Wyszukaj produkt

Nolpaza® 40 mg tabletki dojelitowe - (IR)

Pantoprazole

tabl. dojelitowe
40 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
11,71
50% (1)
5,86
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Nolpaza® 40 mg tabletki dojelitowe - (IR)
tabl. dojelitowe
40 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
21,83
50% (1)
10,92
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Nolpaza® 40 mg tabletki dojelitowe - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Nolpaza 40 mg jest wskazana do stosowania w następujących przypadkach:

Dorwieku 12 lat i starsza: - Refluksowe zapalenie przeł>Dorośli: - Eradykacja Helicobacter pylori w skojarzeniu z antybiotykoterapią u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną H. pylori - Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - Zespół Zollingera-Ellisona oraz inne stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie Czas leczenia
Refluksowe zapalenie przełyku 1 tabl. 40 mg/dobę (w indywidualnych przypadkach do 2 tabl./dobę) 4-8 tygodni
Eradykacja H. pylori 2x1 tabl. 40 mg/dobę w skojarzeniu z antybiotykami 7-14 dni
Choroba wrzodowa żołądka 1 tabl. 40 mg/dobę (w indywidualnych przypadkach do 2 tabl./dobę) 4-8 tygodni
Choroba wrzodowa dwunastnicy 1 tabl. 40 mg/dobę (w indywidualnych przypadkach do 2 tabl./dobę) 2-4 tygodnie
Zespół Zollingera-Ellisona Dawka początkowa 80 mg/dobę, następnie dostosowanie indywidualne Długotrwale, wg potrzeb klinicznych

Tabletki należy przyjmować w całości, popijając wodą, 1 godzinę przed posiłkiem.

U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby nie należy stosować dawki dobowej większej niż 20 mg pantoprazolu. Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, podstawione benzimidazole, sorbitol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

- U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby należy regularnie kontrolować enzymy wątrobowe - Objawowa odpowiedź na pantoprazol może maskować objawy nowotworu żołądka - Nie zaleca się jednoczesnego podawania z inhibitorami proteazy HIV - Możliwe zwiększone ryzyko zakażeń żołądkowo-jelitowych - Ryzyko hipomagnezemii przy długotrwałym stosowaniu - Nieznacznie zwiększone ryzyko złamań kości przy długotrwałym stosowaniu - Możliwe wystąpienie podostrych skórnych postaci tocznia rumieniowatego - Wpływ na wyniki badań neuroendokrynnych

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka osteoporozy oraz monitorować stężenie magnezu przy długotrwałym leczeniu.

Interakcje

Pantoprazol może wpływać na wchłanianie leków, których biodostępność zależy od pH żołądka (np. ketokonazol, atazanawir). Możliwe interakcje z warfaryną/fenprokumonem (↑INR) oraz metotreksatem. Fluwoksamina może zwiększać stężenie pantoprazolu. Induktory CYP2C19 i CYP3A4 mogą zmniejszać stężenie pantoprazolu.

Ciąża i laktacja

Stosowanie w ciąży tylko w razie zdecydowanej konieczności. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy stosowanie leku, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.

Działania niepożądane

Najczęstsze (≥1/100): biegunka, ból głowy. Inne istotne: agranulocytoza, małopłytkowość, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia elektrolitowe, depresja, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, wysypka, bóle stawów/mięśni, złamania kości.

Właściwości farmakodynamiczne

Pantoprazol jest inhibitorem pompy protonowej. Hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku poprzez blokowanie H+/K+-ATP-azy w komórkach okładzinowych. Działanie jest zależne od dawki i wpływa zarówno na podstawowe, jak i stymulowane wydzielanie kwasu. U większości pacjentów ustąpienie objawów następuje w ciągu 2 tygodni.

Warto zapamiętać
  • Nolpaza 40 mg jest skuteczna w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku oraz choroby wrzodowej
  • Przy długotrwałym stosowaniu należy monitorować pacjenta pod kątem hipomagnezemii i zwiększonego ryzyka złamań

Pantoprazol charakteryzuje się wysoką skutecznością w hamowaniu wydzielania kwasu solnego, co przekłada się na szybkie ustępowanie objawów u większości pacjentów. Należy jednak pamiętać o potencjalnych działaniach niepożądanych przy długotrwałym stosowaniu oraz interakcjach z innymi lekami.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Nolpaza® 40 mg tabletki dojelitowe - (IR)

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Zapalenie błony śluzowej żołądka u dzieci poniżej 2 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.