Wyszukaj produkt

Nasometin - (IR)

Mometasone furoate

aerozol do nosa
50 µg/dawkę
1 but. 18 g
Do nosa
Rx
100%
8,98

Nasometin - aerozol do nosa z mometazonu furoinianem

Wskazania do stosowania

Nasometin jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci w wieku od 3 lat. Produkt jest również wskazany w leczeniu polipów nosa u dorosłych w wieku co najmniej 18 lat.

Mometazonu furoinian zawarty w preparacie Nasometin wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne przy minimalnej biodostępności ogólnoustrojowej, co przekłada się na korzystny profil bezpieczeństwa.

Dawkowanie i sposób podawania

Sezonowe alergiczne lub całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa:
Grupa wiekowa Zalecana dawka Maksymalna dawka dobowa
Dorośli i dzieci ≥12 lat 2 rozpylenia do każdego otworu nosowego 1x/dobę (200 µg) 4 rozpylenia do każdego otworu nosowego 1x/dobę (400 µg)
Dzieci 3-11 lat 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego 1x/dobę (100 µg) -

Dawkowanie u dorosłych i dzieci ≥12 lat w leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Po opanowaniu objawów można rozważyć zmniejszenie dawki do 1 rozpylenia do każdego otworu nosowego 1x/dobę (100 µg) jako leczenie podtrzymujące. W przypadku niewystarczającej kontroli objawów dawkę można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej.

Polipy nosa (dorośli ≥18 lat):
Dawka początkowa Dawka maksymalna
2 rozpylenia do każdego otworu nosowego 1x/dobę (200 µg) 2 rozpylenia do każdego otworu nosowego 2x/dobę (400 µg)

Dawkowanie u dorosłych w leczeniu polipów nosa.

Jeśli po 5-6 tygodniach leczenia nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów, można zwiększyć dawkę do maksymalnej. Po uzyskaniu skutecznej kontroli objawów należy dążyć do zmniejszenia dawki do najmniejszej skutecznej dawki podtrzymującej.

Początek działania klinicznego obserwuje się zwykle w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki. Pełne działanie terapeutyczne może wystąpić po 48 godzinach. W przypadku sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa zaleca się rozpoczęcie leczenia kilka dni przed spodziewanym początkiem sezonu pylenia.

Warto zapamiętać
  • Nasometin wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne przy minimalnej biodostępności ogólnoustrojowej
  • Początek działania klinicznego obserwuje się zwykle w ciągu 12 godzin od podania pierwszej dawki

Sposób podawania

Przed pierwszym użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką i 10-krotnie rozpylić produkt w celu sprawdzenia pompki. Jeśli pompka nie była używana przez co najmniej 14 dni, przed kolejnym użyciem należy ją sprawdzić przez dwukrotne rozpylenie. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć butelką. Butelkę należy wyrzucić po wykorzystaniu wszystkich dawek lub w ciągu 2 miesięcy od pierwszego użycia.

Prawidłowa technika podawania aerozolu do nosa ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Należy poinstruować pacjenta o konieczności delikatnego wydmuchania nosa przed aplikacją leku, następnie pochylenia głowy do przodu, wprowadzenia końcówki aplikatora do nozdrza i skierowania jej lekko na zewnątrz oraz ku górze. Podczas rozpylania leku pacjent powinien wstrzymać oddech.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Nasometin jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na mometazonu furoinian lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (np. opryszczka)
  • Niedawno przebyty zabieg chirurgiczny nosa lub uraz nosa (do czasu pełnego wyleczenia)

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu u pacjentów z czynną lub nieaktywną gruźlicą układu oddechowego oraz nieleczonymi zakażeniami grzybiczymi, bakteryjnymi lub ogólnoustrojowymi zakażeniami wirusowymi.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania preparatu Nasometin należy uwzględnić następujące ostrzeżenia:

  • Ryzyko wystąpienia działań ogólnoustrojowych kortykosteroidów, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek
  • Konieczność monitorowania wzrostu u dzieci długotrwale leczonych kortykosteroidami donosowymi
  • Ryzyko zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza przy zmianie leczenia z kortykosteroidów ogólnoustrojowych na donosowe
  • Możliwość wystąpienia miejscowego zakażenia grzybiczego błony śluzowej nosa lub gardła
  • Ryzyko perforacji przegrody nosowej
  • Możliwość wystąpienia jaskry lub zaćmy przy długotrwałym stosowaniu

U pacjentów stosujących Nasometin przez co najmniej kilka miesięcy zaleca się okresowe badanie błony śluzowej nosa w celu wykrycia ewentualnych zmian. W przypadku wystąpienia miejscowego zakażenia grzybiczego może być konieczne przerwanie leczenia lub wdrożenie odpowiedniej terapii przeciwgrzybiczej.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji mometazonu furoinianu z innymi lekami. W badaniu klinicznym nie wykazano interakcji z loratadyną. Należy jednak zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu inhibitorów CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, klarytromycyna, rytonawir), gdyż mogą one zwiększać stężenie mometazonu we krwi.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Stosowanie preparatu Nasometin w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności:

  • Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży. Należy stosować tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
  • Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy mometazonu furoinian przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu/wstrzymaniu leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.
  • Płodność: Brak danych klinicznych dotyczących wpływu na płodność u ludzi. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność.

U niemowląt matek otrzymujących kortykosteroidy w czasie ciąży należy uważnie monitorować, czy nie występują objawy niedoczynności nadnerczy.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu Nasometin obejmują:

  • Krwawienie z nosa (bardzo często przy dawkowaniu 2x/dobę w leczeniu polipów nosa)
  • Ból głowy (często)
  • Zapalenie gardła i zakażenie górnych dróg oddechowych (często)
  • Podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła (często)

Rzadziej obserwowane, ale potencjalnie poważne działania niepożądane to:

  • Reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne
  • Perforacja przegrody nosowej
  • Jaskra i zaćma (przy długotrwałym stosowaniu)
  • Zahamowanie wzrostu u dzieci (przy długotrwałym stosowaniu)

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Ze względu na niską biodostępność ogólnoustrojową (<1%) przedawkowanie preparatu Nasometin jest mało prawdopodobne. W przypadku zastosowania zbyt dużej dawki zaleca się obserwację pacjenta i powrót do zaleconego dawkowania. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może prowadzić do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Właściwości farmakologiczne

Mometazonu furoinian jest syntetycznym glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym. Mechanizm działania polega na hamowaniu uwalniania mediatorów reakcji zapalnej, w tym leukotrienów, histaminy, cytokin i prostaglandyn. Efektem jest zmniejszenie obrzęku, świądu i wydzieliny z nosa oraz złagodzenie innych objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Skład preparatu

Substancją czynną preparatu Nasometin jest mometazonu furoinian. Jedno rozpylenie dostarcza 50 µg mometazonu furoinianu w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego. Preparat zawiera również substancje pomocnicze, w tym benzalkoniowy chlorek jako środek konserwujący.

Właściwe stosowanie preparatu Nasometin zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala na skuteczne kontrolowanie objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz polipów nosa przy minimalnym ryzyku działań ogólnoustrojowych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.