Wyszukaj produkt

Nizoral® - (IR)

Ketoconazole

szampon leczniczy
20 mg/g
1 but. 120 ml
Na skórę
OTC
100%
23,06

Nizoral® - Szampon leczniczy z ketokonazolem

Wskazania do stosowania

Nizoral® w postaci szamponu leczniczego jest wskazany w leczeniu i profilaktyce chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (dawniej nazywane Pityrosporum). Do wskazań należą:

  • Łupież owłosionej skóry głowy
  • Łojotokowe zapalenie skóry
  • Łupież pstry (wywołany przez Pityriasis versicolor)

Szampon wykazuje szybkie działanie, zmniejszając łuszczenie się skóry i świąd towarzyszący wymienionym schorzeniom.

Dawkowanie i sposób podawania

Nizoral® jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę u młodzieży powyżej 12 roku życia oraz osób dorosłych. Sposób aplikacji:

  1. Nałożyć szampon na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry lub owłosioną skórę głowy
  2. Pozostawić na skórze przez 3-5 minut
  3. Dokładnie spłukać

Zazwyczaj jedna saszetka lub garść szamponu wystarcza do jednorazowego zastosowania.

Wskazanie Schemat leczniczy Schemat profilaktyczny
Łupież pstry Raz dziennie przez 1 dzień -
Łojotokowe zapalenie skóry 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie Raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie
Łupież skóry głowy 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie Raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie

Tabela 1. Schematy dawkowania szamponu Nizoral® w zależności od wskazania i celu terapii (leczniczy lub profilaktyczny).

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania szamponu Nizoral® u niemowląt i dzieci poniżej 12 roku życia nie zostały ustalone.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania szamponu Nizoral® jest nadwrażliwość na substancję czynną (ketokonazol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Odstawienie kortykosteroidów: W przypadku pacjentów, którzy wcześniej stosowali długotrwale miejscowe kortykosteroidy, zaleca się stopniowe (w ciągu 2-3 tygodni) odstawianie tych leków przed rozpoczęciem terapii szamponem Nizoral®. Ma to na celu uniknięcie nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów (efekt "odbicia").

Kontakt z oczami: Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. W przypadku dostania się szamponu do oczu, należy je przemyć wodą.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: Nie przeprowadzono badań oceniających wpływ szamponu Nizoral® na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Wnioski: Stosowanie szamponu Nizoral® wymaga szczególnej ostrożności u pacjentów wcześniej leczonych kortykosteroidami oraz podczas aplikacji w okolicy oczu. Brak danych dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów sugeruje zachowanie ostrożności w tym zakresie.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji szamponu Nizoral® z innymi lekami. Jednakże, ze względu na miejscowe stosowanie i krótki czas kontaktu preparatu ze skórą, ryzyko istotnych klinicznie interakcji wydaje się być niskie.

Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią

Brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania szamponu Nizoral® w okresie ciąży i karmienia piersią. W związku z tym:

  • Produkt można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią tylko w przypadku zdecydowanej konieczności
  • U kobiet niebędących w ciąży, po miejscowej aplikacji na skórę głowy, stężenie ketokonazolu w osoczu jest niewykrywalne
  • Po miejscowym zastosowaniu szamponu na całe ciało, stężenie ketokonazolu było wykrywalne w osoczu
  • Nie przeprowadzono odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży lub karmiących piersią

Wnioski: Ze względu na brak jednoznacznych danych dotyczących bezpieczeństwa, stosowanie szamponu Nizoral® w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być ograniczone do sytuacji, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Działania niepożądane

Podczas stosowania szamponu Nizoral® mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia oka: podrażnienie oka, zwiększone wydzielanie łez
  • Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: rumień, podrażnienie, nadwrażliwość, świąd, krosty, odczyn w miejscu podania
  • Zaburzenia układu immunologicznego: nadwrażliwość
  • Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: zapalenie mieszków włosowych
  • Zaburzenia układu nerwowego: zaburzenia smaku
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: trądzik, utrata włosów, kontaktowe zapalenie skóry, suchość skóry, nieprawidłowa struktura włosa, wysypka, uczucie pieczenia skóry, zaburzenia skóry, łuszczenie naskórka
  • Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zmiany barwy włosów

Wnioski: Większość działań niepożądanych dotyczy miejscowych reakcji skórnych. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych, w tym ciężkich (np. obrzęk naczynioruchowy).

Przedawkowanie

Przedawkowanie szamponu Nizoral® może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych. W przypadku przypadkowego spożycia produktu:

  • Należy zastosować leczenie wspomagające i objawowe
  • Nie należy wywoływać wymiotów ani wykonywać płukania żołądka (ryzyko zachłyśnięcia)

Właściwości farmakologiczne

Substancją czynną szamponu Nizoral® jest ketokonazol w stężeniu 20 mg/g. Ketokonazol jest syntetycznym imidazolowym lekiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania, skutecznym wobec dermatofitów i drożdżaków. Wykazuje szczególną aktywność wobec drożdżaków z rodzaju Malassezia, odpowiedzialnych za rozwój łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry.

Warto zapamiętać
  • Nizoral® szampon zawiera 20 mg ketokonazolu w 1 g preparatu
  • Lek jest skuteczny w leczeniu i profilaktyce łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i łupieżu pstrego

Wnioski: Szampon Nizoral® stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu i profilaktyce schorzeń skóry głowy i ciała wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia. Jego stosowanie wymaga jednak uwzględnienia potencjalnych działań niepożądanych oraz przestrzegania zaleceń dotyczących dawkowania i czasu terapii.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.