Wyszukaj produkt

Naxii

Naproxen

tabl. powl.
220 mg
10 szt.
Doustnie
OTC
100%
10,00
Naxii
tabl. powl.
220 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
17,00

Naxii - profesjonalna informacja dla lekarza

Wskazania do stosowania

Naxii jest wskazany w leczeniu bólów o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak:

  • Bóle związane z przeziębieniem
  • Bóle głowy
  • Bóle zębów
  • Bóle mięśni
  • Bóle reumatyczne
  • Bóle pleców
  • Bóle menstruacyjne

Lek wykazuje również działanie przeciwgorączkowe.

Naxii zawiera jako substancję czynną sól sodową naproksenu w dawce 220 mg, należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w wyniku blokowania cyklooksygenazy (COX-2).

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 220 mg co 8-12 h, maksymalnie 660 mg/dobę (3 tabletki)
Pacjenci w podeszłym wieku 220 mg co 12 h
Dzieci <16 lat Nie zaleca się stosowania
Pacjenci z ciężkim zaburzeniem czynności nerek, wątroby lub serca Może być konieczne zmniejszenie dawki

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie. U niektórych pacjentów zastosowanie dawki początkowej 440 mg, a następnie 220 mg po 12 h może zwiększyć działanie przeciwbólowe. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 660 mg, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Lek należy przyjmować doustnie, popijając szklanką wody. Można stosować niezależnie od posiłków, jednak pokarm może nieznacznie spowolnić wchłanianie leku.

Czas stosowania nie powinien przekraczać 10 dni w przypadku bólu lub 3 dni w przypadku gorączki bez konsultacji z lekarzem. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas konieczny do ustąpienia objawów.

Warto zapamiętać
  • Maksymalna dawka dobowa Naxii to 660 mg (3 tabletki)
  • Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 10 dni w przypadku bólu lub 3 dni w przypadku gorączki bez konsultacji lekarskiej

Stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy możliwy okres jest kluczowe dla zminimalizowania ryzyka działań niepożądanych związanych ze stosowaniem NLPZ.

Przeciwwskazania

Stosowanie leku Naxii jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na naproksen lub którykolwiek składnik preparatu
  • Nadwrażliwość na inne NLPZ
  • Czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • Skaza krwotoczna
  • Ciężka niewydolność wątroby
  • Ciężka niewydolność nerek
  • Ciężka niewydolność serca
  • Okres karmienia piersią

Nie należy stosować leku Naxii jednocześnie z innymi NLPZ, w tym z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, paracetamolem oraz innymi preparatami zawierającymi naproksen.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Wpływ na układ sercowo-naczyniowy: Stosowanie NLPZ, w tym naproksenu, może wiązać się z niewielkim zwiększeniem ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych (np. zawał serca, udar). Ryzyko to wzrasta przy stosowaniu dużych dawek i długotrwałej terapii. Chociaż dane wskazują, że naproksen w dawce dobowej 1000 mg wiąże się z relatywnie małym ryzykiem, nie można go całkowicie wykluczyć.

Wpływ na przewód pokarmowy: Długotrwałe stosowanie NLPZ może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienia a nawet perforacji. Ryzyko to wzrasta u pacjentów w podeszłym wieku oraz przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu.

Wpływ na układ oddechowy: U pacjentów z astmą lub innymi chorobami przebiegającymi ze skurczem oskrzeli, naproksen może wywołać ciężki napad duszności.

Wpływ na nerki: U pacjentów długotrwale stosujących naproksen należy okresowo kontrolować czynność nerek, zwłaszcza u osób z niewydolnością serca, marskością wątroby oraz zaburzeniami czynności nerek.

Wpływ na krzepnięcie krwi: Naproksen zmniejsza agregację płytek i może powodować zaburzenia krzepnięcia.

Wpływ na płodność: Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę mogą powodować przemijające zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację.

Inne ostrzeżenia: Lek zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Stosowanie leku może ograniczać sprawność psychofizyczną.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Naxii wchodzi w istotne interakcje z następującymi lekami:

  • Inne NLPZ - zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Fenytoina, hydantoina, sulfonamidy, doustne leki przeciwzakrzepowe - nasilenie działania tych leków
  • Probenecyd, sulfinpyrazon - przedłużenie działania naproksenu
  • Metotreksat - nasilenie toksyczności
  • Lit - nasilenie działań niepożądanych
  • Furosemid - zmniejszenie działania moczopędnego
  • Propranolol - zmniejszenie działania przeciwnadciśnieniowego

Należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Naxii z wymienionymi lekami i monitorować pacjenta pod kątem potencjalnych interakcji.

Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią

Ciąża: Stosowanie leku podczas ciąży jest możliwe wyłącznie z zalecenia lekarza. Lek może być stosowany w I i II trymestrze ciąży, jeśli jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu i komplikacji w czasie porodu.

Karmienie piersią: Naproksen przenika do mleka matki. Stosowanie leku w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit: bóle brzucha, nudności, zaparcia, zgaga
  • Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, senność, zawroty głowy
  • Zaburzenia ogólne: obrzęki
  • Zaburzenia skóry: świąd, wybroczyny, wysypka

Rzadziej występują poważniejsze działania niepożądane, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacje, zaburzenia czynności wątroby i nerek, reakcje alergiczne. Długotrwałe stosowanie, szczególnie w dużych dawkach, może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. W ciągu pierwszej godziny od przedawkowania można rozważyć wykonanie płukania żołądka. Objawy przedawkowania mogą obejmować senność, zgagę, niestrawność i nudności. Nie jest znana dokładna dawka zagrażająca życiu.

Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w wyniku blokowania enzymu cyklooksygenazy (COX). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Nieselektywne hamowanie COX-1 i COX-2 jest odpowiedzialne zarówno za efekty terapeutyczne, jak i działania niepożądane leku.

Naproksen dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 2-4 godzinach od podania. Wiąże się w wysokim stopniu z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie i wydalany głównie z moczem. Okres półtrwania wynosi około 12-15 godzin.

Wnioski

Naxii jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który może być stosowany w leczeniu różnych rodzajów bólu o nasileniu słabym do umiarkowanego. Jednakże, jak wszystkie NLPZ, wymaga ostrożnego stosowania ze względu na potencjalne działania niepożądane, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka. Kluczowe jest stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy możliwy okres oraz regularne monitorowanie pacjenta, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.