Wyszukaj produkt

Nebulin

Budesonide

zaw. do nebulizacji
1 mg/2 ml
20 poj. 2 ml
Wziewnie
Rx
100%
81,62
30% (1)
24,49
(2)
3,20
(3)
bezpł.
(4)
bezpł.
DZ (5)
bezpł.
Nebulin
zaw. do nebulizacji
0,5 mg/2 ml
20 poj. 2 ml
Wziewnie
Rx
100%
58,15
(6)
3,20
(3)
bezpł.
(4)
bezpł.
DZ (5)
bezpł.

Nebulin - szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania

Nebulin w postaci zawiesiny do nebulizacji jest wskazany w leczeniu:

  • Astmy oskrzelowej u pacjentów wymagających długotrwałego podawania glikokortykosteroidów w celu kontroli procesu zapalnego w układzie oddechowym, gdy stosowanie inhalatorów ciśnieniowych (pMDI) lub proszkowych (DPI) jest niezadowalające lub nieuzasadnione
  • Zespołu krupu (ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli) niezależnie od etiologii, przebiegającego z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub "szczekającym" kaszlem i prowadzącego do zaburzeń oddychania
  • Zaostrzeń POChP, gdy stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji jest uzasadnione

Nebulin zapewnia skuteczną kontrolę stanu zapalnego w drogach oddechowych przy minimalnym ryzyku działań ogólnoustrojowych, co jest szczególnie istotne w długotrwałej terapii astmy oskrzelowej.

Dawkowanie

Astma oskrzelowa

Dawkowanie należy ustalać indywidualnie. Przy dawce dobowej do 1 mg można stosować raz na dobę. Produkt można podawać raz na dobę u pacjentów nieleczonych wcześniej glikokortykosteroidami oraz u pacjentów z dobrze kontrolowaną astmą.

Grupa wiekowa Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Dzieci od 6 miesiąca życia 0,25-0,5 mg/dobę 0,25-2 mg/dobę
Dorośli i osoby starsze 1-2 mg/dobę 0,5-4 mg/dobę

Dawkowanie Nebulinu w astmie oskrzelowej - należy dążyć do najmniejszej skutecznej dawki podtrzymującej.

Poprawa stanu klinicznego może nastąpić w ciągu kilku godzin, ale pełne działanie lecznicze uzyskuje się po kilku tygodniach stosowania. Nebulin nie zapewnia szybkiego łagodzenia objawów ostrych napadów astmy.

Zespół krupu

Typowa dawka u niemowląt i dzieci to 2 mg budezonidu podane w nebulizacji. Można podać całą dawkę jednorazowo lub podzielić na 2 dawki po 1 mg w odstępie 30 minut. Dawkowanie można powtarzać co 12 godzin, maksymalnie do 36 godzin lub do uzyskania poprawy stanu klinicznego.

Zaostrzenia POChP

Zalecana dawka wynosi 4-8 mg/dobę, podzielona na 2-4 podania. Leczenie należy prowadzić do uzyskania poprawy stanu klinicznego, nie dłużej niż przez 10 dni.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności modyfikacji dawkowania. U pacjentów z ciężką marskością wątroby może dojść do zwiększenia stężenia budezonidu w surowicy.

Warto zapamiętać
  • Nebulin nie jest wskazany w szybkim łagodzeniu objawów ostrych napadów astmy
  • Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę umożliwiającą właściwą kontrolę astmy

Sposób podawania

Nebulin należy stosować za pomocą nebulizatora wyposażonego w ustnik lub maskę twarzową. Nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych. Zestaw do nebulizacji powinien wytwarzać większość kropli o średnicy 3-5 μm. Dawka budezonidu dostarczona pacjentowi wynosi 11-22% dawki znajdującej się w nebulizatorze.

Aby zminimalizować ryzyko zakażeń grzybiczych, pacjent powinien wypłukać jamę ustną wodą po każdym zastosowaniu inhalatora. Przy stosowaniu maski twarzowej należy umyć skórę twarzy wodą po nebulizacji.

Nebulin można mieszać z roztworem chlorku sodu 0,9%. Sporządzona mieszanina powinna być zużyta w ciągu 30 minut. Zawartość otwartego pojemnika jednodawkowego należy zużyć w ciągu 24 godzin.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na budezonid lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z czynną lub nieaktywną gruźlicą płuc
  • Z grzybiczymi lub wirusowymi zakażeniami dróg oddechowych
  • Z zaburzeniami czynności wątroby
  • Podczas zmiany leczenia z doustnych glikokortykosteroidów na leczenie wziewne

U pacjentów z POChP zaobserwowano zwiększenie częstości występowania zapalenia płuc. Należy wnikliwie obserwować pacjentów pod kątem rozwoju zapalenia płuc.

Mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek. Należy systematycznie kontrolować wzrost u dzieci długotrwale przyjmujących glikokortykosteroidy wziewne.

Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. W przypadku nieostrego widzenia lub innych zaburzeń wzroku należy rozważyć skierowanie pacjenta do okulisty.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol), gdyż mogą one znacząco zwiększać ekspozycję ogólnoustrojową na budezonid. Jeśli konieczne jest jednoczesne stosowanie, należy wydłużyć odstęp między dawkami i rozważyć zmniejszenie dawki budezonidu.

U kobiet stosujących jednocześnie estrogeny lub steroidowe środki antykoncepcyjne obserwowano zwiększone stężenie budezonidu w osoczu.

Ciąża i laktacja

Dane nie wykazują zwiększonego ryzyka dla płodu i noworodka przy stosowaniu budezonidu wziewnego w ciąży. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego leczenia astmy podczas ciąży.

Budezonid przenika do mleka kobiecego, ale w dawkach terapeutycznych nie przewiduje się wpływu na dziecko karmione piersią. Może być stosowany podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła
  • Kaszel, chrypka, podrażnienie gardła
  • Zapalenie płuc (u pacjentów z POChP)

Rzadziej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, objawy ogólnoustrojowego działania glikokortykosteroidów, zaburzenia psychiczne, zaburzenia widzenia.

U dzieci należy monitorować wzrost ze względu na ryzyko jego spowolnienia.

Właściwości farmakodynamiczne

Budezonid jest glikokortykosteroidem o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Dokładny mechanizm działania w leczeniu astmy nie jest w pełni poznany, ale prawdopodobnie ważną rolę odgrywają reakcje przeciwzapalne z udziałem komórek T, eozynofili i komórek tucznych. Siła działania budezonidu jest około 15-krotnie większa niż prednizolonu.

Nebulin zapewnia skuteczną kontrolę stanu zapalnego w drogach oddechowych przy minimalnym ryzyku działań ogólnoustrojowych, co jest kluczowe w długotrwałej terapii astmy oskrzelowej i innych schorzeń układu oddechowego.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Nebulin

Wskazania wg ChPL

2) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
4) Kobiety w ciąży
5) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia
6) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Nebulin

Wskazania wg ChPL

Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli

Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.