Wyszukaj produkt

Novynette® - (IR)

Ethinylestradiol + Desogestrel

tabl. powl.
0,02 mg+ 0,15 mg
21 szt.
Doustnie
Rx
100%
8,67
Novynette® - (IR)
tabl. powl.
0,02 mg+ 0,15 mg
63 szt.
Doustnie
Rx
100%
27,99

Wskazania

Novynette jest wskazany do stosowania w doustnej antykoncepcji hormonalnej. Decyzja o przepisaniu tego produktu leczniczego powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz porównania tego ryzyka z innymi złożonymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Przed przepisaniem leku należy dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki ryzyka pacjentki, zwłaszcza w zakresie powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Tabletki należy przyjmować codziennie o stałej porze dnia, zgodnie z kolejnością wskazaną na opakowaniu. Przez 21 kolejnych dni przyjmuje się 1 tabletkę na dobę. Następnie należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie to zazwyczaj rozpoczyna się 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki i może trwać pomimo rozpoczęcia nowego opakowania.

Okres Dawkowanie
21 dni 1 tabletka dziennie
7 dni Przerwa w przyjmowaniu tabletek

Schemat dawkowania Novynette - przyjmowanie 1 tabletki dziennie przez 21 dni, następnie 7-dniowa przerwa.

Rozpoczęcie stosowania

Jeśli w poprzednim miesiącu nie stosowano hormonalnych środków antykoncepcyjnych, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w 1. dniu cyklu miesiączkowego (czyli pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego). Dopuszczalne jest również rozpoczęcie między 2. a 5. dniem cyklu, ale wtedy przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (np. prezerwatywy).

W przypadku zmiany z innego złożonego środka antykoncepcyjnego (tabletki, system transdermalny, system dopochwowy), Novynette należy rozpocząć przyjmować następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki poprzedniego preparatu lub najpóźniej w pierwszym dniu po przerwie w jego stosowaniu. Nie jest konieczne stosowanie dodatkowej antykoncepcji.

Przy zmianie z metody zawierającej wyłącznie progestagen (minitabletka, implant, iniekcje, system domaciczny uwalniający progestagen), można przerwać stosowanie minitabletki w dowolnym dniu i od razu rozpocząć przyjmowanie Novynette. W przypadku implantu lub systemu domacicznego - w dniu ich usunięcia, a w przypadku iniekcji - w dniu planowanej kolejnej iniekcji. We wszystkich tych przypadkach przez pierwsze 7 dni stosowania Novynette zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

Po poronieniu w I trymestrze ciąży można od razu rozpocząć przyjmowanie Novynette. Nie jest konieczne stosowanie dodatkowej antykoncepcji. Po porodzie lub poronieniu w II trymestrze ciąży, przyjmowanie Novynette należy rozpocząć między 21. a 28. dniem. Przy późniejszym rozpoczęciu, przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Jeśli doszło już do współżycia, przed rozpoczęciem stosowania Novynette należy wykluczyć ciążę lub poczekać do wystąpienia pierwszej miesiączki.

Postępowanie w przypadku pominięcia tabletki

Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki jest krótsze niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona. Należy przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, a kolejne przyjmować o zwykłej porze.

Jeśli opóźnienie jest dłuższe niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. W takim przypadku należy kierować się następującymi zasadami:

  • Nigdy nie należy przerywać przyjmowania tabletek na dłużej niż 7 dni
  • Odpowiednie zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-jajniki wymaga 7 dni ciągłego przyjmowania tabletek

W zależności od tygodnia cyklu, w którym pominięto tabletkę, zaleca się następujące postępowanie:

Tydzień 1: Przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze. Przez 7 kolejnych dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Jeśli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki doszło do współżycia, należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę.

Tydzień 2: Przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze. Jeśli tabletki były przyjmowane prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pominięcie, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji. W przeciwnym razie lub w przypadku pominięcia więcej niż 1 tabletki, należy przez 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Tydzień 3: Ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej jest większe ze względu na zbliżającą się 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek. Można temu zapobiec dostosowując schemat przyjmowania tabletek. Jeśli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki wszystkie były przyjmowane prawidłowo, można zastosować jedną z poniższych opcji bez konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji. W przeciwnym razie należy zastosować pierwszą opcję oraz przez 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

  1. Przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze. Rozpocząć następne opakowanie od razu po zakończeniu aktualnego, bez 7-dniowej przerwy. Krwawienie z odstawienia prawdopodobnie nie wystąpi aż do zakończenia drugiego opakowania, ale może pojawić się plamienie lub krwawienie śródcykliczne.
  2. Przerwać przyjmowanie tabletek z bieżącego opakowania. Zrobić przerwę w przyjmowaniu tabletek trwającą do 7 dni (wliczając dzień pominięcia tabletki), a następnie rozpocząć nowe opakowanie.

Jeśli po pominięciu tabletki nie wystąpi krwawienie z odstawienia w pierwszej normalnej przerwie, należy rozważyć możliwość ciąży.

Postępowanie w przypadku zaburzeń żołądka i jelit

W przypadku ciężkich zaburzeń żołądka i jelit (np. wymioty, biegunka) wchłanianie leku może być niepełne i należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki, należy postępować tak jak w przypadku pominięcia tabletki. Jeśli kobieta nie chce zmieniać dotychczasowego schematu przyjmowania tabletek, powinna przyjąć dodatkową tabletkę (tabletki) z innego opakowania.

Opóźnienie lub przesunięcie terminu wystąpienia krwawienia

Aby opóźnić wystąpienie krwawienia, należy kontynuować przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania Novynette bez 7-dniowej przerwy. Wydłużenie okresu przyjmowania tabletek może trwać tak długo jak potrzeba, maksymalnie do zakończenia drugiego opakowania. W tym czasie może wystąpić krwawienie śródcykliczne lub plamienie. Następnie, po standardowej 7-dniowej przerwie, należy wznowić regularne przyjmowanie Novynette.

Aby przesunąć dzień wystąpienia krwawienia na inny dzień tygodnia, można skrócić przerwę w przyjmowaniu tabletek o dowolną liczbę dni. Im krótsza przerwa, tym większe ryzyko, że nie wystąpi krwawienie z odstawienia i że w trakcie przyjmowania tabletek z następnego opakowania wystąpi krwawienie śródcykliczne lub plamienie.

Prawidłowe stosowanie Novynette wymaga ścisłego przestrzegania zaleconego schematu dawkowania. W przypadku pominięcia tabletki lub wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych należy postępować zgodnie z przedstawionymi zasadami, aby zachować skuteczność antykoncepcyjną.

Przeciwwskazania

Złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym Novynette, nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE):
    • Czynna VTE lub przebyta VTE (np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)
    • Znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do VTE (np. oporność na aktywowane białko C, niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S)
    • Rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem
    • Wysokie ryzyko VTE z powodu występowania wielu czynników ryzyka
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE):
    • Czynne ATE lub przebyte ATE (np. zawał mięśnia sercowego) lub objawy prodromalne (np. dławica piersiowa)
    • Choroby naczyń mózgowych - czynny udar, przebyty udar lub TIA w wywiadzie
    • Stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do ATE (np. hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych)
    • Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
    • Wysokie ryzyko ATE z powodu wielu czynników ryzyka lub obecności poważnych czynników ryzyka (cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia)
  • Zapalenie trzustki obecnie lub w przeszłości związane z ciężką hipertrójglicerydemią
  • Ciężka choroba wątroby obecnie lub w wywiadzie, jeśli parametry czynności wątroby nie powróciły do normy
  • Obecne lub przebyte nowotwory wątroby (łagodne lub złośliwe)
  • Zdiagnozowane lub podejrzewane nowotwory zależne od hormonów płciowych (np. narządów płciowych lub piersi)
  • Rozrost endometrium
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii
  • Ciąża lub jej podejrzenie

Novynette jest przeciwwskazany u pacjentek z wymienionymi powyżej stanami ze względu na zwiększone ryzyko poważnych powikłań, szczególnie zakrzepowo-zatorowych. Przed przepisaniem leku należy dokładnie ocenić indywidualne czynniki ryzyka pacjentki.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE)

Stosowanie Novynette wiąże się ze zwiększonym ryzykiem VTE w porównaniu do sytuacji, gdy antykoncepcja hormonalna nie jest stosowana. Ryzyko to jest mniejsze niż ryzyko VTE związane z ciążą i połogiem.

Szacuje się, że spośród 10 000 kobiet stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel, u około 9-12 kobiet w ciągu roku rozwinie się VTE. Dla porównania, u kobiet niestosujących antykoncepcji hormonalnej liczba ta wynosi około 2 na 10 000 kobiet rocznie.

Ryzyko VTE jest największe w pierwszym roku stosowania lub przy wznawianiu stosowania po przerwie trwającej 4 tygodnie lub dłużej. Ryzyko to może być dodatkowo zwiększone przez obecność innych czynników ryzyka.

Czynniki zwiększające ryzyko VTE

  • Wiek powyżej 35 lat
  • Otyłość (BMI powyżej 30 kg/m2)
  • Długotrwałe unieruchomienie, rozległy zabieg operacyjny, operacja kończyn dolnych lub miednicy, zabieg neurochirurgiczny, poważny uraz
  • Palenie tytoniu
  • Dodatni wywiad rodzinny (VTE u rodzeństwa lub rodziców w stosunkowo młodym wieku)
  • Inne schorzenia związane z VTE: nowotwór, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe choroby zapalne jelit, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa

Objawy VTE

Należy poinformować pacjentkę o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • Obrzęk nogi i/lub stopy lub wzdłuż żyły w nodze
  • Ból lub tkliwość w nodze
  • Zaczerwienienie lub przebarwienie skóry nogi
  • Nagła duszność
  • Nagły napad kaszlu
  • Ostry ból w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy lub omdlenie
  • Przyspieszone lub nieregularne bicie serca

Ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE)

Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem ATE (zawał mięśnia sercowego, udar mózgu). Ryzyko to jest szczególnie wysokie u kobiet z dodatkowymi czynnikami ryzyka.

Czynniki zwiększające ryzyko ATE

  • Wiek powyżej 35 lat
  • Palenie tytoniu
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Otyłość (BMI powyżej 30 kg/m2)
  • Dodatni wywiad rodzinny (ATE u rodzeństwa lub rodziców w młodym wieku)
  • Migrena
  • Choroby serca (wada zastawkowa, migotanie przedsionków)
  • Cukrzyca
  • Hiperhomocysteinemia

Objawy ATE

Pacjentka powinna natychmiast zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • Nagłe osłabienie lub zdrętwienie twarzy, ramienia lub nogi, szczególnie po jednej stronie ciała
  • Nagłe zaburzenia chodu, zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji
  • Nagłe splątanie, trudności z mówieniem lub rozumieniem
  • Nagłe zaburzenia widzenia w jednym lub obu oczach
  • Nagły, silny lub długotrwały ból głowy bez znanej przyczyny
  • Utrata przytomności lub omdlenie z drgawkami lub bez drgawek

Inne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Zwiększone ryzyko raka piersi i szyjki macicy
  • Możliwość wystąpienia łagodnych i złośliwych nowotworów wątroby
  • Zwiększone ryzyko zapalenia trzustki u kobiet z hipertrójglicerydemią
  • Możliwość wzrostu ciśnienia tętniczego krwi
  • Możliwość wystąpienia lub nasilenia następujących stanów: żółtaczka i/lub świąd związany z cholestazą, kamica żółciowa, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, opryszczka ciężarnych, utrata słuchu związana z otosklerozą
  • U kobiet z dziedzicznym obrzękiem naczynioruchowym egzogenne estrogeny mogą wywołać lub nasilić objawy
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Zmiany w tolerancji glukozy lub wpływ na wrażliwość na insulinę
  • Zaostrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  • Możliwość wystąpienia ostud

Stosowanie Novynette wiąże się z szeregiem potencjalnych zagrożeń, szczególnie w zakresie powikłań zakrzepowo-zatorowych. Konieczna jest dokładna ocena indywidualnych czynników ryzyka pacjentki przed przepisaniem leku oraz regularne kontrole w trakcie jego stosowania. Pacjentka powinna być poinformowana o objawach alarmowych i konieczności natychmiastowego kontaktu z lekarzem w przypadku ich wystąpienia.

Warto zapamiętać
  • Novynette zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE) - około 9-12 przypadków na 10 000 kobiet rocznie
  • Ryzyko VTE jest największe w pierwszym roku stosowania lub przy wznawianiu po przerwie ≥4 tygodnie

Interakcje

Novynette może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, co może prowadzić do zmniejszenia jego skuteczności antykoncepcyjnej lub zwiększenia ryzyka działań niepożądanych. Najważniejsze interakcje dotyczą:

Leki zmniejszające skuteczność Novynette:

  • Leki indukujące enzymy wątrobowe, np.:
    • Barbiturany
    • Karbamazepina, fenytoina, prymidon
    • Ryfampicyna
    • Bosentan
    • Efawirenz, newirapina (leki przeciw HIV)
    • Okskarbazepina, topiramat, felbamat
    • Gryzeofulwina
    • Preparaty zawierające ziele dziurawca

W przypadku krótkotrwałego stosowania tych leków należy przez cały okres leczenia i 28 dni po jego zakończeniu stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Przy długotrwałym stosowaniu leków indukujących enzymy wątrobowe zaleca się wybór innej, niehormonalnej metody antykoncepcji.

Leki o zmiennym wpływie na Novynette:

  • Inhibitory proteazy HIV i nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy
  • Inhibitory HCV

Mogą one zwiększać lub zmniejszać stężenie hormonów we krwi. W razie wątpliwości zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

Wpływ Novynette na inne leki:

  • Może zwiększać stężenie cyklosporyny
  • Może zmniejszać stężenie lamotryginy
  • Może nasilać działanie hipotensyjne tyzanidyny
  • Może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych

Przed przepisaniem Novynette należy zebrać dokładny wywiad dotyczący wszystkich przyjmowanych przez pacjentkę leków i suplementów. W przypadku konieczności zastosowania leków wchodzących w interakcje, należy rozważyć dodatkową metodę antykoncepcji lub zmianę metody antykoncepcyjnej.

Ciąża i laktacja

Novynette jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży. W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia ciąży należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Większość badań epidemiologicznych nie wykazuje zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub we wczesnej ciąży.

Stosowanie Novynette nie jest zalecane w okresie karmienia piersią, ponieważ może wpływać na ilość i skład mleka. Niewielkie ilości hormonów i/lub ich metabolitów mogą przenikać do mleka, jednak nie stwierdzono ich negatywnego wpływu na zdrowie dziecka.

Novynette nie powinien być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią. W przypadku planowania ciąży należy przerwać stosowanie leku. Kobiety karmiące piersią powinny rozważyć inne metody antykoncepcji.

Działania niepożądane

Stosowanie Novynette może wiązać się z wystąpieniem różnych działań niepożądanych. Najczęstsze z nich to:

  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego (brak krwawienia, nieregularne krwawienia, plamienia)
  • Bóle i tkliwość piersi
  • Nudności, bóle brzucha
  • Bóle głowy
  • Zmiany nastroju, depresja
  • Zmiany masy ciała

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak:

  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Nowotwory wątroby
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Ostuda

Pacjentki stosujące Novynette powinny być świadome możliwości wystąpienia działań niepożądanych i zgłaszać je lekarzowi. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy mogące świadczyć o poważnych powikłaniach, takich jak zakrzepica.

Przedawkowanie

Nie opisano poważnych działań niepożądanych w przypadku przedawkowania Novynette. Możliwe objawy przedawkowania to:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Krwawienie z dróg rodnych u młodych dziewcząt

Nie ma specyficznego antidotum. Leczenie przedawkowania jest objawowe.

Przedawkowanie Novynette zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale wymaga konsultacji lekarskiej.

Mechanizm działania

Novynette jest złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym zawierającym etynyloestradiol (estrogen) i dezogestrel (progestagen). Jego działanie antykoncepcyjne opiera się na kilku mechanizmach:

  • Hamowanie owulacji
  • Zmiany w konsystencji śluzu szyjkowego, utrudniające penetrację plemników
  • Zmiany w endometrium, utrudniające implantację

Dezogestrel wykazuje silne działanie hamujące owulację, silne działanie progestagenne i słabe działanie antyestrogenowe. Nie ma działania estrogenowego i ma bardzo słabe działanie androgenne.

Złożone działanie hormonalne Novynette zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną przy prawidłowym stosowaniu.

Skład

Każda tabletka powlekana Novynette zawiera:

  • 20 µg etynyloestradiolu
  • 150 µg dezogestrelu

Novynette należy do niskodawkowych złożonych środków antykoncepcyjnych, co może wiązać się z mniejszym ryzykiem niektórych działań niepożądanych w porównaniu do preparatów zawierających wyższe dawki hormonów.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.