Wyszukaj produkt

Ofev

Nintedanib

kaps. miękkie
100 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
CHB
5552,28
(1)
bezpł.
Ofev
kaps. miękkie
150 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
CHB
9845,28
(1)
bezpł.

Ofev - informacje dla lekarza

Wskazania

Produkt leczniczy Ofev jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu:

  • idiopatycznego włóknienia płuc (IPF)
  • innych przewlekłych przebiegających z włóknieniem śródmiąższowych chorób płuc (ILD) o fenotypie postępującym
  • choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową (SSc-ILD)

Dawkowanie

Zalecana dawka nintedanibu to 150 mg dwa razy na dobę, podawane w przybliżeniu co 12 godzin. Dawka 100 mg dwa razy na dobę jest zalecana do stosowania jedynie u pacjentów, którzy nie tolerują dawki 150 mg dwa razy na dobę.

W razie pominięcia dawki należy wznowić podawanie leku w następnym zaplanowanym terminie i w zalecanej dawce. Nie należy stosować dawki większej od zalecanej maksymalnej dawki dobowej 300 mg.

Zalecane dostosowanie dawkowania
Działania niepożądane Dostosowanie dawki
Biegunka, nudności i wymioty Czasowe przerwanie leczenia, zmniejszenie dawki lub zaprzestanie leczenia
Zwiększenie aktywności AspAT lub AlAT >3x GGN Zmniejszenie dawki do 100 mg 2x/dobę lub przerwanie leczenia
Inne działania niepożądane Czasowe przerwanie, zmniejszenie dawki lub zaprzestanie leczenia

Leczenie można wznowić w pełnej dawce (150 mg 2x/dobę) lub zmniejszonej dawce (100 mg 2x/dobę) po ustąpieniu działań niepożądanych.

Specjalne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat): Nie ma konieczności dostosowania dawki. U pacjentów w wieku ≥75 lat może być konieczne zmniejszenie dawki w celu opanowania działań niepożądanych.

Zaburzenia czynności nerek: Nie ma konieczności dostosowania dawki początkowej u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek. Nie badano bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby: U pacjentów z łagodnym zaburzeniem czynności wątroby (A w skali Child-Pugh) zalecana dawka wynosi 100 mg 2x/dobę. Nie zaleca się leczenia pacjentów z umiarkowanym (B w skali Child-Pugh) ani ciężkim (C w skali Child-Pugh) zaburzeniem czynności wątroby.

Przeciwwskazania

  • Ciąża
  • Nadwrażliwość na nintedanib, orzechy ziemne, soję lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zaburzenia żołądka i jelit: Biegunka była najczęstszym działaniem niepożądanym. Należy leczyć pacjentów bezpośrednio po wystąpieniu pierwszych objawów, stosując odpowiednie nawodnienie i leki przeciwbiegunkowe. W razie uporczywej ciężkiej biegunki należy zakończyć leczenie.

Zaburzenia czynności wątroby: Należy monitorować aktywność enzymów wątrobowych przed rozpoczęciem leczenia oraz w regularnych odstępach czasu w trakcie leczenia. W razie zwiększenia aktywności aminotransferaz >3x GGN należy zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie.

Krwawienia: Pacjenci ze znanym ryzykiem krwawienia powinni być leczeni tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Tętnicze epizody zakrzepowo-zatorowe: Należy zachować ostrożność przy leczeniu pacjentów z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Tętniak i rozwarstwienie tętnicy: Przed rozpoczęciem stosowania leku należy starannie rozważyć to ryzyko, zwłaszcza u pacjentów z takimi czynnikami ryzyka, jak nadciśnienie lub tętniak w wywiadzie.

Perforacja przewodu pokarmowego: Należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia pacjentów po zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy brzusznej lub z chorobą uchyłkową jelit w wywiadzie.

Białkomocz: U pacjentów z objawami zespołu nerczycowego należy rozważyć przerwanie leczenia.

Interakcje

Nintedanib jest substratem P-glikoproteiny (P-gp). Silne inhibitory P-gp (np. ketokonazol) mogą zwiększać ekspozycję na nintedanib. Silne induktory P-gp (np. ryfampicyna) mogą zmniejszać ekspozycję na nintedanib.

Ciąża i laktacja

Nintedanib może powodować uszkodzenie płodu. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez co najmniej 3 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki. Podczas leczenia należy przerwać karmienie piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Biegunka
  • Nudności i wymioty
  • Ból brzucha
  • Zmniejszone łaknienie
  • Zmniejszenie masy ciała
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Inne istotne działania niepożądane obejmują krwawienia, nadciśnienie tętnicze, perforację przewodu pokarmowego i zaburzenia czynności wątroby.

Mechanizm działania

Nintedanib jest inhibitorem kinaz tyrozynowych, w tym receptorów PDGFR α i β, FGFR 1-3 i VEGFR 1-3. Blokuje kaskady przekazywania sygnałów wewnątrzkomórkowych związane z patogenezą włóknienia tkanki w przebiegu choroby śródmiąższowej płuc.

Warto zapamiętać
  • Nintedanib jest skuteczny w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc oraz innych postępujących śródmiąższowych chorób płuc
  • Kluczowe jest monitorowanie działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego i wątroby, oraz odpowiednie dostosowywanie dawki

Nintedanib jest cenną opcją terapeutyczną w leczeniu włóknienia płuc, wymagającą jednak ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego dostosowywania dawki w celu optymalizacji stosunku korzyści do ryzyka.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.