Olumiant
Baricitinib
Olumiant (baricytynib) - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Baricytynib jest wskazany w leczeniu:
- Aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów, u których odpowiedź na terapię lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMARDs) jest niewystarczająca lub którzy nie tolerują takiego leczenia. Może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem.
- Atopowego zapalenia skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów wymagających leczenia ogólnego.
- Ciężkiej postaci łysienia plackowatego u dorosłych pacjentów.
Terapia powinna być mających doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Dawkowanie i sposób podawania
Zalecana dawka produktu leczniczego wynosi 4 mg raz na dobę. Dawka 2 mg raz na dobę jest zalecana pacjentom w wieku 75 lat i starszych oraz może być odpowiednia dla pacjentów z przewlekłymi lub nawracającymi zakażeniami w wywiadzie. Dawkę 2 mg raz na dobę można także rozważyć u pacjentów, u których osiągnięto stałą kontrolę aktywności choroby za pomocą dawki 4 mg raz na dobę i u których można obniżyć dawkę.
Nie należy rozpoczynać terapii u pacjentów, u których:
- Bezwzględna liczba limfocytów (ALC) wynosi mniej niż 0,5 x 109 komórek/l
- Bezwzględna liczba neutrofilów (ANC) wynosi mniej niż 1 x 109 komórek/l
- Stężenie hemoglobiny jest mniejsze niż 8 g/dl
Można rozpocząć leczenie, gdy te wartości ponownie przekroczą powyższe limity.
Klirens kreatyniny | Zalecana dawka |
---|---|
30-60 ml/min | 2 mg raz na dobę |
<30 ml/min | Nie zaleca się stosowania |
Lek należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie baricytynibu wiąże się ze zwiększoną częstością występowania zakażeń, takich jak zakażenia górnych dróg oddechowych. Przed wdrożeniem terapii u pacjentów z czynnymi, przewlekłymi lub nawracającymi zakażeniami należy rozważyć ryzyko i korzyści płynące z takiego leczenia. W przypadku wystąpienia zakażenia należy uważnie monitorować stan pacjenta i tymczasowo przerwać stosowanie produktu leczniczego, jeśli pacjent nie odpowiada na standardowe leczenie.
Przed rozpoczęciem terapii należy sprawdzić, czy pacjent nie ma gruźlicy. Nie należy podawać leku pacjentom z czynną gruźlicą. U pacjentów z uprzednio nieleczonym, utajonym zakażeniem prątkami gruźlicy należy rozważyć terapię przeciwgruźliczą przed rozpoczęciem leczenia baricytynibem.
Nie należy rozpoczynać terapii lub należy ją tymczasowo przerwać, jeśli podczas leczenia odnotowany zostanie poziom:
- ANC <1 x 109 komórek/l
- ALC <0,5 x 109 komórek/l
- Hemoglobiny <8 g/dl
U pacjentów w wieku podeszłym z reumatoidalnym zapaleniem stawów istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia limfocytozy. W rzadkich przypadkach zgłaszano wystąpienie zaburzeń limfoproliferacyjnych.
Zgłaszano przypadki reaktywacji zakażeń wirusowych, w tym zakażeń wirusami Herpes. Jeśli u pacjenta rozwinie się półpasiec, terapia powinna zostać czasowo wstrzymana do czasu ustąpienia choroby.
Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badania przesiewowe pod kątem wirusowego zapalenia wątroby. Pacjenci z czynnym wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C zostali wykluczeni z badań klinicznych.
Nie zaleca się stosowania żywych, atenuowanych szczepionek podczas terapii baricytynibem lub tuż przed jej rozpoczęciem. Przed rozpoczęciem stosowania produktu zaleca się, aby wszyscy pacjenci mieli wykonane wszystkie szczepienia zgodnie z aktualnymi wytycznymi oraz obowiązującym kalendarzem szczepień.
U pacjentów leczonych baricytynibem zaobserwowano zależne od dawki zwiększenie wartości stężeń lipidów we krwi. Profil lipidowy powinien zostać oceniony około 12 tygodni po rozpoczęciu terapii.
W przypadku zaobserwowania zwiększonej aktywności AlAT lub AspAT i podejrzenia uszkodzenia wątroby należy przerwać terapię produktem leczniczym do czasu wykluczenia tej diagnozy.
U pacjentów przyjmujących baricytynib zgłaszano przypadki zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Należy zachować ostrożność stosując produkt leczniczy u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie zaleca się kojarzenia z biologicznymi DMARDs lub innymi inhibitorami kinaz janusowych (JAK), ponieważ nie można wykluczyć ryzyka skumulowanego działania immunosupresyjnego.
U pacjentów przyjmujących inhibitory OAT3 o dużym potencjale hamującym, takie jak probenecyd, zalecana dawka baricytynibu wynosi 2 mg raz na dobę.
Należy zachować ostrożność podczas podawania leflunomidu lub teriflunomidu w skojarzeniu z baricytynibem.
Wpływ na ciążę i laktację
Baricytynib jest przeciwwskazany w czasie ciąży. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w czasie leczenia oraz przez przynajmniej 1 tydzień po jego zakończeniu.
Nie należy stosować baricytynibu w czasie karmienia piersią. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy terapię produktem leczniczym, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią oraz korzyści dla kobiety wynikające z terapii.
Działania niepożądane
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych, występujących u ≥2% pacjentów, należało:
- Zwiększenie stężenia cholesterolu LDL (33,6%)
- Zakażenia górnych dróg oddechowych (14,7%)
- Nudności (2,8%)
Inne często występujące działania niepożądane obejmowały:
- Zakażenia (w tym półpasiec, opryszczka, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, zakażenia dróg moczowych, zapalenie płuc)
- Trombocytoza
- Hipercholesterolemia
- Zwiększona aktywność AlAT i AspAT
Szczegółowe informacje na temat działań niepożądanych, ich częstości występowania oraz nasilenia znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Warto zapamiętać
- Baricytynib jest selektywnym inhibitorem kinaz JAK1 i JAK2, stosowanym w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, atopowego zapalenia skóry i łysienia plackowatego.
- Lek zwiększa ryzyko zakażeń, dlatego przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia należy uważnie monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia infekcji.
Mechanizm działania
Baricytynib jest selektywnym i odwracalnym inhibitorem kinazy janusowej (JAK) 1 i JAK2. Kinazy janusowe to enzymy, które przekazują sygnały wewnątrz komórki z błonowych receptorów dla wielu cytokin i czynników wzrostu biorących udział w hematopoezie, powstawaniu stanu zapalnego i w funkcjonowaniu odpowiedzi immunologicznej. Baricytynib moduluje te szlaki sygnałowe poprzez częściowe zahamowanie aktywności enzymatycznej JAK1 i JAK2, przez co zmniejsza się fosforylacja i aktywacja białek STAT, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i modulacji odpowiedzi immunologicznej.
Dzięki temu mechanizmowi działania, baricytynib wykazuje skuteczność w leczeniu chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry czy łysienie plackowate.
Postać farmaceutyczna
Olumiant jest dostępny w postaci tabletek powlekanych zawierających 2 mg lub 4 mg baricytynibu.
Program lekowy: leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry