Wyszukaj produkt

Olanzapina Stada

Olanzapine

tabl. powl.
5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
X
Olanzapina Stada
tabl. powl.
10 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
X

Olanzapina Stada - informacje dla lekarza

Wskazania

Olanzapina jest wskazana u dorosłych w:

  • Leczeniu schizofrenii
  • Długookresowym leczeniu podtrzymującym pacjentów ze schizofrenią, u których stwierdzono dobrą odpowiedź na leczenie w początkowej fazie terapii
  • Leczeniu średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii
  • Zapobieganiu nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej u pacjentów, u których w terapii epizodu manii uzyskano dobrą odpowiedź na leczenie olanzapiną

Dawkowanie

Schizofrenia: Zalecana dawka początkowa olanzapiny wynosi 10 mg/dobę.

Epizod manii: Dawka początkowa wynosi 15 mg/dobę w monoterapii lub 10 mg/dobę w terapii skojarzonej.

Zapobieganie nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej: Zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg/dobę. U pacjentów otrzymujących olanzapinę w leczeniu epizodu manii należy kontynuować leczenie tą samą dawką.

Podczas leczenia dawka dobowa może być ustalana w zakresie 5-20 mg/dobę w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Zwiększenie dawki powyżej rekomendowanej dawki początkowej zaleca się tylko po ponownej ocenie stanu klinicznego i nie częściej niż co 24 godziny.

Dawkowanie olanzapiny w zależności od wskazania
Wskazanie Dawka początkowa Zakres dawek
Schizofrenia 10 mg/dobę 5-20 mg/dobę
Epizod manii (monoterapia) 15 mg/dobę 5-20 mg/dobę
Epizod manii (terapia skojarzona) 10 mg/dobę 5-20 mg/dobę
Zapobieganie nawrotom ChAD 10 mg/dobę 5-20 mg/dobę

Olanzapina może być podawana niezależnie od posiłków. W przypadku planowanego zakończenia leczenia należy rozważyć stopniowe zmniejszanie dawki.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku: Mniejsza dawka początkowa (5 mg/dobę) nie jest rutynowo zalecana, jednak powinna być rozważana u pacjentów w wieku 65 lat i starszych, jeśli przemawiają za tym czynniki kliniczne.

Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek i/lub wątroby: U tych pacjentów należy rozważyć zastosowanie mniejszej dawki początkowej (5 mg). W przypadkach umiarkowanej niewydolności wątroby (marskość, klasa A lub B w skali Child-Pugh), dawka początkowa powinna wynosić 5 mg i być ostrożnie zwiększana.

Osoby palące: Dawka początkowa i zakres stosowanych dawek u pacjentów niepalących nie wymagają rutynowej korekty w porównaniu z dawkami stosowanymi u pacjentów palących. Palenie tytoniu może indukować metabolizm olanzapiny. Zaleca się monitorowanie stanu klinicznego i można rozważyć zwiększenie dawki, jeżeli to konieczne.

Olanzapina nie jest zalecana do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Pacjenci ze stwierdzonym ryzykiem jaskry z wąskim kątem przesączania
  • Nadwrażliwość na orzeszki ziemne albo soję (produkt zawiera olej sojowy)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych poprawa stanu klinicznego pacjenta może nastąpić po kilku dniach lub tygodniach. W tym okresie należy dokładnie monitorować stan pacjentów.

Olanzapina nie jest zalecana do stosowania u pacjentów z objawami psychozy i/lub zaburzeniami zachowania spowodowanymi otępieniem z powodu zwiększonej śmiertelności oraz ryzyka zdarzeń naczyniowo-mózgowych.

Złośliwy zespół neuroleptyczny (ZZN) jest stanem potencjalnego zagrożenia życia związanym z przyjmowaniem przeciwpsychotycznych produktów leczniczych. Podczas stosowania olanzapiny również zgłaszano rzadkie przypadki ZZN.

Hiperglikemia i/lub rozwój albo nasilenie objawów cukrzycy były zgłaszane niezbyt często podczas stosowania olanzapiny. Zaleca się odpowiednie monitorowanie stanu klinicznego, zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą lub czynnikami ryzyka rozwoju cukrzycy.

U pacjentów leczonych olanzapiną obserwowano niepożądane zmiany stężenia lipidów. Zaburzenia lipidowe należy leczyć zgodnie z właściwą praktyką kliniczną.

Czynność wątroby: obserwowano przejściowe i bezobjawowe zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych. Należy zachować ostrożność u pacjentów ze zwiększoną aktywnością AlAT i/lub AspAT, z objawami zaburzeń czynności wątroby lub przyjmujących leki hepatotoksyczne.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z małą liczbą leukocytów i/lub granulocytów obojętnochłonnych z jakiejkolwiek przyczyny, przyjmujących leki mogące wywoływać neutropenię lub z zahamowaniem czynności szpiku w wywiadzie.

Rzadko zgłaszano przypadki nagłego przerwania stosowania olanzapiny z wystąpieniem ostrych objawów odstawiennych.

Należy zachować ostrożność stosując olanzapinę z innymi lekami wydłużającymi odstęp QTc, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, z wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT, zastoinową niewydolnością serca, przerostem mięśnia sercowego, zmniejszonym stężeniem potasu lub magnezu we krwi.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa była zgłaszana niezbyt często podczas leczenia olanzapiną. Należy rozpoznać wszystkie możliwe czynniki ryzyka VTE i podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.

Warto zapamiętać
  • Olanzapina może powodować znaczący przyrost masy ciała oraz zaburzenia metaboliczne, dlatego konieczne jest regularne monitorowanie parametrów metabolicznych pacjenta
  • Podczas leczenia olanzapiną istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia hiperglikemii i cukrzycy, należy kontrolować stężenie glukozy we krwi

Interakcje

Olanzapina jest metabolizowana przez CYP1A2, dlatego substancje indukujące lub hamujące ten izoenzym mogą wpływać na jej farmakokinetykę:

  • Induktory CYP1A2 (np. karbamazepina, palenie tytoniu) mogą zmniejszać stężenie olanzapiny
  • Inhibitory CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna) mogą zwiększać stężenie olanzapiny

Olanzapina może wywierać działanie antagonistyczne wobec bezpośrednich i pośrednich agonistów dopaminy. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z lekami przeciwparkinsonowskimi.

Węgiel aktywowany zmniejsza biodostępność olanzapiny o 50-60%.

Należy zachować ostrożność u pacjentów spożywających alkohol lub przyjmujących produkty lecznicze hamujące OUN.

Ciąża i laktacja

Ze względu na ograniczone doświadczenie, olanzapina powinna być stosowana w ciąży jedynie gdy spodziewane korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. U noworodków narażonych na działanie leków przeciwpsychotycznych w III trymestrze ciąży istnieje ryzyko działań niepożądanych.

Olanzapina przenika do mleka kobiecego. Pacjentkom powinno się odradzać karmienie piersią podczas przyjmowania olanzapiny.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥1% pacjentów) to:

  • Senność
  • Zwiększenie masy ciała
  • Eozynofilia
  • Zwiększone stężenie prolaktyny, cholesterolu, glukozy i triglicerydów
  • Zwiększenie łaknienia
  • Zawroty głowy
  • Akatyzja
  • Parkinsonizm
  • Leukopenia, neutropenia
  • Niedociśnienie ortostatyczne
  • Łagodne działanie antycholinergiczne
  • Przemijające bezobjawowe zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych
  • Wysypka
  • Astenia, zmęczenie

Szczególną uwagę należy zwrócić na metaboliczne działania niepożądane, takie jak przyrost masy ciała, hiperglikemia i zaburzenia lipidowe, które mogą się nasilać w trakcie długotrwałego leczenia.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania obejmują: częstoskurcz, pobudzenie/agresję, dyzartrię, objawy pozapiramidowe i obniżony poziom świadomości (od sedacji do śpiączki). Inne znaczące objawy to: delirium, drgawki, śpiączka, depresja oddechowa, zachłyśnięcie, nadciśnienie lub niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca.

Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistego antidotum. Należy rozważyć płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego. Konieczne jest ścisłe monitorowanie czynności życiowych do czasu całkowitego ustąpienia objawów.

Mechanizm działania

Olanzapina jest lekiem przeciwpsychotycznym, przeciwmaniakalnym oraz stabilizującym nastrój. Wykazuje działanie antagonistyczne w stosunku do licznych układów receptorowych, w tym receptorów dopaminowych, serotoninowych, muskarynowych i histaminowych.

Działanie przeciwpsychotyczne olanzapiny wynika głównie z blokady receptorów dopaminowych D2 i serotoninowych 5-HT2A. Efekt przeciwmaniakalny i stabilizujący nastrój jest prawdopodobnie związany z oddziaływaniem na układ serotoninergiczny i noradrenergiczny.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.