Wyszukaj produkt

Olumiant

Baricitinib

tabl. powl.
4 mg
35 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
4275,88
(1)
bezpł.
Olumiant
tabl. powl.
2 mg
35 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
4275,88
(1)
bezpł.

Olumiant (baricytynib) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Baricytynib jest wskazany w leczeniu:

  • Aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów, u których odpowiedź na terapię lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMARDs) jest niewystarczająca lub którzy nie tolerują takiego leczenia. Może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem.
  • Atopowego zapalenia skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów wymagających leczenia ogólnego.
  • Ciężkiej postaci łysienia plackowatego u dorosłych pacjentów.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane przez lekarzy doświadczonych w diagnostyce i leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Grupa pacjentów Zalecana dawka
Dorośli 4 mg raz na dobę
Pacjenci ≥75 lat 2 mg raz na dobę
Pacjenci z przewlekłymi/nawracającymi zakażeniami 2 mg raz na dobę
Pacjenci z ClCr 30-60 ml/min 2 mg raz na dobę

Dawka 2 mg raz na dobę może być również rozważona u pacjentów, którzy osiągnęli stałą kontrolę aktywności choroby przy dawce 4 mg.

Lek należy przyjmować raz na dobę, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku.

Warto zapamiętać:

  • Baricytynib jest selektywnym inhibitorem JAK1 i JAK2
  • Może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem w RZS

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zakażenia

Stosowanie baricytynibu wiąże się ze zwiększoną częstością występowania zakażeń w porównaniu z placebo, szczególnie zakażeń górnych dróg oddechowych. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnymi, przewlekłymi lub nawracającymi zakażeniami. W przypadku wystąpienia zakażenia należy uważnie monitorować stan pacjenta i tymczasowo przerwać leczenie, jeśli pacjent nie odpowiada na standardową terapię.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania przesiewowe w kierunku gruźlicy. Nie należy podawać baricytynibu pacjentom z czynną gruźlicą.

Parametry hematologiczne

Nie należy rozpoczynać leczenia lub należy je tymczasowo przerwać, jeśli podczas terapii odnotowany zostanie poziom:

  • ANC <1 x 109 komórek/l
  • ALC <0,5 x 109 komórek/l
  • Hemoglobina <8 g/dl
Reaktywacja zakażeń wirusowych

Zgłaszano przypadki reaktywacji zakażeń wirusowych, w tym wirusem ospy wietrznej i półpaśca oraz wirusem opryszczki. W przypadku wystąpienia półpaśca należy tymczasowo przerwać leczenie do czasu ustąpienia objawów.

Szczepienia

Nie zaleca się stosowania żywych atenuowanych szczepionek podczas terapii baricytynibem lub tuż przed jej rozpoczęciem. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się aktualizację szczepień zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Parametry lipidowe

Obserwowano zależne od dawki zwiększenie stężenia lipidów we krwi. Po zastosowaniu statyn stężenie cholesterolu LDL obniżyło się do wartości sprzed leczenia. Profil lipidowy należy ocenić około 12 tygodni po rozpoczęciu terapii.

Zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych

W przypadku zwiększonej aktywności AlAT lub AspAT i podejrzenia uszkodzenia wątroby należy przerwać leczenie do czasu wykluczenia tej diagnozy.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Zgłaszano przypadki zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej u pacjentów przyjmujących baricytynib. Należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka ŻChZZ.

Szczegółowe informacje dotyczące monitorowania parametrów laboratoryjnych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Interakcje

Baricytynib jest substratem dla OAT3, dlatego u pacjentów przyjmujących silne inhibitory OAT3 (np. probenecyd) zalecana dawka wynosi 2 mg raz na dobę. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z leflunomidem lub teriflunomidem.

Jednoczesne podawanie z ketokonazolem (silnym inhibitorem CYP3A), flukonazolem (umiarkowanym inhibitorem CYP3A/CYP2C19/CYP2C9) lub ryfampicyną (silnym induktorem CYP3A) nie wykazało klinicznie istotnych zmian w farmakokinetyce baricytynibu.

Ciąża i laktacja

Baricytynib jest przeciwwskazany w czasie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej 1 tydzień po jego zakończeniu. Nie należy stosować baricytynibu podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥2% pacjentów):

  • Zwiększenie stężenia cholesterolu LDL (33,6%)
  • Zakażenia górnych dróg oddechowych (14,7%)
  • Nudności (2,8%)

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Zakażenia, w tym półpasiec
  • Neutropenia
  • Zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych
  • Hiperlipidemia
  • Zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej

Szczegółowe informacje o częstości występowania i nasileniu działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Mechanizm działania

Baricytynib jest selektywnym i odwracalnym inhibitorem kinaz janusowych JAK1 i JAK2. Poprzez hamowanie aktywności tych enzymów, baricytynib moduluje wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe związane z procesami zapalnymi i odpowiedzią immunologiczną.

Baricytynib jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, atopowego zapalenia skóry i łysienia plackowatego u dorosłych pacjentów. Wymaga jednak ścisłego monitorowania ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie w zakresie zwiększonego ryzyka infekcji i zaburzeń parametrów laboratoryjnych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.