Nebutac® 3; -6
Nebutac® 3; -6: Hipertoniczny roztwór chlorku sodu do nebulizacji
Nebutac® 3; -6 to wyrób medyczny w postaci hipertonicznego, sterylnego roztworu chlorku sodu (NaCl) przeznaczonego do inhalacji. Dostępny jest w dwóch stężeniach: 3% i 6%. Roztwór zawiera odpowiednio 3 g lub 6 g chlorku sodu rozpuszczonego w 100 ml wody oczyszczonej.
h4>
Wyrób medyczny Nebutac® 3; -6 znajduje zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu uzupełniającym w schorzeniach, którym towarzyszy występowanie gęstej wydzieliny oraz uszkodzenie klirensu śluzowo-rzęskowego. Do stanów tych zaliczamy:
- Zapalenie oskrzelików
- Zapalenie oskrzeli
- Zapalenie zatok
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- Mukowiscydoza
- Rozstrzenie oskrzeli
Hipertoniczny roztwór chlorku sodu działa osmotycznie, pobudzając usuwanie wydzieliny z dolnego odcinka dróg oddechowych. Jednocześnie zapobiega nadmiernemu wysuszeniu śluzówki drzewa oskrzelowego, co jest istotne w procesie leczenia wymienionych schorzeń.
Sposób stosowania
Nebutac® 3; -6 może być stosowany z nebulizatorami pneumatycznymi lub ultradźwiękowymi. Wybór odpowiedniego stężenia roztworu do nebulizacji powinien być zawsze dostosowany do wieku pacjenta oraz nasilenia objawów choroby.
Warto zapamiętać
1. Nebutac® 3; -6 dostępny jest w dwóch stężeniach: 3% i 6%.
2. Roztwór działa osmotycznie, pobudzając usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować wyrobu medycznego Nebutac® 3; -6 w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek z jego składników. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania produktu.
Przechowywanie
Wyrób medyczny Nebutac® 3; -6 należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu. Ważne jest, aby produkt był niedostępny dla dzieci.
Stosowanie hipertonicznego roztworu chlorku sodu w nebulizacji może przynieść znaczące korzyści pacjentom z wymienionymi schorzeniami układu oddechowego. Należy jednak pamiętać o indywidualnym doborze stężenia roztworu oraz regularnej konsultacji z lekarzem prowadzącym w celu optymalizacji terapii.