestracyjne: Zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci poniżej 2 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Dochodzi do wiązania żelaza przez taninę, co uniemożliwia jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wynikiem tej interakcji jest brak efektów terapeutycznych.