Nasometin
Mometasone furoate
Nasometin - aerozol do nosa z mometazonu furoinianem
Wskazania do stosowania
Nasometin jest wskazany w leczeniu:
- Objawów sezonowego alergicznego lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci w wieku od 3 lat
- Polipów nosa u dorosłych w wieku co najmniej 18 lat
Dawkowanie i sposób podawania
Sezonowe alergiczne lub całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa:
Grupa wiekowa | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i dzieci ≥12 lat | 2 rozpylenia do każdego otworu nosowego 1x/dobę (200 μg/dobę) Dawka podtrzymująca: 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego 1x/dobę (100 μg/dobę) Dawka maksymalna: 4 rozpylenia do każdego otworu nosowego 1x/dobę (400 μg/dobę) |
Dzieci 3-11 lat | 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego 1x/dobę (100 μg/dobę) |
Podpis: Dawkowanie Nasometin w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa
U pacjentów z sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa początek działania klinicznego obserwuje się w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki. Pełne działanie terapeutyczne może wystąpić po 48 godzinach. W przypadku umiarkowanych do ciężkich objawów może być konieczne rozpoczęcie leczenia kilka dni przed spodziewanym początkiem sezonu pylenia.
Polipy nosa:
Dawkowanie początkowe | Dawkowanie maksymalne | Dawkowanie podtrzymujące |
---|---|---|
2 rozpylenia do każdego otworu nosowego 1x/dobę (200 μg/dobę) | 2 rozpylenia do każdego otworu nosowego 2x/dobę (400 μg/dobę) | Najmniejsza skuteczna dawka |
Podpis: Dawkowanie Nasometin w leczeniu polipów nosa
Jeśli po 5-6 tygodniach leczenia nie obserwuje się poprawy, należy ponownie ocenić stan pacjenta i zweryfikować strategię terapeutyczną. Badania kliniczne oceniające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania mometazonu furoinianu w leczeniu polipów nosa trwały 4 miesiące.
Sposób podawania
Przed pierwszym użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką i 10-krotnie rozpylić produkt w celu sprawdzenia pompki. Jeśli pompka nie była używana przez co najmniej 14 dni, przed kolejnym użyciem należy ją sprawdzić przez dwukrotne rozpylenie. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć butelką. Butelkę należy wyrzucić po wykorzystaniu wszystkich dawek lub w ciągu 2 miesięcy od pierwszego użycia.
Nasometin należy stosować regularnie w celu uzyskania pełnego działania terapeutycznego. Po uzyskaniu kontroli objawów zaleca się zmniejszenie dawki do najmniejszej skutecznej.
Warto zapamiętać
- Nasometin wykazuje początek działania klinicznego w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki
- W leczeniu polipów nosa maksymalna dawka to 400 μg/dobę, a czas trwania badań klinicznych wynosił 4 miesiące
Przeciwwskazania
Stosowanie Nasometin jest przeciwwskazane w przypadku:
- Nadwrażliwości na mometazonu furoinian lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Nieleczonego miejscowego zakażenia błony śluzowej nosa (np. opryszczka)
- Niedawno przebytego zabiegu chirurgicznego nosa lub urazu nosa (do czasu pełnego wyleczenia)
Przeciwwskazania wynikają z potencjalnego ryzyka nasilenia infekcji oraz hamującego wpływu kortykosteroidów na proces gojenia się ran.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Nasometin u pacjentów z:
- Czynną gruźlicą lub nieaktywnymi gruźliczymi zakażeniami dróg oddechowych
- Nieleczonymi zakażeniami grzybiczymi, bakteryjnymi lub ogólnymi zakażeniami wirusowymi
- Zaburzeniami odporności
- Perforacją przegrody nosowej
Pacjentów należy poinformować o ryzyku narażenia na niektóre zakażenia (np. ospa wietrzna, odra) i konieczności konsultacji lekarskiej w przypadku kontaktu z nimi.
Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów donosowych wymaga okresowej kontroli błony śluzowej nosa w celu wykrycia ewentualnych zmian. W przypadku rozwoju miejscowego zakażenia grzybiczego błony śluzowej nosa lub gardła może być konieczne przerwanie leczenia lub wdrożenie odpowiedniej terapii.
Działania ogólnoustrojowe
Kortykosteroidy podawane donosowo, zwłaszcza w dużych dawkach przez dłuższy czas, mogą powodować działania ogólnoustrojowe, takie jak:
- Zespół Cushinga
- Zahamowanie czynności nadnerczy
- Opóźnienie wzrastania u dzieci i młodzieży
- Zaćma i jaskra
- Zaburzenia psychiczne lub behawioralne (rzadko)
Szczególnej uwagi wymagają pacjenci, u których zmieniono długotrwale stosowane kortykosteroidy o działaniu ogólnym na Nasometin. Odstawienie kortykosteroidów ogólnych może spowodować niewydolność kory nadnerczy trwającą kilka miesięcy.
Wpływ na wzrastanie dzieci i młodzieży
Zaleca się regularną kontrolę wzrostu dzieci leczonych długotrwale kortykosteroidami donosowymi. W przypadku spowolnienia wzrastania należy rozważyć zmniejszenie dawki lub skierowanie pacjenta do pediatry.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji Nasometin z loratadyną. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z ogólnie działającymi kortykosteroidami.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie Nasometin w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga ostrożności:
- Ciąża: Ograniczone dane dotyczące stosowania u kobiet w ciąży. Stosować tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
- Karmienie piersią: Brak danych o przenikaniu do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.
U niemowląt matek otrzymujących kortykosteroidy w czasie ciąży należy monitorować objawy niedoczynności nadnerczy.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Nasometin obejmują:
- Krwawienie z nosa (bardzo często przy dawkowaniu 2x/dobę w leczeniu polipów nosa)
- Ból głowy (często)
- Zapalenie gardła i zakażenie górnych dróg oddechowych (często)
- Podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła (często)
Rzadziej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, zaburzenia oka (jaskra, zaćma), perforacja przegrody nosowej oraz zaburzenia smaku i węchu.
Przedawkowanie
Ze względu na niską biodostępność ogólnoustrojową (<1%), przedawkowanie Nasometin rzadko wymaga leczenia innego niż obserwacja. W przypadku długotrwałego stosowania zbyt dużych dawek może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.
Właściwości farmakologiczne
Mometazonu furoinian jest glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego, wykazującym silne działanie przeciwzapalne przy minimalnym wpływie ogólnoustrojowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu uwalniania mediatorów reakcji alergicznej i zapalnej.
Skład
Substancja czynna: mometazonu furoinian jednowodny. Jedno rozpylenie dostarcza 50 μg mometazonu furoinianu.
Nasometin jest skutecznym i bezpiecznym preparatem w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz polipów nosa. Właściwe stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów terapeutycznych przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.
Nasometin

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia