Natussic
Natussic - Profesjonalna charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Natussic jest wskazany w objawowym leczeniu kaszlu różnego pochodzenia. Lek wykazuje działanie przeciwkaszlowe poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Butamiratu cytrynian, substancja czynna leku Natussic, hamuje odruch kaszlowy działając na poziomie rdzenia przedłużonego. Mechanizm ten różni się od działania opioidowych leków przeciwkaszlowych. Dodatkowo, lek wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne, prowadząc do rozszerzenia oskrzeli i ułatwienia oddychania.
Dawkowanie i sposób podawania
Poniższe zalecenia dotyczące dawkowania oparte są na doświadczeniu klinicznym, gdyż brak danych z odpowiednich badań mających na celu ustalenie optymalnego dawkowania butamiratu.
Dawkowanie | |
---|---|
Dzieci 3-6 lat | 5 ml syropu (7,5 mg but3 razy na dobę |
Dzieci 6-12 lat | 10 ml syropu (15 mg butamiratu cytrynianu) 3 razy na dobę |
Młodzież >12 lat | 15 ml syropu (22,5 mg butamiratu cytrynianu) 3 razy na dobę |
Dorośli | 15 ml syropu (22,5 mg butamiratu cytrynianu) 4 razy na dobę |
Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa umożliwiająca precyzyjne odmierzenie odpowiedniej dawki syropu. Należy pamiętać o umyciu i wysuszeniu łyżki miarowej po każdorazowym użyciu.
Maksymalny czas trwania leczenia bez konsultacji z lekarzem wynosi 1 tydzień. Produktu w postaci syropu nie należy stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.
Przeciwwskazania
Stosowanie leku Natussic jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną (butamiratu cytrynian) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Ze względu na mechanizm działania butamiratu cytrynianu, polegający na hamowaniu odruchu kaszlowego, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych. Takie połączenie może prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, zwiększając ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych.
W przypadku utrzymywania się kaszlu dłużej niż 7 dni, konieczna jest weryfikacja diagnozy.
Preparat zawiera również małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.
W rzadkich przypadkach lek może wywoływać senność. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania czynności wymagających wzmożonej koncentracji (np. obsługiwania maszyn).
Warto zapamiętać
- Natussic nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami wykrztuśnymi
- Maksymalny czas stosowania bez konsultacji z lekarzem to 1 tydzień
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących interakcji leku Natussic z innymi preparatami. Jednakże, ze względu na mechanizm działania butamiratu cytrynianu, polegający na hamowaniu odruchu kaszlowego, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.
Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią
Ciąża: Brak specjalistycznych badań oceniających bezpieczeństwo stosowania produktu w okresie ciąży. Zaleca się unikanie stosowania leku Natussic w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży produkt może być stosowany wyłącznie w przypadku bezwzględnej konieczności, po konsultacji z lekarzem.
Karmienie piersią: Nie prowadzono badań oceniających bezpieczeństwo stosowania produktu w okresie laktacji. Nie wiadomo, czy substancja czynna i/lub jej metabolity przenikają do mleka kobiecego. Ze względów bezpieczeństwa, zgodnie z ogólną zasadą, podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być szczególnie rozważone i skonsultowane z lekarzem.
Działania niepożądane
Podczas stosowania leku Natussic mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- Zaburzenia układu nerwowego: (rzadko) senność
- Zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) nudności, biegunka
- Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) pokrzywka
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania leku Natussic mogą wystąpić następujące objawy: senność, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy i niedociśnienie tętnicze.
Postępowanie w przypadku przedawkowania obejmuje standardowe procedury, takie jak:
- Płukanie żołądka
- Podanie węgla aktywowanego
- Monitorowanie stanu pacjenta
- W razie potrzeby - podtrzymywanie czynności życiowych
Nie jest znane specyficzne antidotum dla butamiratu cytrynianu.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Butamiratu cytrynian jest lekiem przeciwkaszlowym o działaniu ośrodkowym, różniącym się od alkaloidów opioidowych zarówno budową chemiczną, jak i profilem farmakologicznym. Uważa się, że butamiratu cytrynian hamuje odruch kaszlu poprzez wpływ na rdzeń przedłużony, jednak dokładny mechanizm tego działania nie został w pełni wyjaśniony.
Lek wykazuje nieswoiste działanie przeciwcholinergiczne, prowadząc do rozszerzenia oskrzeli i ułatwienia oddychania. Butamiratu cytrynian charakteryzuje się wysokim współczynnikiem terapeutycznym i jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Co istotne, nie wywołuje przyzwyczajenia ani uzależnienia.
Skład jakościowy i ilościowy
1 ml syropu zawiera 1,5 mg butamiratu cytrynianu.
5 ml syropu zawiera 7,5 mg butamiratu cytrynianu.
Natussic jest skutecznym lekiem przeciwkaszlowym o unikalnym mechanizmie działania, oferującym bezpieczną alternatywę dla opioidowych leków przeciwkaszlowych. Jego stosowanie powinno być jednak zawsze poprzedzone dokładną diagnostyką przyczyn kaszlu, szczególnie w przypadku przedłużających się objawów.