Wyszukaj produkt

Olfen® MAX

Diclofenac sodium

żel
20 mg/g
1 op. 150 g
Na skórę
OTC
100%
44,00
Olfen® MAX
żel
20 mg/g
1 op. 50 g
Na skórę
OTC
100%
21,00
Olfen® MAX
żel
20 mg/g
1 op. 100 g
Na skórę
OTC
100%
33,00

Olfen® MAX - Charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Olfen® MAX jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 14 roku życia. Wskazaniem do stosowania jest miejscowe leczenie objawowe bólu w ostrych nadwyrężeniach, skręceniach lub stłuczeniach wywołanych tępymi urazami. U młodzieży w wieku od 14 lat lek przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania.

Lek wykazuje skuteczność w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego związanego z urazami tkanek miękkich, co czyni go cennym narzędziem w terapii ostrych urazów sportowych i pourazowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Częstotliwość stosowania Ilość żelu Powierzchnia aplikacji
Dorośli i młodzież od 14 lat 2 razy na dobę (rano i wieczorem) 1-4 g żelu (23,2-92,8 mg diklofenaku dietyloamoniowego) 400-800 cm²

Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 g żelu, co odpowiada 185,6 mg soli dietyloamoniowej diklofenaku (160 mg diklofenaku sodowego).

Długość leczenia zależy od objawów i choroby podstawowej. Nie należy stosować produktu dłużej niż 1 tydzień bez konsultacji z lekarzem. W przypadku nasilenia objawów lub braku poprawy w ciągu 3-5 dni stosowania, należy skonsultować się z lekarzem.

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane specjalne dostosowanie dawki, jednak ze względu na potencjalny profil działań niepożądanych, należy ich uważnie monitorować. Nie ma konieczności zmniejszenia dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Brak wystarczających danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.

Sposób podawania

Olfen® MAX przeznaczony jest do stosowania na skórę. Cienką warstwę żelu należy nałożyć na wymagającą leczenia powierzchnię i delikatnie wmasować w skórę. Po aplikacji należy umyć ręce, chyba że to one są miejscem leczonym. Przed nałożeniem bandaża należy odczekać kilka minut, aż żel wyschnie na skórze.

Właściwa technika aplikacji jest kluczowa dla osiągnięcia optymalnego efektu terapeutycznego. Delikatny masaż podczas nakładania żelu może poprawić wchłanianie substancji czynnej i zwiększyć skuteczność leczenia.

Przeciwwskazania

Stosowanie Olfen® MAX jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego
  • Pacjenci z wywiadem reakcji nadwrażliwości (astma, skurcz oskrzeli, pokrzywka, ostre zapalenie błony śluzowej nosa) po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
  • Otwarte rany, stany zapalne lub infekcje skórne, a także skóra z egzemą i błona śluzowa
  • III trymestr ciąży
  • Dzieci i młodzież poniżej 14 lat

Znajomość przeciwwskazań jest kluczowa dla bezpiecznego stosowania leku. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z historią reakcji nadwrażliwości na NLPZ, gdyż ryzyko wystąpienia podobnych reakcji po zastosowaniu Olfen® MAX jest u nich zwiększone.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu Olfen® MAX należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych przy stosowaniu na dużych powierzchniach skóry lub długotrwale
  • Lek należy stosować tylko na nienaruszoną, nieuszkodzoną, niezmienioną chorobowo powierzchnię skóry
  • Unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi jamy ustnej
  • Nie stosować doustnie
  • Można stosować z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi
  • Pacjenci z astmą, katarem siennym, obrzękiem błony śluzowej nosa, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, przewlekłymi zakażeniami dróg oddechowych lub nadwrażliwością na leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne są bardziej narażeni na reakcje nadwrażliwości
  • W przypadku wystąpienia wysypki na skórze, leczenie należy przerwać
  • Możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości na światło
  • Należy zapobiegać dotykaniu skóry przez dzieci, na którą nałożony został żel

Świadomość tych ostrzeżeń pozwala na minimalizację ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i optymalizację terapii. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka reakcji nadwrażliwości.

Warto zapamiętać
  • Olfen® MAX jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania miejscowego w leczeniu bólu związanego z ostrymi urazami tkanek miękkich.
  • Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 g żelu, a lek nie powinien być stosowany dłużej niż tydzień bez konsultacji lekarskiej.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ze względu na bardzo niewielką dostępność ogólnoustrojową diklofenaku po podaniu na skórę, prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest małe, pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami.

Mimo to, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków, szczególnie u pacjentów przyjmujących doustne NLPZ lub leki przeciwzakrzepowe. W razie wątpliwości, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Wpływ na ciążę i laktację

Stosowanie Olfen® MAX w ciąży i podczas karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności:

  • I i II trymestr ciąży: stosować tylko w razie wyraźnej konieczności, w najmniejszej skutecznej dawce i przez jak najkrótszy czas
  • III trymestr ciąży: stosowanie jest przeciwwskazane
  • Karmienie piersią: stosować tylko na zalecenie lekarza, unikać aplikacji na piersi i duże powierzchnie skóry

Diklofenak może negatywnie wpływać na rozwój płodu i przebieg ciąży, szczególnie w III trymestrze. W przypadku kobiet planujących ciążę lub karmiących piersią, decyzja o stosowaniu leku powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, z uwzględnieniem potencjalnych korzyści i ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zapalenie skóry (w tym kontaktowe), wysypka, rumień, egzema, świąd
  • Rzadziej: łuszczenie się skóry, odwodnienie skóry, obrzęk
  • Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, astma, dolegliwości żołądkowo-jelitowe

W przypadku stosowania żelu na duże powierzchnie skóry i długotrwale, nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, typowych dla doustnych form diklofenaku.

Monitorowanie pacjenta pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie skórnych, jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa terapii. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Olfen® MAX przy stosowaniu miejscowym jest mało prawdopodobne ze względu na niewielkie wchłanianie do krwioobiegu. W przypadku znaczącego przekroczenia zalecanej dawki, żel należy usunąć ze skóry i przemyć skórę wodą.

Po przypadkowym połknięciu mogą wystąpić działania niepożądane podobne do obserwowanych po przedawkowaniu doustnych form diklofenaku. W takim przypadku należy zastosować leczenie objawowe typowe dla zatruć NLPZ, w tym płukanie żołądka lub podanie węgla aktywnego.

Świadomość ryzyka i procedur postępowania w przypadku przedawkowania jest kluczowa dla personelu medycznego, szczególnie w sytuacjach nagłych.

Mechanizm działania

Diklofenak, substancja czynna Olfen® MAX, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o silnym działaniu. Jego mechanizm działania opiera się głównie na hamowaniu syntezy prostaglandyn poprzez inhibicję cyklooksygenazy 2 (COX-2). Efekty terapeutyczne obejmują:

  • Zmniejszenie bólu uwarunkowanego procesem zapalnym
  • Redukcję obrzęków
  • Działanie przeciwgorączkowe
  • Hamowanie agregacji płytek krwi indukowanej przez ADP i kolagen

Badania kliniczne wykazały, że Olfen® MAX w dawce 23,2 mg diklofenaku dietyloamoniowego/g żelu skutecznie zmniejsza ból podczas ruchu już po 3 dniach stosowania, w porównaniu z placebo. Ponadto, obserwowano istotną poprawę funkcji stawu stopy w ciągu pierwszych trzech dni od rozpoczęcia leczenia.

Zrozumienie mechanizmu działania diklofenaku pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału terapeutycznego Olfen® MAX w leczeniu ostrych urazów tkanek miękkich.

Skład

Substancją czynną leku Olfen® MAX jest diklofenak dietyloamoniowy. 1 g żelu zawiera 23,2 mg diklofenaku dietyloamoniowego, co odpowiada 20 mg diklofenaku sodowego.

Precyzyjne dawkowanie substancji czynnej w preparacie zapewnia optymalny efekt terapeutyczny przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.