Olodon Free - Krople do oczu w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek
Wskazania do stosowania
Olodon Free jest wskazany w leczeniu ocznych objawów przedmiotowych i podmiotowych sezonowego alergicznego zapalenia spojówek. Produkt ten wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe, co czyni go skutecznym w łagodzeniu objawów alergii oczu.
Dzięki miejscowemu działaniu i selektywnemu mechanizmowi, Olodon Free pozwala na szybkie i skuteczne złagodzenie takich objawów jak świąd, zaczerwienienie czy łzawienie oczu związane z sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i dzieci od 3 roku życia | 1 kropla do worka spojówkowego chorego oka (oczu) 2 razy na dobę |
Osoby w podeszłym wieku | Bez konieczności modyfikacji dawki |
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek | Bez konieczności dostosowania dawkowania |
Należy zachować 8-godzinną przerwę pomiędzy podaniem kolejnych dawek. Leczenie można kontynuować przez okres do 4 miesięcy, jeśli jest to konieczne.
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu u dzieci poniżej 3 roku życia ze względu na brak dostępnych danych.
Sposób podawania
Olodon Free przeznaczony jest wyłącznie do stosowania do oka. Produkt jest sterylnym roztworem, który nie zawiera środków konserwujących. Przed pierwszym użyciem należy przećwiczyć aplikację kropli z dala od oka.
Szczegółowa instrukcja stosowania:
- Dokładnie umyć ręce przed aplikacją
- Sprawdzić, czy opakowanie i butelka nie są uszkodzone
- Przed pierwszym użyciem odkręcić zakrętkę, upewniając się, że pierścień gwarancyjny jest nienaruszony
- Odchylić głowę do tyłu i delikatnie odciągnąć dolną powiekę
- Zakroplić jedną kroplę do worka spojówkowego, nie dotykając końcówką kroplomierza do oka lub innych powierzchni
- Po podaniu wstrząsnąć butelką w dół w celu usunięcia pozostałości płynu z końcówki
- Dokładnie zakręcić butelkę po użyciu
W przypadku stosowania innych leków okulistycznych, należy zachować 5-minutowy odstęp między podaniem kolejnych preparatów. Maści do oczu należy aplikować na końcu.
Warto zapamiętać
- Olodon Free można stosować u dzieci od 3 roku życia w takiej samej dawce jak u dorosłych
- Leczenie można kontynuować przez okres do 4 miesięcy, jeśli jest to konieczne
Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Olodon Free jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną (olopatadynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.
Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku w przypadku występowania alergii lub nadwrażliwości na leki.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Mimo że Olodon Free jest stosowany miejscowo, podlega on wchłanianiu ogólnoustrojowemu. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji niepożądanych lub objawów nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem.
Pacjenci noszący soczewki kontaktowe powinni je wyjąć przed aplikacją kropli i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania produktu u osób noszących soczewki kontaktowe.
Olodon Free może powodować przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy odczekać do momentu uzyskania pełnej ostrości widzenia przed podjęciem tych czynności.
Interakcje z innymi lekami
Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji Olodon Free z innymi produktami leczniczymi. Jednakże, badania in vitro wykazały, że olopatadyna nie hamuje reakcji metabolicznych przebiegających z udziałem izoenzymów cytochromu P-450. Sugeruje to, że prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji metabolicznych z innymi jednocześnie podawanymi substancjami czynnymi jest niskie.
Niemniej jednak, w przypadku stosowania innych leków, w tym preparatów okulistycznych, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania olopatadyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję po podaniu ogólnym. Z tego względu nie zaleca się stosowania Olodon Free w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji.
Olopatadyna przenika do mleka matki po podaniu doustnym, co wykazano w badaniach na zwierzętach. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i niemowląt karmionych piersią, dlatego nie należy stosować produktu w okresie karmienia piersią.
Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane
Podczas stosowania Olodon Free mogą wystąpić działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta. W badaniach klinicznych obejmujących 1680 pacjentów, około 4,5% doświadczyło działań niepożądanych związanych ze stosowaniem olopatadyny, a 1,6% przerwało leczenie z tego powodu.
Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym był ból oka (0,7% pacjentów). Inne często występujące działania niepożądane to:
- Bóle głowy
- Zaburzenia smaku
- Podrażnienie oka
- Suchość oka
- Nietypowe odczucia wewnątrz oka
- Suchość błony śluzowej nosa
- Zmęczenie
Rzadziej obserwowano takie objawy jak zapalenie spojówek, obrzęk oka, niewyraźne widzenie czy światłowstręt. W pojedynczych przypadkach raportowano reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk twarzy.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, w tym niewymienionych w ulotce, należy poinformować lekarza lub farmaceutę.
Przedawkowanie
Nie odnotowano przypadków przedawkowania Olodon Free u ludzi. Olopatadyna wykazuje niską toksyczność ostrą. W przypadku miejscowego przedawkowania, należy przepłukać oko letnią wodą.
Przypadkowe połknięcie zawartości butelki może prowadzić do ogólnoustrojowej ekspozycji na maksymalnie 5 mg olopatadyny. W badaniach klinicznych nie zaobserwowano istotnego wpływu na odstęp QTc nawet przy znacznie wyższych dawkach podawanych doustnie.
W razie przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Może być konieczne wdrożenie odpowiedniego monitorowania i postępowania leczniczego.
Mechanizm działania
Olopatadyna, substancja czynna preparatu Olodon Free, jest silnym i wybiórczym lekiem przeciwalergicznym i przeciwhistaminowym. Jej działanie opiera się na kilku mechanizmach:
- Antagonizowanie działania histaminy, głównego mediatora reakcji alergicznej
- Hamowanie wytwarzania cytokin indukowanych histaminą przez komórki nabłonka spojówki
- Potencjalne hamowanie wytwarzania mediatorów zapalenia przez komórki tuczne spojówki
Dodatkowo, miejscowe podanie olopatadyny do oka może zmniejszać nasilenie objawów ze strony nosa, często towarzyszących sezonowemu alergicznemu zapaleniu spojówek.
Olopatadyna nie powoduje klinicznie znaczących zmian średnicy źrenicy, co jest istotne dla bezpieczeństwa stosowania preparatu.
Skład preparatu
Substancją czynną leku jest olopatadyna. 1 ml roztworu zawiera 1 mg olopatadyny (w postaci chlorowodorku olopatadyny). Jedna kropla roztworu dostarcza 0,03 mg olopatadyny.
Olodon Free jest sterylnym roztworem niezawierającym środków konserwujących, co zmniejsza ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych związanych z dodatkowymi substancjami.