Wyszukaj produkt

Nurofen® dla dzieci

Ibuprofen

czopki
125 mg
10 szt.
Doodbytniczo
OTC
100%
32,49
Nurofen® dla dzieci
czopki
60 mg
10 szt.
Doodbytniczo
OTC
100%
24,99

Nurofen® dla dzieci - czopki

Wskazania do stosowania

Nurofen® dla dzieci w postaci czopków jest wskazany do objawowego leczenia:

  • Bólu o nasileniu małym do umiarkowanego
  • Gorączki

Preparat stosuje się, gdy podanie leku w formie doustnej jest niewskazane, np. gdy występują wymioty.

Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 3 miesiąca życia, o masie ciała nie mniejszej niż 6 kg.

Dawkowanie i sposób podawania

Masa ciała dziecka Wiek Dawkowanie
6-8 kg 3-9 miesięcy 1 czopek jako dawka początkowa. W razie potrzeby kolejny czopek po 6-8 h. Maks. 3 czopki/24h
8-12,5 kg 9 miesięcy - 2 lata 1 czopek jako dawka początkowa. W razie potrzeby kolejny czopek po 6 h. Maks. 4 czopki/24h

Dawkowanie należy dostosować do masy ciała dziecka. Nie należy przekraczać jednorazowej dawki 10 mg/kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 20-30 mg ibuprofenu na kg masy ciała w 3-4 dawkach podzielonych.

Lek należy stosować przez możliwie najkrótszy okres i w najmniejszej skutecznej dawce, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych. Nie stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby konieczna jest konsultacja lekarska przed zastosowaniem leku.

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Nurofen® dla dzieci w postaci czopków jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, inne NLPZ lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Reakcje nadwrażliwości (np. skurcz oskrzeli, astma, nieżyt nosa, pokrzywka) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ w wywiadzie
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane ze stosowaniem NLPZ
  • Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka/krwotok (≥2 epizody)
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca
  • Ostatni trymestr ciąży
  • Masa ciała <6 kg (wiek <3 miesiące)

Przeciwwskazania obejmują szerokie spektrum stanów klinicznych, co podkreśla konieczność ostrożnego stosowania leku i dokładnej oceny pacjenta przed jego zaleceniem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania leku Nurofen® dla dzieci należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Toczniem rumieniowatym układowym i mieszaną chorobą tkanki łącznej
  • Nadciśnieniem tętniczym i/lub niewydolnością serca w wywiadzie
  • Zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna)
  • Astmą oskrzelową, przewlekłym nieżytem nosa, zapaleniem zatok, polipami nosa lub chorobami alergicznymi

Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z innymi NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami COX-2. Ryzyko działań niepożądanych można zminimalizować stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy okres.

U pacjentów w podeszłym wieku występuje zwiększone ryzyko działań niepożądanych, szczególnie krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji, które mogą być śmiertelne.

Istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego, które może być śmiertelne. Ryzyko to zwiększa się wraz ze wzrostem dawki NLPZ, u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie oraz u osób w podeszłym wieku.

Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących leki, które mogą zwiększać ryzyko owrzodzenia lub krwawienia (np. kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe, SSRI, leki przeciwpłytkowe).

W przypadku wystąpienia krwawienia lub owrzodzenia przewodu pokarmowego należy natychmiast przerwać stosowanie leku.

Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek (nefropatia analgetyczna). U pacjentów długotrwale leczonych należy monitorować czynność nerek, wątroby i układu krwiotwórczego.

Ibuprofen może maskować objawy zakażenia. W przypadku ospy wietrznej zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu ze względu na ryzyko ciężkich zakażeń skóry i tkanek miękkich.

Bardzo rzadko obserwowano ciężkie reakcje skórne, niektóre śmiertelne, w tym złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Największe ryzyko występuje na początku terapii.

Warto zapamiętać
  • Nurofen® dla dzieci w czopkach stosuje się u dzieci powyżej 3 miesiąca życia o masie ciała ≥6 kg
  • Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 20-30 mg ibuprofenu/kg masy ciała w 3-4 dawkach podzielonych

Ostrzeżenia te podkreślają konieczność ścisłego monitorowania pacjentów podczas terapii ibuprofenem oraz indywidualnego doboru dawki i czasu trwania leczenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nurofen® dla dzieci może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, co wymaga szczególnej ostrożności przy jego stosowaniu. Najważniejsze interakcje obejmują:

  • Kortykosteroidy: zwiększone ryzyko owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna): NLPZ mogą nasilać ich działanie
  • Leki przeciwpłytkowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI): zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Kwas acetylosalicylowy: ibuprofen może hamować jego działanie przeciwpłytkowe

Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z wymienionymi lekami lub stosować je pod ścisłą kontrolą lekarza. W przypadku konieczności łącznego stosowania, może być wymagana modyfikacja dawkowania lub dodatkowe monitorowanie pacjenta.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedłużenia porodu, zwiększonego krwawienia i możliwego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu powinno być ograniczone do przypadków bezwzględnej konieczności.

Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Krótkotrwałe stosowanie w zalecanych dawkach zazwyczaj nie wymaga przerwania karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane dotyczą układu pokarmowego:

  • Często: dyspepsja, bóle brzucha, nudności
  • Niezbyt często: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty
  • Rzadko: choroba wrzodowa, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia układu nerwowego: bóle i zawroty głowy, bezsenność
  • Zaburzenia sercowo-naczyniowe: obrzęki, nadciśnienie, niewydolność serca
  • Zaburzenia nerek i wątroby: rzadko niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby
  • Zaburzenia skórne: rzadko ciężkie reakcje skórne (np. zespół Stevensa-Johnsona)
  • Zaburzenia hematologiczne: bardzo rzadko zaburzenia krwi (anemia, leukopenia, trombocytopenia)

Częstość i nasilenie działań niepożądanych można zminimalizować stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy okres. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania ibuprofenu mogą obejmować:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, bóle brzucha
  • Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego: bóle głowy, zawroty głowy, senność, oczopląs
  • Zaburzenia metaboliczne: kwasica metaboliczna
  • Zaburzenia nerkowe: niewydolność nerek
  • W ciężkich przypadkach: utrata przytomności, hipotensja

Nie istnieje specyficzne antidotum. Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Właściwości farmakologiczne

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn poprzez blokowanie cyklooksygenazy (COX). Ibuprofen wykazuje również działanie hamujące agregację płytek krwi.

Skuteczność kliniczną ibuprofenu wykazano w leczeniu bólu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takiego jak bóle związane z ząbkowaniem, bóle zęba, bóle głowy, bóle uszu, bóle gardła, bóle pooperacyjne oraz w leczeniu gorączki, w tym spowodowanej odczynem poszczepiennym.

Należy pamiętać, że ibuprofen może wchodzić w interakcje z kwasem acetylosalicylowym, potencjalnie osłabiając jego działanie kardioprotekcyjne. Dlatego jednoczesne stosowanie tych leków wymaga ostrożności i konsultacji z lekarzem.

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Jeden czopek zawiera 60 mg ibuprofenu.

Nurofen® dla dzieci w postaci czopków jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, jednak jego stosowanie wymaga ostrożności i ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub utrzymywania się objawów, należy skonsultować się z lekarzem.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.