Wyszukaj produkt

Nimbex

Cisatracurium

inf./inj. [roztw.]
2 mg/ml
5 amp. 2,5 ml
Iniekcje
Lz
100%
62,80
Nimbex
inf./inj. [roztw.]
2 mg/ml
5 amp. 5 ml
Iniekcje
Lz
100%
142,38

Nimbex - zwiotczający mięśnie środek do znieczulenia ogólnego

Nimbex (cisatrakurium) to niedepolaryzujący środek zwiotczający mięśnie poprzecznie prążkowane, należący do grupy pochodnych benzyloizochinolinowych. Charakteryzuje się średnio długim czasem działania wynoszącym 15-30 minut. Lek stosowany jest do zwiotczenia mięśni podczas znieczulenia ogólnego do zabiegów chirurgicznych i diagnostyczno-leczniczych oraz w warunkach intensywnej terapii.

Mechanizm działania

Po podaniu dożylnym, Nimbex wywołuje odwracalny blok niedepolaryzacyjny złącza nerwowo-mięśniowego. Ważną cechą leku jest brak wywoływania zależnego od dawki uwalniania histaminy. Nie wykazuje również działania wagolitycznego ani blokującego zwoje nerwowe, dzięki czemu nie wpływa istotnie na częstość akcji serca i czynność układu krążenia. Nimbex nie wpływa na świadomość pacjenta ani próg odczuwania bólu.

W organizmie cisatrakurium ulega degradacji poprzez eliminację Hofmanna do laudanozyny i monoczwartorzędowego metabolitu akrylowego, który następnie jest hydrolizowany przez esterazy osoczowe do monoczwartorzędowego alkoholu. Metabolity te nie wykazują właściwości blokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i są eliminowane przez wątrobę i nerki.

Wskazania

Nimbex stosuje się w celu zwiotczenia mięśni poprzecznie prążkowanych podczas:

  • Znieczulenia do zabiegów chirurgicznych
  • Procedur diagnostyczno-leczniczych
  • W warunkach intensywnej terapii

Dawkowanie

Nimbex podaje się we wstrzyknięciach dożylnych lub w postaci infuzji. Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do pacjenta, uwzględniając jego wiek, masę ciała oraz stan kliniczny. Podczas podawania leku zaleca się monitorowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w celu optymalnego dostosowania dawki.

Dorośli

Intubacja dotchawicza: Zalecana dawka cisatrakurium wynosi 0,15 mg/kg masy ciała, podawana we wstrzyknięciu trwającym 5-10 sekund. Ta dawka zapewnia dobre do doskonałych warunki do intubacji dotchawiczej po upływie 120 sekund od podania produktu po indukcji znieczulenia propofolem.

Podtrzymanie bloku: Blok przewodnictwa nerwowo-mięśniowego można przedłużyć stosując podtrzymujące dawki cisatrakurium. Dawka 0,03 mg/kg masy ciała, podana podczas znieczulania opioidami lub propofolem, przedłuża klinicznie skuteczny blok o około 20 minut.

Infuzja ciągła: W celu podtrzymania bloku przewodnictwa nerwowo-mięśniowego Nimbex można stosować w postaci infuzji. Zalecana początkowa szybkość infuzji to 3 µg/kg mc./min (0,18 mg/kg mc./h). Po początkowym okresie stabilizacji bloku, szybkość infuzji 1-2 µg/kg mc./min (0,06-0,12 mg/kg mc./h) powinna być wystarczająca do utrzymania zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego u większości pacjentów.

Masa ciała 1 µg/kg mc./min 1,5 µg/kg mc./min 2 µg/kg mc./min 3 µg/kg mc./min
20 kg 0,6 ml/h 0,9 ml/h 1,2 ml/h 1,8 ml/h
70 kg 2,1 ml/h 3,2 ml/h 4,2 ml/h 6,3 ml/h
100 kg 3 ml/h 4,5 ml/h 6 ml/h 9 ml/h

Szybkość infuzji Nimbexu w zależności od masy ciała pacjenta i pożądanej dawki

Dzieci i młodzież

Intubacja dotchawicza (dzieci od 1 miesiąca do 12 lat): Początkowa dawka produktu wynosi 0,15 mg/kg masy ciała, podawana w szybkim wstrzyknięciu trwającym 5-10 sekund. Ta dawka zapewnia dobre do doskonałych warunki do intubacji dotchawiczej po upływie 120 sekund od podania.

Podtrzymanie bloku (dzieci 2-12 lat): Blok przewodnictwa nerwowo-mięśniowego można przedłużyć podając podtrzymujące dawki produktu. U dzieci 2-12 lat dawka 0,02 mg/kg masy ciała, podana podczas znieczulenia halotanem, przedłuża klinicznie skuteczny blok o około 9 minut.

Uwaga: Stosowanie Nimbexu u noworodków (poniżej 1 miesiąca życia) nie jest zalecane ze względu na brak odpowiednich badań w tej grupie wiekowej.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku: Nie wymagają zmiany dawkowania, jednak początek działania leku może wystąpić nieco później.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Nie wymagają zmiany dawkowania, ale początek działania może wystąpić nieco później.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: Pacjenci w krańcowych stadiach niewydolności wątroby nie wymagają zmiany dawkowania, ale początek działania może wystąpić nieco wcześniej.

Pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi: Podawanie Nimbexu w szybkim pojedynczym wstrzyknięciu pacjentom z poważnymi chorobami sercowo-naczyniowymi (Klasa I-III wg skali NYHA) poddawanych zabiegowi pomostowania aortalno-wieńcowego nie było związane z klinicznie istotnymi zmianami parametrów sercowo-naczyniowych przy dawkach do 0,4 mg/kg masy ciała włącznie.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na cisatrakurium, atrakurium lub kwas benzenosulfonowy
  • Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 2 roku życia

Brak danych o stosowaniu leku u pacjentów z nadcieplnością złośliwą i oparzeniami.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z nadwrażliwością na inne środki blokujące złącze nerwowo-mięśniowe (możliwość alergii krzyżowej)
  • Z miastenią

Brak danych o stosowaniu leku u pacjentów z nadcieplnością złośliwą i oparzeniami.

Interakcje

Nimbex może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, co może prowadzić do zwiększenia lub zmniejszenia jego działania:

Leki zwiększające działanie Nimbexu:

  • Anestetyki (enfluran, izofluran, halotan, ketamina)
  • Inne leki zwiotczające
  • Antybiotyki (aminoglikozydy, polimyksyny, spektynomycyna, tetracykliny, linkomycyna, klindamycyna)
  • Leki przeciwarytmiczne (propranolol, antagoniści wapnia, lidokaina, prokainamid, chinidyna)
  • Leki moczopędne (furosemid, tiazydy, mannitol, acetazolamid)
  • Sole magnezu i litu
  • Leki blokujące zwoje (trimetafan, heksametonium)

Leki zmniejszające działanie Nimbexu:

  • Fenytoina i karbamazepina (przy długotrwałym stosowaniu)

Uwaga: Nimbex nie powinien być mieszany w tej samej strzykawce ani podawany przez tę samą igłę razem z propofolem lub z roztworami zasadowymi, np. tiopentalem sodu.

Ciąża i laktacja

Nimbex należy do kategorii B według klasyfikacji FDA. Może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. W badaniach na zwierzętach nie wykazano ujemnego wpływu leku na rozwój płodu, jednak brak odpowiednich badań u ludzi.

Brak danych o przenikaniu leku do mleka kobiecego.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Nimbexu rzadko obserwowano następujące działania niepożądane:

  • Zaczerwienienie skóry
  • Wysypka skórna
  • Bradykardia
  • Hipotensja
  • Skurcz oskrzeli

Sporadycznie notowano ciężkie reakcje anafilaktyczne u pacjentów otrzymujących cisatrakurium w połączeniu z jednym lub kilkoma innymi lekami anestetycznymi.

Przedawkowanie

Głównym objawem przedawkowania Nimbexu jest przedłużające się porażenie mięśni i jego następstwa. W przypadku przedawkowania należy:

  • Utrzymać wentylację płuc i odpowiednie wysycenie krwi tętniczej tlenem do czasu powrotu samoistnej, wydolnej czynności oddechowej
  • Stosować środki wywołujące pełną sedację, ponieważ Nimbex nie powoduje zniesienia świadomości
  • Po wystąpieniu objawów samoistnego powrotu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, rozważyć podanie inhibitorów acetylocholinoesterazy w celu przyspieszenia powrotu przewodnictwa
Warto zapamiętać
  • Nimbex jest niedepolaryzującym środkiem zwiotczającym mięśnie o średnio długim czasie działania (15-30 minut)
  • Lek nie wywołuje zależnego od dawki uwalniania histaminy i nie wpływa istotnie na układ krążenia

Nimbex jest skutecznym i bezpiecznym środkiem zwiotczającym mięśnie, stosowanym podczas znieczulenia ogólnego. Jego unikalne właściwości farmakologiczne, w tym brak wpływu na układ krążenia i brak uwalniania histaminy, czynią go cennym narzędziem w rękach anestezjologów. Kluczowe jest jednak indywidualne dostosowanie dawki do pacjenta oraz ścisłe monitorowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego podczas stosowania leku.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.