Wyszukaj produkt

NeisVac-C

Meningococcal polysaccharide vaccine

inj. [zaw.]
0,5 ml
10 amp.-strzyk. 0,5 ml
Iniekcje
Rx
100%
X
NeisVac-C
inj. [zaw.]
0,5 ml
1 amp.-strzyk. 0,5 ml
Iniekcje
Rx
100%
130,00

NeisVac-C - szczepionka przeciwko meningokokom grupy C

Wskazania do stosowania

NeisVac-C jest przeznaczony do czynnego uodparniania przeciwko zakażeniom wywoływanym przez Neisseria meningitidis grupy C u następujących grup wiekowych:

  • Dzieci po ukończeniu 2 miesiąca życia
  • Młodzież
  • Dorośli

Szczepionkę należy stosować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Szczepienie tą szczepionką zapewnia ochronę wyłącznie przed zakażeniami meningokokami grupy C. Nie chroni przed innymi grupami meningokoków ani innymi patogenami wywołującymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznicę.

Dawkowanie i sposób podawania

Szczepionka przeznaczona jest do podawania domięśniowego. Nie wolno podawać jej dożylnie ani podskórnie.

Grupa wiekowa Schemat szczepienia podstawowego Dawka przypominająca
Niemowlęta 2-4 miesiące 2 dawki po 0,5 ml w odstępie co najmniej 2 miesięcy 1 dawka w wieku 12-13 miesięcy, co najmniej 6 miesięcy po ostatnim szczepieniu
Niemowlęta powyżej 4 miesięcy, dzieci starsze, młodzież i dorośli 1 dawka 0,5 ml Nie określono potrzeby podawania dawki przypominającej

Tabela: Schematy dawkowania szczepionki NeisVac-C w zależności od wieku

U niemowląt najlepiej podawać w przednio-boczną część uda. U starszych dzieci, młodzieży i dorosłych zaleca się podanie w mięsień naramienny. U dzieci w wieku 12-24 miesięcy szczepionka może być podana w mięsień naramienny lub w przednio-boczną część uda.

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności szczepionki u niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania szczepionki NeisVac-C jest:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą szczepionki, w tym na toksoid tężcowy
  • Ostra, ciężka choroba przebiegająca z gorączką - w takim przypadku szczepienie należy odroczyć

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed podaniem szczepionki należy zachować szczególną ostrożność:

  • Zapewnić dostęp do odpowiednich środków i sprzętu medycznego na wypadek wystąpienia reakcji anafilaktycznej
  • Osoby zaszczepione powinny pozostać pod obserwacją przez odpowiednio długi czas po szczepieniu
  • U osób z zaburzeniami krzepnięcia lub stosujących leczenie przeciwzakrzepowe należy rozważyć ryzyko krwawienia lub krwiaka w miejscu podania
  • U wcześniaków (≤28 tydzień ciąży) należy monitorować czynność oddechową przez 48-72h po szczepieniu
  • U pacjentów z zaburzeniami odporności odpowiedź na szczepienie może być obniżona

Szczepionka zawiera mniej niż 1 mmol sodu na dawkę, więc uznaje się ją za zasadniczo "wolną od sodu".

Warto zapamiętać
  • NeisVac-C chroni wyłącznie przed zakażeniami meningokokami grupy C
  • Szczepionkę podaje się domięśniowo, nigdy dożylnie ani podskórnie

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Szczepionki NeisVac-C nie wolno mieszać w jednej strzykawce z innymi szczepionkami. Jeśli konieczne jest jednoczesne podanie kilku szczepionek, należy je wstrzyknąć w różne miejsca ciała.

Badania kliniczne wykazały, że jednoczesne podanie NeisVac-C z innymi rutynowymi szczepionkami stosowanymi u dzieci (np. DTPa, IPV, Hib, MMR, skoniugowane szczepionki przeciw pneumokokom) nie wpływa istotnie na odpowiedź immunologiczną na te antygeny. Obserwowano jedynie niewielkie różnice w średnich geometrycznych miana przeciwciał, ale ich znaczenie kliniczne nie zostało określone.

Jednoczesne podanie z bezkomórkowymi szczepionkami przeciw krztuścowi może powodować niższe miana przeciwciał bakteriobójczych przeciw meningokokom grupy C niż po podaniu oddzielnym, jednak znaczenie kliniczne tej obserwacji nie jest znane.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania NeisVac-C u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, przebieg porodu ani rozwój pourodzeniowy. Biorąc pod uwagę ciężki przebieg zakażeń meningokokowych, ciąża nie powinna być przeciwwskazaniem do szczepienia w przypadku wyraźnie określonego ryzyka zakażenia.

Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania szczepionki u kobiet karmiących piersią. Przed podjęciem decyzji o szczepieniu w okresie karmienia piersią należy ocenić stosunek korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane to:

  • U niemowląt i małych dzieci: zmniejszenie apetytu, płacz, senność, wymioty, drażliwość, gorączka, reakcje w miejscu wstrzyknięcia (ból, obrzęk, zaczerwienienie)
  • U starszych dzieci i dorosłych: ból głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia (ból, obrzęk, zaczerwienienie)

Rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne, w tym anafilaksja. Po wprowadzeniu produktu do obrotu zgłaszano pojedyncze przypadki drgawek, omdleń, zaburzeń czucia i innych rzadkich działań niepożądanych.

Właściwości farmakologiczne

NeisVac-C zawiera oczyszczony polisacharyd otoczkowy meningokoków grupy C, skoniugowany z toksoidem tężcowym i adsorbowany na wodorotlenku glinu. Szczepionka indukuje wytwarzanie przeciwciał bakteriobójczych skierowanych przeciwko polisacharydom otoczkowym N. meningitidis grupy C, zapewniając ochronę przed inwazyjną chorobą meningokokową.

Badania kliniczne wykazały skuteczność szczepionki zarówno w schemacie jednodawkowym (u dzieci powyżej 4 miesiąca życia), jak i dwudawkowym (u niemowląt 2-4 miesiące) z dawką przypominającą w drugim roku życia.

Skład

Jedna dawka (0,5 ml) zawiera:

  • 10 μg polisacharydu (O-deacetylowanego) Neisseria meningitidis grupy C (szczep C11)
  • 10-20 μg toksoidu tężcowego jako nośnika białkowego
  • 0,5 mg wodorotlenku glinu jako adiuwantu



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.