Wyszukaj produkt

Neurovit

Cyanocobalamin + Pyridoxine + Thiamine

tabl. powl.
100 mg+ 200 mg+ 0,2 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
57,99
Neurovit
tabl. powl.
100 mg+ 200 mg+ 0,2 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
16,49

Neurovit - kompleksowa terapia w schorzeniach nerwów obwodowych

Neurovit to preparat zawierający wysokie dawki witamin z grupy B, przeznaczony do leczenia wspomagającego w schorzeniach nerwów obwodowych. Produkt wykazuje skuteczność w różnych stanach chorobowych układu nerwowego, takich jak polineuropatia, nerwoból czy zapalenie nerwów obwodowych.

Skład i mechanizm działania

Każda tabletka powlekana Neurovitu zawiera:

  • 100 mg witaminy B1 (tiaminy)
  • 200 mg witaminy B6 (pirydoksyny)
  • 0,20 mg witaminy B12 (kobalaminy)

Tiamina, w postaci aktywnej jako pirofosforan tiaminy, pełni kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów dekarboksylacji α-ketokwasów. Ponadto, wpływa na czynność neuronów poprzez biosyntezę neuroprzekaźników. Pirydoksyna uczestniczy w metabolizmie aminokwasów jako koenzym wielu enzymów w tkance nerwowej. Ma istotny wpływ na biosyntezę i stężenie neuroprzekaźników, takich jak dopamina, noradrenalina, adrenalina, serotonina, histamina i GABA.

Dzięki synergistycznemu działaniu witamin z grupy B, Neurovit wykazuje kompleksowe działanie neuroprotekcyjne i regeneracyjne w obrębie układu nerwowego.

Wskazania

Neurovit jest zalecany jako leczenie wspomagające w schorzeniach nerwów obwodowych różnego pochodzenia, w tym:

  • Polineuropatii
  • Nerwobólach
  • Zapaleniach nerwów obwodowych

Preparat może być stosowany w terapii różnych neuropatii, zarówno o podłożu metabolicznym, jak i zapalnym czy toksycznym.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Standardowa dawka Dawka maksymalna
Dorośli 1 tabletka powlekana na dobę 1 tabletka powlekana 3 razy na dobę
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania

Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając niewielką ilością wody.

O długości terapii decyduje lekarz prowadzący. Konieczna jest weryfikacja dawkowania po 4 tygodniach stosowania, z możliwością redukcji dawki.

Warto zapamiętać
  • Neurovit zawiera wysokie dawki witamin B1, B6 i B12, co ogranicza jego stosowanie u dzieci i młodzieży.
  • Po 4 tygodniach terapii należy rozważyć możliwość zmniejszenia dawki leku.

Przeciwwskazania

Stosowanie Neurovitu jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, ze względu na wysokie dawki substancji czynnych

Przed rozpoczęciem terapii należy dokładnie ocenić stosunek korzyści do ryzyka, szczególnie u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Neurovitu należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • W przypadku wystąpienia objawów neuropatii obwodowej (parestezje) konieczna jest weryfikacja dawkowania, a w razie potrzeby przerwanie leczenia
  • Obserwowano przypadki neuropatii przy długotrwałym stosowaniu (6-12 miesięcy) dawek witaminy B6 przekraczających 50 mg/dobę oraz przy krótkotrwałym stosowaniu (2 miesiące) dawek powyżej 1 g/dobę
  • Preparaty witaminy B12 mogą maskować objawy kliniczne i wyniki badań laboratoryjnych w przypadku powrózkowego zwyrodnienia rdzenia oraz niedokrwistości złośliwej
  • Produkt zawiera makrogol 6000, który może powodować zaburzenia żołądkowe i biegunkę

Neurovit nie ma istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Stosując Neurovit należy mieć na uwadze potencjalne interakcje z innymi lekami:

  • 5-fluorouracyl może inaktywować tiaminę poprzez hamowanie jej fosforylacji
  • Leki zobojętniające, alkohol i herbata mogą hamować wchłanianie tiaminy
  • Diuretyki pętlowe (np. furosemid) mogą zwiększać wydalanie tiaminy przy długotrwałym stosowaniu
  • Witamina B6 może zmniejszać skuteczność L-dopy
  • Antagoniści pirydoksyny (np. izoniazyd, hydralazyna, D-penicylamina, cykloseryna) mogą zwiększać zapotrzebowanie na witaminę B6
  • Napoje zawierające siarczyny (np. wino) nasilają degradację tiaminy

Lekarz prowadzący powinien uwzględnić powyższe interakcje przy ustalaniu schematu leczenia i monitorowaniu jego efektów.

Ciąża i laktacja

Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania Neurovitu w ciąży są ograniczone. Decyzję o zastosowaniu preparatu u kobiet ciężarnych powinien podjąć lekarz po dokładnej analizie stosunku korzyści do ryzyka.

Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka matki. Wysokie stężenie witaminy B6 może hamować laktację. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu Neurovitu u kobiet karmiących piersią należy rozważyć korzyści wynikające z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z terapii dla matki.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Neurovitu mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia układu immunologicznego (bardzo rzadko): reakcje nadwrażliwości (pocenie się, tachykardia, świąd, pokrzywka)
  • Zaburzenia układu nerwowego (częstość nieznana): neuropatia obwodowa przy długotrwałym stosowaniu wysokich dawek witaminy B6
  • Zaburzenia żołądka i jelit (rzadko): nudności
  • Zaburzenia ogólne (rzadko): ból głowy, zawroty głowy

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Przedawkowanie

Witaminy zawarte w Neurovicie charakteryzują się szerokim indeksem terapeutycznym, jednak w przypadku znacznego przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy:

  • Witamina B1: przy bardzo wysokich dawkach (ponad 10 g) - działanie blokujące zwoje i tłumienie przewodzenia impulsów nerwowych
  • Witamina B6: przy długotrwałym stosowaniu dawek powyżej 50 mg/dobę - neuropatia obwodowa; przy dawkach powyżej 1 g/dobę przez ponad 2 miesiące - działanie neurotoksyczne, ataksja, zaburzenia czucia, drgawki, zmiany w EEG
  • Witamina B12: przy wysokich dawkach pozajelitowych (rzadko doustnych) - reakcje alergiczne skórne, zmiany wypryskowe, łagodna postać trądziku

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub centrum toksykologicznym.

Neurovit stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu wspomagającym schorzeń nerwów obwodowych. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego nadzoru lekarskiego, szczególnie w kontekście długotrwałej terapii i potencjalnych interakcji z innymi lekami.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.