Wyszukaj produkt

Olpinat®

Olanzapine

tabl. powl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
86,64
(1)
2,88
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Olpinat®
tabl. powl.
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
44,88
(1)
2,88
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Olpinat® - informacje dla lekarza

Wskazania

Olanzapina jest wskazana w leczeniu schizofrenii u dorosłych. Jest skuteczna w długotrwałym leczeniu podtrzymującym u pacjentów, którzy wykazali dobrą odpowiedź na leczenie w początkowej fazie terapii.

Olanzapina jest również wskazana w leczeniu średnio nasilonych i ciężkich epizodów maniiroby afektywnej dwubiegunowej u pacjentów, u których w terapii epizodu manii uzyskano dobrą odpowiedź na leczenie olanzapiną.

Dawkowanie

Wskazanie Dawka początkowa Zakres dawek
Schizofrenia 10 mg/dobę 5-20 mg/dobę
Epizody manii 15 mg/dobę (monoterapia)
10 mg/dobę (terapia skojarzona)
5-20 mg/dobę
Zapobieganie nawrotom ChAD 10 mg/dobę 5-20 mg/dobę

Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Zwiększenie dawki ponad rekomendowaną dawkę początkową powinno następować nie częściej niż co 24 godziny.

Pacjenci w podeszłym wieku: Rozważyć mniejszą dawkę początkową (5 mg/dobę) u pacjentów >65 lat.

Zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby: Rozważyć mniejszą dawkę początkową (5 mg). W umiarkowanej niewydolności wątroby dawka początkowa powinna wynosić 5 mg.

Osoby palące: Dawka początkowa i zakres dawek nie wymagają rutynowej modyfikacji, ale może być konieczne zwiększenie dawki.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jaskra z wąskim kątem przesączania lub ryzyko jej wystąpienia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z otępieniem - zwiększone ryzyko zgonu i zdarzeń naczyniowo-mózgowych
  • Z chorobą Parkinsona - nasilenie objawów parkinsonizmu i omamy
  • Z ryzykiem złośliwego zespołu neuroleptycznego
  • Z ryzykiem hiperglikemii i cukrzycy
  • Ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń lipidowych
  • Z przerostem gruczołu krokowego, niedrożnością porażenną jelit
  • Z zaburzeniami czynności wątroby
  • Z neutropenią
  • Z wydłużonym odstępem QT
  • Z ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Konieczne jest monitorowanie stanu klinicznego, masy ciała, glikemii, lipidów oraz czynności wątroby.

Interakcje

Olanzapina jest metabolizowana przez CYP1A2. Substancje indukujące lub hamujące ten izoenzym mogą wpływać na farmakokinetykę olanzapiny.

Induktory CYP1A2 (np. karbamazepina, palenie tytoniu) mogą zmniejszać stężenie olanzapiny. Inhibitory CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna) mogą zwiększać stężenie olanzapiny.

Olanzapina może antagonizować działanie agonistów dopaminy. Należy zachować ostrożność stosując ją z lekami działającymi na OUN i alkoholem.

Ciąża i laktacja

Stosowanie w ciąży możliwe jedynie gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Noworodki narażone na leki przeciwpsychotyczne w III trymestrze są w grupie ryzyka działań niepożądanych.

Olanzapina przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1% pacjentów) to:

  • Senność
  • Zwiększenie masy ciała
  • Eozynofilia
  • Zwiększenie stężenia prolaktyny, cholesterolu, glukozy i triglicerydów
  • Zawroty głowy
  • Akatyzja, parkinsonizm
  • Niedociśnienie ortostatyczne
  • Działanie antycholinergiczne
  • Przejściowe zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych

Rzadziej występują m.in. złośliwy zespół neuroleptyczny, późne dyskinezy, napady drgawkowe, neutropenia, zakrzepica żylna.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania to m.in. tachykardia, pobudzenie, dyzartria, objawy pozapiramidowe, sedacja do śpiączki włącznie. Możliwe są zaburzenia rytmu serca i zatrzymanie krążenia.

Leczenie objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistej odtrutki. Można rozważyć płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego.

Mechanizm działania

Olanzapina jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym o działaniu antagonistycznym wobec receptorów serotoninowych 5-HT2A/2C, dopaminowych D1-D5, muskarynowych M1-M5, α1-adrenergicznych i histaminowych H1. Wykazuje większe powinowactwo do receptorów 5-HT2A niż D2.

Warto zapamiętać
  • Olanzapina jest skuteczna w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych i zapobieganiu nawrotom ChAD
  • Konieczne jest monitorowanie masy ciała, glikemii i lipidów ze względu na ryzyko zaburzeń metabolicznych

Olanzapina wykazuje działanie przeciwpsychotyczne, przeciwmaniakalne i stabilizujące nastrój. Jej skuteczność w schizofrenii wiąże się prawdopodobnie z antagonizmem wobec receptorów dopaminowych i serotoninowych w układzie mezolimbicznym.


1) Schizofrenia
Choroba Huntingtona; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Jadłowstręt psychiczny (F50.0; F50.1 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
Choroba afektywna dwubiegunowa
Choroba Huntingtona; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Jadłowstręt psychiczny (F50.0; F50.1 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.