Wyszukaj produkt

Natamycyna Unia

Natamycin

tabl. dopochwowa
25 mg
20 szt.
Dopochwowo
Rx
100%
28,20

Natamycyna Unia - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Natamycyna Unia jest wskazana w leczeniu następujących schorzeń:

  • Zapalenie sromu i pochwy wywołane głównie przez Candida albicans, a także inne grzyby i drożdżaki, w tym Aspergillus sp., Cryptococcus sp., Blastomyces dermatitidis
  • Zakażenia Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy) - jako leczenie wspomagające
  • Zakażenia mieszane spowodowane przez wyżej wymienione patogeny

Natamycyna Unia nie wykazuje działania przeciwbakteryjnego, dzięki czemu nie zaburza fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy (np. pałeczek Döderleina). Lek może być stosowany profilaktycznie podczas ogólnoustrojowej antybiotykoterapii. Jest preparatem z wyboru w leczeniu rzęsistkowicy i drożdżycy pochwy u kobiet ciężarnych. Wykazuje również wysoką skuteczność w terapii drożdżycy u dziewcząt.

Natamycyna Unia jest skutecznym lekiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania, bezpiecznym dla fizjologicznej flory pochwy i możliwym do zastosowania u kobiet ciężarnych oraz dziewcząt.

Dawkowanie i sposób podawania

Schemat dawkowania Czas trwania terapii
1 tabletka raz na dobę 20 dni
2 tabletki raz na dobę 10 dni

Tabela 1. Schematy dawkowania Natamycyny Unia

Zaleca się stosowanie leku wieczorem, przed snem. Nie należy stosować preparatu podczas menstruacji. Optymalnie, terapię powinno się rozpoczynać pierwszego dnia po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Przed aplikacją tabletkę należy delikatnie zwilżyć wodą, a następnie wprowadzić do pochwy za pomocą aplikatora, umieszczając ją jak najgłębiej.

Natamycyna Unia oferuje elastyczne schematy dawkowania, umożliwiające dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjentki, przy zachowaniu prostoty stosowania.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Natamycyny Unia jest nadwrażliwość na substancję czynną (natamycynę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Nie zaleca się stosowania leku w trakcie menstruacji
  • Podczas terapii należy ograniczyć aktywność seksualną
  • W przypadku nawracających zakażeń wskazane jest również leczenie partnera seksualnego
  • W trakcie kuracji nie powinno się wykonywać irygacji pochwy
  • Tabletki nie powodują trwałego zabrudzenia bielizny
  • Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Stosowanie Natamycyny Unia wymaga przestrzegania kilku prostych zasad, które zwiększają skuteczność terapii i minimalizują ryzyko nawrotów zakażenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie stwierdzono interakcji między natamycyną a substancjami pomocniczymi zawartymi w preparacie ani innymi produktami przeciwgrzybiczymi stosowanymi dopochwowo.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Natamycynę Unia można bezpiecznie stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią w leczeniu drożdżycy pochwy. Co więcej, stosowanie tego leku u kobiet ciężarnych zmniejsza częstość występowania uogólnionych zakażeń Candida u noworodków.

Natamycyna Unia jest bezpiecznym wyborem w terapii zakażeń grzybiczych u kobiet ciężarnych i karmiących, oferując dodatkową korzyść w postaci zmniejszenia ryzyka zakażeń grzybiczych u noworodków.

Działania niepożądane

Natamycyna Unia jest dobrze tolerowana po podaniu miejscowym. Nie stwierdzono ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Bardzo rzadko może wystąpić nadwrażliwość na produkt leczniczy, objawiająca się pieczeniem w okolicy zewnętrznych narządów płciowych.

Przedawkowanie

Nie odnotowano przypadków przedawkowania natamycyny stosowanej w postaci tabletek dopochwowych.

Mechanizm działania

Natamycyna należy do grupy polienowych antybiotyków makrolidowych, do której zaliczają się również nystatyna oraz amfoterycyna A i B. Cechą charakterystyczną tych antybiotyków jest obecność makrocyklicznego pierścienia laktonowego zawierającego 3-7 sprzężonych wiązań podwójnych C=C.

Natamycyna wykazuje działanie grzybobójcze w stężeniach osiąganych po miejscowym zastosowaniu. Jej wpływ na komórki grzyba i strzępki jest na tyle specyficzny, że określa się go mianem "efektu natamycynowego". Po kontakcie z natamycyną, komórki grzyba przekształcają się w komórki olbrzymie z wielobocznymi postaciami pączkującymi. W konsekwencji dochodzi do zwyrodnienia komórek grzyba (powstają rozległe ziarnistości) i ich rozpadu. Następuje wyrzucenie cytoplazmy i rozpłynięcie się strzępków grzyba.

Mechanizm działania natamycyny polega na nieodwracalnym wiązaniu się z ergosterolem w błonie komórkowej drożdży i innych grzybów, co prowadzi do zaburzenia jej przepuszczalności. W efekcie dochodzi do szybkiego wypływu jonów z komórki (szczególnie potasu i fosforanów) oraz małych peptydów, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie komórki grzybiczej.

Natamycyna wykazuje unikalne, grzybobójcze działanie poprzez specyficzne oddziaływanie na błonę komórkową grzybów, co prowadzi do ich skutecznej eliminacji.

Skuteczność kliniczna

Dane z literatury wskazują, że 20-dniowa terapia natamycyną prowadzi do wyleczenia u około 90% kobiet niebędących w ciąży i około 70% kobiet ciężarnych. Podobną skuteczność obserwuje się przy stosowaniu natamycyny przez 10 dni w dawce dobowej 50 mg.

Niższą skuteczność terapii obserwuje się najczęściej u kobiet z nawracającą drożdżycą pochwy w wywiadzie oraz u pacjentek z cukrzycą insulinozależną. Czynnikami sprzyjającymi niepowodzeniu leczenia są antybiotykoterapia przeciwbakteryjna oraz współżycie płciowe podczas terapii.

Nawroty zakażenia występują u około 5% kobiet. Podczas długotrwałego stosowania produktu leczniczego nie zaobserwowano istotnych działań niepożądanych ani powikłań.

Natamycyna Unia wykazuje wysoką skuteczność kliniczną w leczeniu zakażeń grzybiczych pochwy, z niskim odsetkiem nawrotów i dobrym profilem bezpieczeństwa, nawet przy długotrwałym stosowaniu.

Skład

Jedna tabletka dopochwowa Natamycyny Unia zawiera 25 mg natamycyny jako substancję czynną.

Warto zapamiętać
  • Natamycyna Unia jest skuteczna w leczeniu zakażeń grzybiczych pochwy, w tym u kobiet ciężarnych, nie zaburzając fizjologicznej flory bakteryjnej.
  • Lek wykazuje unikalne działanie grzybobójcze poprzez "efekt natamycynowy", prowadzący do rozpadu komórek grzybów.


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Substancja czynna zawarta w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty.