Nexium® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Nexium jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 1 roku do 18 lat w następujących przypadkach:
- Hamowanie wydzielania żołądkowego, gdy podanie doustne jest niemożliwe, w sytuacjach takich jak:
- Choroba refluksowa przełyku (GERD) u pacjentów z zapaleniem przełyku i/lub ciężkimi objawami refluksu
- Leczenie wrzodów żołądka związanych z leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
- Zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy związanym z leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi u pacjentów z grupy ryzyka
- Zapobieganie nawrotom krwawienia po leczeniu endoskopowym z powodu ostrego krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy
U dzieci i młodzieży w wieku od 1 roku do 18 lat Nexium jest wskazany w hamowaniu wydzielania żołądkowego, gdy podanie doustne jest niemożliwe, w chorobie refluksowej przełyku (GERD) u pacjentów z refluksowym zapaleniem przełyku z nadżerkami i/lub ciężkimi objawami refluksu.
Dawkowanie i sposób podawania
Dorośli
W hamowaniu wydzielania żołądkowego, gdy podanie doustne jest niemożliwe, stosuje się dawkę 20-40 mg raz na dobę. U pacjentów z refluksowym zapaleniem przełyku należy stosować dawkę 40 mg raz na dobę. W leczeniu objawowym choroby refluksowej stosuje się 20 mg raz na dobę. W leczeniu i zapobieganiu wrzodom związanym z NLPZ zazwyczaj stosuje się 20 mg raz na dobę.
W zapobieganiu nawrotom krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy po leczeniu endoskopowym należy podać 80 mg we wlewie trwającym 30 minut, a następnie prowadzić ciągły wlew dożylny przez 3 dni (72 h) w dawce 8 mg/h.
Dzieci i młodzież (1-18 lat)
U pacjentów z refluksowym zapaleniem przełyku (GERD), którzy nie mogą przyjmować leku doustnie, można stosować leczenie pozajelitowe raz na dobę. Dawkowanie zależy od masy ciała dziecka.
Masa ciała | Dawka |
---|---|
10-20 kg | 10 mg raz na dobę |
>20 kg | 10-20 mg raz na dobę |
Dawkowanie u dzieci i młodzieży w zależności od masy ciała
Leczenie dożylne zazwyczaj trwa krótko i należy jak najszybciej przejść na leczenie doustne.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (ezomeprazol), pochodne benzimidazolów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ezomeprazolu nie należy podawać jednocześnie z nelfinawirem.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność u pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, ryzykiem osteoporozy oraz podczas długotrwałego stosowania. Lek może zwiększać ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego, wpływać na wchłanianie witaminy B12 oraz powodować hipomagnezemię. Należy monitorować pacjentów stosujących jednocześnie leki metabolizowane przez CYP2C19.
Interakcje
Ezomeprazol może wchodzić w interakcje z lekami, których wchłanianie zależy od pH żołądka (np. ketokonazol, digoksyna) oraz lekami metabolizowanymi przez CYP2C19 (np. diazepam, warfaryna). Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z klopidogrelem, atazanawirem i takrolimusem.
Ciąża i karmienie piersią
Należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to: ból głowy, ból brzucha, biegunka i nudności. Rzadziej mogą wystąpić m.in. zaburzenia krwi, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia wątroby, skórne i mięśniowo-szkieletowe.
Nexium jest skutecznym lekiem hamującym wydzielanie kwasu żołądkowego, stosowanym w chorobie refluksowej przełyku i innych schorzeniach związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu. Należy jednak stosować go ostrożnie, zwracając uwagę na możliwe działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.
Warto zapamiętać
- Nexium jest inhibitorem pompy protonowej, silnie hamującym wydzielanie kwasu żołądkowego
- Stosowany dożylnie, gdy podanie doustne jest niemożliwe, w chorobie refluksowej przełyku i innych wskazaniach
Mechanizm działania
Ezomeprazol jest swoistym inhibitorem pompy protonowej w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Jest przekształcany do postaci czynnej w kwaśnym środowisku kanalików wydzielniczych, gdzie hamuje aktywność H+/K+-ATP-azy, prowadząc do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego.
Ezomeprazol wykazuje wysoce specyficzny mechanizm działania, skutecznie hamując wydzielanie kwasu żołądkowego poprzez blokowanie pompy protonowej. Jest to kluczowe dla jego skuteczności w leczeniu schorzeń związanych z nadmierną kwasowością żołądka.