Oekolp® forte
Estriol
Oekolp® forte - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Oekolp® forte jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:
- Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) w leczeniu zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych spowodowanych niedoborem estrogenów
- Leczenie przed- i pooperacyjne u kobiet w okresie pomenopauzalnym poddawanych zabiegom pochwowym
- Jako pomoc diagnostyczna w przypadku wątpliwego obrazu cytologicznego wymazu z szyjki macicy
Dawkowanie i sposób podawania
Oekolp® forte stosuje się dopochwowo, najlepiej przed udaniem się na spoczynek nocny. Standardowe dawkowanie to 1 globulka na dobę, której nie należy przekraczać.
Wskazanie | Dawkowanie |
---|---|
Zmiany zanikowe dróg moczowo-płciowych | 1 globulka/dobę przez ok. 3 tygodnie, następnie dawka podtrzymująca 1-2 globulki/tydzień |
Leczenie około operacyjne | 1 globulka/dobę przez 2 tygodnie przed zabiegiem; 1 globulka 2x/tydzień przez 2 tygodnie po zabiegu |
Pomoc diagnostyczna przy wątpliwym wyniku cytologii | 1 globulka co 2 dni w tygodniu poprzedzającym pobranie kolejnego wymazu |
W przypadku pominięcia dawki należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się pora kolejnej dawki - wtedy należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy stosować podwójnej dawki w ciągu jednej doby.
Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki i stosować ją przez możliwie najkrótszy czas. U kobiet niestosujących HTZ lub zmieniających preparat z ciągłej złożonej HTZ można rozpocząć stosowanie w dowolnym momencie. Po ciągłej sekwencyjnej HTZ należy rozpocząć tydzień po zakończeniu cyklu.
Przeciwwskazania
Stosowanie Oekolp® forte jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na estriol lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Rozpoznany obecnie lub w przeszłości rak piersi lub jego podejrzenie
- Rozpoznane obecnie lub podejrzewane nowotwory złośliwe estrogenozależne (np. rak endometrium)
- Krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii
- Nieleczona hiperplazja endometrium
- Przebyta lub obecna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- Rozpoznane zaburzenia krzepnięcia krwi
- Choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic w wywiadzie
- Ostra choroba wątroby lub choroba wątroby w wywiadzie do czasu normalizacji parametrów wątrobowych
- Porfiria
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem lub wznowieniem HTZ należy zebrać dokładny wywiad lekarski i rodzinny oraz przeprowadzić badanie fizykalne. W trakcie leczenia zaleca się regularne wizyty kontrolne dostosowane indywidualnie do pacjentki. Kobiety powinny być poinformowane o konieczności zgłaszania lekarzowi wszelkich zmian w obrębie piersi.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentek z czynnikami ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych, nowotworów estrogenozależnych oraz innymi schorzeniami, takimi jak: mięśniaki macicy, endometrioza, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, cukrzyca, kamica żółciowa, migrena, toczeń rumieniowaty układowy, padaczka, astma czy otoskleroza.
Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia przeciwwskazań lub: żółtaczki, znaczącego wzrostu ciśnienia tętniczego, migrenowego bólu głowy lub ciąży.
Warto zapamiętać
- Oekolp® forte stosuje się dopochwowo, najczęściej w dawce 1 globulka na dobę
- Lek jest przeciwwskazany u pacjentek z rakiem piersi lub innymi nowotworami estrogenozależnymi
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji Oekolp® forte z innymi lekami. Jednak metabolizm estrogenów może być nasilony przez induktory enzymów cytochromu P450, takie jak leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze czy ziele dziurawca. Może to prowadzić do osłabienia działania estrogenów i zmian w profilu krwawienia.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Oekolp® forte jest przeciwwskazany w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku, należy natychmiast przerwać leczenie. Lek nie jest wskazany do stosowania w okresie karmienia piersią, gdyż estriol przenika do mleka matki i może zmniejszać jego ilość.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- Zaburzenia metabolizmu: zatrzymanie płynów
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności
- Zaburzenia układu rozrodczego: dyskomfort i ból piersi, plamienia, wydzielina z szyjki macicy
- Reakcje miejscowe: podrażnienie i świąd w miejscu podania
- Objawy grypopodobne
Objawy te zwykle ustępują samoistnie, ale mogą też wskazywać na zbyt wysoką dawkę leku.
Właściwości farmakologiczne
Estriol, główny składnik Oekolp® forte, jest naturalnym estrogenem. Działa on poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi w tkankach docelowych, stymulując syntezę określonych białek. Estriol przywraca prawidłową strukturę i funkcję nabłonka sromu, pochwy, szyjki macicy, cewki moczowej i pęcherza moczowego. Zwiększa on waskularyzację i przepływ krwi w tych tkankach, co prowadzi do złagodzenia objawów atrofii urogenitalnej.
W przeciwieństwie do innych estrogenów, estriol ma minimalny wpływ na endometrium, co zmniejsza ryzyko rozrostu endometrium i krwawień. Nie wpływa on istotnie na inne układy hormonalne ani na metabolizm wątrobowy.
Skład
Jedna globulka Oekolp® forte zawiera 0,5 mg estriolu jako substancję czynną.
Oekolp® forte jest skutecznym i bezpiecznym preparatem do miejscowego leczenia objawów atrofii urogenitalnej u kobiet po menopauzie. Jego unikalne właściwości farmakologiczne pozwalają na osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego przy minimalnym ryzyku ogólnoustrojowych działań niepożądanych.