Wyszukaj produkt

Oftahist

Olopatadine

krople do oczu [roztw.]
1 mg/ml
1 but. 5 ml
Na spojówkę oka
OTC
100%
30,83

Oftahist - lek przeciwalergiczny do oczu

Oftahist to produkt leczniczy zawierający olopatadynę, stosowany w leczeniu objawów ocznych u dorosłych pacjentów z rozpoznanym sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek. Lek wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe.

Wskazania

Oftahist jest wskazany do leczenia objawów ocznych u pacjentów z rozpoznanym sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek. Produkt leczniczy może być stosowany wyłącznie u osób dorosłych.

Lek działa poprzez antagonizowanie histaminy - głównego mediatora reakcji alergicznej. Olopatadyna zapobiega także indukowanemu przez histaminę wytwarzaniu cytokin przez komórki nabłonka spojówki. Badania sugerują, że może ona hamować wytwarzanie mediatorów zapalnych przez komórki tuczne spojówki.

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 kropla do worka spojówkowego chorego oka (oczu) 2 razy na dobę (z zachowaniem 8 godzin przerwy między dawkami)
Dzieci i młodzież <18 lat Nie stosować
Pacjenci w podeszłym wieku Bez konieczności modyfikacji dawkowania
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek Bez konieczności modyfikacji dawkowania

Czas leczenia wynosi do 2 tygodni. W razie potrzeby leczenie można kontynuować przez okres do 4 miesięcy po konsultacji lekarskiej.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia objawów w ciągu 3 dni od rozpoczęcia stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Sposób podawania

Oftahist przeznaczony jest wyłącznie do stosowania do oka. Należy zachować ostrożność, aby nie dotykać końcówką kroplomierza powiek, otaczających tkanek ani żadnych powierzchni, co mogłoby prowadzić do zakażenia. Butelkę należy dokładnie zakręcać po użyciu.

W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków podawanych do oka, należy zachować 5-minutowy odstęp między aplikacją kolejnych produktów. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Warto zapamiętać
  • Oftahist stosuje się wyłącznie u dorosłych pacjentów z sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek
  • Lek podaje się 2 razy dziennie po 1 kropli do chorego oka, zachowując 8-godzinną przerwę między dawkami

Przeciwwskazania

Stosowanie Oftahist jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną (olopatadynę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Mimo miejscowego podawania, Oftahist podlega wchłanianiu ogólnoustrojowemu. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji niepożądanych lub objawów nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie leku.

Produkt zawiera benzalkoniowy chlorek, który może powodować podrażnienie oczu oraz wywoływać punkcikowate i/lub toksyczne, wrzodziejące ubytki rogówki. Pacjenci stosujący lek często lub długotrwale, szczególnie z współistniejącą suchością oka lub zaburzeniami czynności rogówki, wymagają ścisłego monitorowania.

Benzalkoniowy chlorek może zmieniać kolor miękkich soczewek kontaktowych. Należy unikać kontaktu produktu z soczewkami. Pacjenci powinni wyjmować soczewki przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.

Oftahist może powodować przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W takim przypadku należy odczekać do uzyskania pełnej ostrości wzroku przed podjęciem tych czynności.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji Oftahist z innymi lekami. Badania in vitro wykazały, że olopatadyna nie hamuje reakcji metabolicznych z udziałem izoenzymów cytochromu P-450, co sugeruje niskie prawdopodobieństwo interakcji metabolicznych z innymi jednocześnie stosowanymi substancjami.

Ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania olopatadyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję po podaniu ogólnym. Nie zaleca się stosowania Oftahist w okresie ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej antykoncepcji.

Olopatadyna przenika do mleka matki po podaniu doustnym. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków/niemowląt, dlatego nie należy stosować Oftahist w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym był ból oka (0,7% pacjentów). Inne często występujące działania niepożądane to:

  • Bóle głowy
  • Zaburzenia smaku
  • Podrażnienie oka
  • Suchość oka
  • Nietypowe odczucia w oczach
  • Suchość błony śluzowej nosa
  • Zmęczenie

Rzadziej obserwowano m.in. zaburzenia rogówki, zmiany w obrębie spojówek, niewyraźne widzenie, zawroty głowy czy reakcje skórne. W pojedynczych przypadkach raportowano objawy ogólnoustrojowe, takie jak duszność, nudności czy osłabienie mięśni.

Przedawkowanie

Brak danych o przypadkach przedawkowania u ludzi. Olopatadyna wykazuje małą toksyczność ostrą. Przypadkowe połknięcie całej zawartości butelki może spowodować maksymalną ekspozycję ogólnoustrojową na 5 mg olopatadyny. W razie przedawkowania należy wdrożyć odpowiednie monitorowanie i leczenie pacjenta. Miejscowe przedawkowanie można wypłukać z oka letnią wodą.

Właściwości farmakologiczne

Olopatadyna jest silnym i wybiórczym lekiem przeciwalergicznym i przeciwhistaminowym. Działa antagonistycznie wobec histaminy i hamuje wytwarzanie mediatorów zapalnych przez komórki tuczne spojówki. Może także zmniejszać nasilenie objawów nosowych towarzyszących alergicznemu zapaleniu spojówek. Lek nie powoduje klinicznie istotnych zmian średnicy źrenicy.

Skład

Substancją czynną leku jest olopatadyna. 1 ml roztworu zawiera 1 mg olopatadyny w postaci chlorowodorku.

Oftahist to skuteczny lek przeciwalergiczny do oczu, stosowany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych. Jego działanie opiera się na hamowaniu reakcji alergicznej i zapalnej w obrębie oka. Przy stosowaniu leku należy przestrzegać zalecanego dawkowania i środków ostrożności, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami rogówki lub stosujących soczewki kontaktowe.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.