Wyszukaj produkt

Olfen Patch

Diclofenac sodium

plaster leczniczy
140 mg
5 szt.
Na skórę
OTC
100%
34,87
Olfen Patch
plaster leczniczy
140 mg
2 szt.
Na skórę
OTC
100%
19,80

Olfen Patch - profesjonalna informacja dla lekarza

Wskazania do stosowania

Olfen Patch jest wskazany do krótkotrwałego, miejscowego leczenia objawowego bólu spowodowanego nagłym nadwyrężeniem, zwichnięciem lub stłuczeniem w obrębie kończyn, powstałymi w następstwie tępych urazów. Produkt przeznaczony jest do stosowania miejscowego, bezpośrednio na skórę w miejscu bólu.

Krótkotrwałe stosowanie oraz miejscowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne sprawiają, że Olfen Patch może być skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu ostrych urazów tkanek miękkich kończyn, pozwalając na szybkie złagodzenie dolegliwości bólowych przy minimalizacji ryzyka działań ogólnoustrojowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie Uwagi
Dorośli 1 plaster 2x/dobę (rano i wieczorem) Maks. 2 plastry/dobę
Osoby w podeszłym wieku 1 plaster 2x/dobę Zachować ostrożność
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek 1 plaster 2x/dobę Zachować ostrożność
Dzieci i młodzież <16 lat Nie zaleca się Brak danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa

Plaster należy naklejać na nieuszkodzoną skórę w miejscu bólu. Nie stosować na więcej niż jedno bolące miejsce jednocześnie. Maksymalny czas stosowania to 7 dni. W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Sposób aplikacji: otworzyć opakowanie, wyjąć plaster, usunąć warstwę ochronną i przykleić na bolące miejsce. W razie potrzeby można zastosować bandaż dziany do przymocowania plastra. Nie należy dzielić plastra na części.

Przeciwwskazania

Stosowanie Olfen Patch jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na diklofenak lub którąkolwiek substancję pomocniczą (np. glikol propylenowy, butylohydroksytoluen)
  • III trymestr ciąży
  • Nadwrażliwość na inne NLPZ lub ASA
  • Pacjenci z wywiadem napadów astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa po zastosowaniu ASA lub innych NLPZ
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • Stosowanie na uszkodzoną skórę (otwarte rany, oparzenia, infekcje skórne, wypryski)
  • Dzieci i młodzież poniżej 16 lat

Znajomość przeciwwskazań jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania produktu. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z wywiadem reakcji nadwrażliwości na NLPZ oraz na stan skóry w miejscu aplikacji.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Mimo że działanie ogólnoustrojowe plastra z diklofenakiem powinno być minimalne, należy zachować ostrożność u pacjentów z:

  • Zaburzeniami czynności nerek, serca lub wątroby
  • Chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy w wywiadzie
  • Chorobami zapalnymi jelit
  • Skazą krwotoczną

Pacjenci w podeszłym wieku powinni stosować produkt ze szczególną ostrożnością ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać stosowania plastra na uszkodzoną lub zmienioną chorobowo skórę oraz w okolicy oczu i błon śluzowych.

Dla zmniejszenia ryzyka nadwrażliwości na światło, pacjenci powinni unikać ekspozycji leczonego miejsca na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez około jeden dzień po usunięciu plastra.

Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się po 3 dniach stosowania, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.

Warto zapamiętać
  • Olfen Patch jest przeznaczony do krótkotrwałego (maks. 7 dni) leczenia bólu pourazowego kończyn
  • Produkt należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną skórę, unikając kontaktu z oczami i błonami śluzowymi

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ze względu na miejscowe stosowanie i niewielką ilość diklofenaku przenikającą do krwiobiegu, ryzyko interakcji z innymi lekami jest minimalne. Jednakże należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych produktów zawierających diklofenak lub inne NLPZ, zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo.

Monitorowanie pacjentów stosujących jednocześnie inne leki, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania plastra na dużej powierzchni skóry, może pomóc w identyfikacji potencjalnych interakcji.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Stosowanie diklofenaku może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest zalecane u pacjentek planujących ciążę. W przypadku trudności z zajściem w ciążę należy rozważyć zakończenie stosowania diklofenaku.

W I i II trymestrze ciąży Olfen Patch można stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności, w najmniejszej skutecznej dawce i przez jak najkrótszy czas. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko działania toksycznego na płód.

Podczas karmienia piersią produkt można stosować pod kontrolą lekarza. Nie należy aplikować plastra na piersi ani na duże obszary skóry u kobiet karmiących.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to miejscowe reakcje skórne, takie jak:

  • Zaczerwienienie
  • Wyprysk
  • Rumień
  • Zapalenie skóry (w tym alergiczne i kontaktowe)
  • Obrzęk
  • Świąd
  • Pieczenie

Rzadziej mogą wystąpić reakcje ogólnoustrojowe, szczególnie przy stosowaniu na dużej powierzchni skóry lub długotrwale. Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłaszania wszelkich nietypowych objawów.

Właściwości farmakologiczne

Diklofenak, substancja czynna Olfen Patch, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Diklofenak wykazuje również działanie hamujące na agregację płytek krwi.

Miejscowe zastosowanie diklofenaku w postaci plastra pozwala na osiągnięcie terapeutycznego stężenia leku w tkankach docelowych przy minimalnej ekspozycji ogólnoustrojowej, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych charakterystycznych dla NLPZ stosowanych ogólnie.

Podsumowanie

Olfen Patch stanowi wartościową opcję terapeutyczną w krótkotrwałym, miejscowym leczeniu bólu pourazowego kończyn. Jego skuteczność, połączona z wygodą stosowania i korzystnym profilem bezpieczeństwa (przy prawidłowym stosowaniu), czyni go cennym narzędziem w arsenale leków przeciwbólowych dostępnych dla lekarzy. Kluczowe jest jednak przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania, szczególnie w zakresie czasu terapii i monitorowania ewentualnych działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.